2009.09.23. 11:29
Luxus lesz a zenetanulás? - A tanárok száma a diákok számától függ, így minden tanév egy újabb sakkjátszma
Megyei körkép - Nem könnyíti meg a zeneiskolák működését az a törvénytervezet, melynek értelmében csökkenne az egy gyermekre jutó állami támogatások összege.
Mindegyik intézmény vezetője úgy látja, krízisbe sodorhatja a készülő törvény a zeneiskolák zavartalan működését, mert ha támogatás hiányában a tandíj nagyobb százalékát kellene a szülőknek kifizetni, akkor előfordulhat, hogy a diákok egy része kénytelen lesz lemondani zenetanulmányairól. A legtöbb iskolában a növendékek a minimum tandíjat fizetik, ez körülbelül 11 ezer forint egy tanévre. További nehézséget jelent az intézmények számára az, hogy több kollégát részmunkaidőben kénytelenek foglalkoztatni megfelelő számú óra hiányában.
Bár csekély mértékben, de nőtt a tanulók létszáma a megyeszékhely zeneiskolájában, idén nyolc tanulóval többen, 812-en iratkoztak be tájékoztatta kapunkat Szuromi Miklós igazgatóhelyettes. Új pedagógust is felvettek, aki zongoristák számára fog improvizációs technikákat oktatni. Új szak is indult, a népzene tanszaknak 14 tanulója van. A kiváló minősítést kapott iskola az önkormányzat pályázati alapjából kapott több mint kétmillió forintos támogatást bérkiegészítésre fordítja, ezen kívül közoktatási alapítványi pályázati pénzből a fa- és a rézfúvós hangszereket újították fel.
Kizárólag eszközfejlesztésre költötte a kétmillió 300 ezer forintos pályázati összeget a szintén kiváló minősítést szerzett pápai zeneiskola, tudtuk meg Falaki Csaba igazgatótól, ugyanekkora a támogatásból a kiváló minősítésű tapolcai zeneiskola fúvós hangszereket és gitárt szerzett be, a következő évben egy marimbát szeretnének vásárolni. Tervek tehát vannak, Péni Béla igazgató azonban nem túl derűlátó, szerinte a támogatás megvonása a tönk szélére sodorhatja a tapolcai zeneiskolát, melyben nem a felső tízezerből kerül ki a tanulóifjúság és a munkanélküliség is nagymértékű a környéken. Az intézmény alapítványa már amúgy is több diákot támogat, de a forrásai végesek.
Zongorát, ütős és vonós hangszereket vásároltak Balatonfüreden a körülbelül két és fél millió forint pályázati pénzből, a teljes összeget hangszervásárlásra költötték tehát közölte Csincsi Ferenc igazgató. Minimális összeget tudott fejlesztésekre költeni viszont a várpalotai zeneiskola, mely a Thuri György gimnáziummal összevonva működik. Az igazgatónő, Kovács Imréné elmondta: a tanárok száma sem véglegesült még a várpalotai intézményben, mivel nem minden órát osztottak le, és az óraszám határozza majd meg a tantestület létszámát.
Körülbelül száz beiratkozott diákja van a balatonalmádi zeneiskolának, a szám az elmúlt évhez képest körülbelül tíz fővel csökkent. Hódossy Zoltánné Huiber Gabriella igazgatónő lapunknak elmondta: épület felújításra, bútorok vásárlására költötte az intézmény pályázati pénzeit, jövőre egy digitális zongora vásárlása a cél, mely körülbelül 300 ezer forintba kerül.
Egy zongora vásárlása nagy érvágás a zeneiskolák számára, körülbelül kétmillió forintba kerül. Egy hegedű 100 ezer, egy trombita 100-150 ezer, egy fuvola 150 ezer, egy harsona 200-250 ezer, egy cselló 200 ezer, egy dobfelszerelés 150 ezer forintnál kezdődik, a határ természetesen a csillagos ég. Míg egy zongora vagy egy vonós hangszer az évek során érik, a rézfúvós hangszerállományt időről időre le kell cserélni, mivel ezek a hangszerek kopnak, elhasználódnak.
A zeneiskolákban a gitár az egyik legnépszerűbb hangszer,
a képen Fekete Gábor tanár oktatja diákját
(Fotó: Kőrösparti Bea)