2010.09.30. 12:56
Lefejezett sólyi áldozatok
Sóly - Titokzatos középkori sírra bukkantak a régészek a sólyi templomban végzett feltárás során. A két, szokatlan módon eltemetett halott antropológiai vizsgálatának eredményei több más szokatlan körülményt is feltártak.
A Nemzeti Örökségvédelmi Központ (NÖK) közleménye szerint a sólyi református templom padlócseréjét megelőző régészeti feltáráson több Árpád-kori és késő középkori objektum és 22 sír, túlnyomórészt gyermektemetkezések mellett 2009 telén egy kettős temetkezés is előkerült. A Rácz Miklós régész vezetésével feltárt sírban szokatlan módon két együtt eltemetett személy feküdt, rendellenes tájolással és a középkori gyakorlattól eltérő testhelyzetben.
Az egyik halottat hanyattfekve helyezték el, a másikat azonban oldalra dőltve, behajlított lábakkal fektették mellé - derül ki a Nemzeti Örökségvédelmi Központ közleményéből. Az elhelyezés szokatlansága mellett a két férfi csontváza többek között azért is került a szakemberek érdeklődésének középpontjába, mert mindkettőjük esetében megfigyelhetőek olyan vágásnyomok a nyakcsigolyákon és a koponyákon, melyek lefejezésre utalnak.
László Orsolya, a NÖK antropológusa szerint kizárt, hogy ezek a vágások harcban szerzett sérülések lennének.
- Harci sérülések esetén inkább véletlenszerű és szórtan elhelyezkedő vágásnyomok a jellemzőek, a vizsgált egyéneket viszont azonos irányból, jobbról, és azonos testtájékon, fejen, nyakon és vállövön érték a vágások - mondta a szakember, aki szerint a koponyákon található vágások egy része és a nyakcsigolyákon látható, lefejezésre utaló vágások felvetik a kivégzés lehetőségét is.
A 13. században épült, a reformációig temetkezésre is használt, a török korban időszakosan elhagyott templom történetén belül egyelőre nem keltezhető közelebbről ez a sír. Ennek meghatározásához a közeljövőben a halottak eredetére, származására irányuló vizsgálatok adhatnak újabb információkat.