Katasztrófa után - Pénzükhöz juthatnak a kórházak?

Ajka - Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) egyelőre nem hivatalosan, de cáfolja azt a sajtóhírt miszerint a kolontári vörösiszap-tragédia után a közép-dunántúli regionális tiszti főorvos nem tette meg a szükséges lépéseket, így az ellátásban érintett kórházak nem juthatnak hozzá a többletköltségeik fedezetéhez.

Martinovics Tibor

Megkerestük Müller Cecília regionális tiszti főorvost, aki érdeklődésünkre elmondta, nem kapott felhatalmazást a nyilatkozatra. Megtudtuk az ügyben kizárólag az OTH kommunikációs igazgatója adhat nyilatkozatot, őt telefonon elértük ugyan, de kérdéseinkre ő sem kívánt válaszolni, arra hivatkozva, hogy valamikor a nap folyamán kiadnak majd egy az üggyel kapcsolatos állásfoglalást. Így kérdéseinkre - miszerint igaz-e az az állítás, hogy a regionális tiszti főorvos a kormányzati határozattal szembefordulva nem rendelt el egészségügyi katasztrófahelyzetet?, ha igaz, mi ennek az oka, ki hibázott, ki vagy kik a felelősök?, ki téríti meg az érintett kórházak költségeit? - egyelőre nem kaptunk választ. Luif Ibolya, az OTH kommunikációs igazgatója csupán annyit jegyzett meg, hogy a sajtóban megjelent állítások hamisak, és helyreigazítási kérelemmel állnak majd elő.

Dr. Nyári Ildikó az ajkai kórház igazgatója kérdésünkre elmondta: nem aggódik azon, hogy az intézmény húsz millió forintos plusz költségét nem térítik meg.

- Mi tettük a dolgunkat, amit egy egészségügyi intézménynek ilyen helyzetben tennie kell. Az elszámolás az Országos Egészségbiztosítási Pénztáron keresztül megy, úgy gondolom a költségeinket vagy az OEP-en vagy a katasztrófavédelmi alapon keresztül megkapjuk.

Az ajkai kórház igazgatójától megtudtuk: az intézmény két levelet is kapott a regionális tiszti főorvostól, az első, amely a katasztrófa bekövetkezése után egy nappal íródott nem rendelkezik egészségügyi katasztrófahelyzetről a pár nappal későbbi második levél viszont veszélyhelyzetet rendel el. Utóbbi a normál betegellátás felfüggesztését és az azonnali sürgősségi ellátás biztosítását jelenti.

Információink szerint a regionális tiszti főorvos szakmailag helyes döntést hozott a veszélyhelyzet elrendelésével, igaz ugyanakkor, hogy az egészségügyi katasztrófahelyzet kihirdetése esetén az érintett kórházak most egyszerűbben hozzá tudnának jutni a pluszköltségeik fedezetéhez.

A kórházak többletköltségei egyébként két tételre oszthatók, egyrészről a sürgős ellátás dologi és személyi kiadásaira, amit biztos megkapnak majd az intézmények illetve a teljesítményvolumen korlát feletti tényleges betegellátás költségeire, aminek érvényesítése nem lesz egyszerű - tudtuk meg informátorunktól.

A Magyar Hírlap szerdai száma szerint a kolontári vörösiszap-tragédia után a közép-dunántúli regionális tiszti főorvos nem tartotta indokoltnak az egészségügyi katasztrófahelyzet kihirdetését. Ezért sem az ajkai, sem a veszprémi, sem a győri kórház nem rendelhette volna el a készenlétet, nem tarthatta volna bent munkaidőn túl az orvosait, és az ügyeletet sem erősíthette volna meg, ezekért nem kaphat majd pluszpénzt az OEP-től.

Dossziénk a katasztrófáról

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!