2009.04.21. 12:44
Lenullázott fertőzések - Biztonságos a járványügyi helyzet
Megyei körkép - Az Egészségügyi Világszervezet 2005-ben hirdette meg első alkalommal az Európai Védőoltási Hét programját azzal a szándékkal, hogy népszerűsítse a fertőző betegségek elleni leghatékonyabb védekezési módszert, a védőoltást. Ez a hét az egész kontinensen ismét a megelőzésről, az oltóanyagok fontosságáról szól.
Magyarországon a járványügyi helyzet hosszú évek óta rendkívül biztonságos, ami elsősorban a jól megszervezett védőoltási rendszernek köszönhető.
Míg Európa több országában az egyes fertőző megbetegedések elleni védettséggel a lakosság kevesebb, mint kilencven százaléka rendelkezik, ezért még napjainkban is előfordulnak olyan halálesetek, amelyek egyetlen vakcina beadásával megelőzhetők lettek volna, addig Magyarországon a lefedettség teljes körű.
Hazánkban a védőoltások legjelentősebb részét az életkorhoz kötött, jellemzően a születéstől a fiatal felnőtt korig beadott kötelező oltások teszik ki, de emellett a közvetlen fertőző megbetegedések ellen szolgáló vakcinák illetve az ÁNTSZ által ajánlott, ám önkéntesen vállalt védőoltások is léteznek.
Sőt tavaly év végén elindult egy új program, amely a két év alatti korosztály térítésmentes, nem kötelező pneumococcus baktérium elleni beoltását szorgalmazta.
- A járványok leküzdése érdekében tett intézkedések hazánkban komoly történelmi múltra tekintenek vissza. Adott tehát egy jól megszervezett, hatékony rendszer, amelyet tovább fejlesztettünk.
A kötelező védőoltási rendszerünk a járványügyi szempontból legnagyobb jelentőséggel bíró fertőző megbetegedések ellen nyújt védettséget. Legfőbb törekvés az, hogy a védőoltásokat az oltottak immunrendszerének állapotát figyelembe véve a legmegfelelőbb időpontban juttassuk be a szervezetbe.
Emellett az oltóanyagok folyamatos kutatása, fejlesztése zajlik, melynek célja a hatékonyság további növelése, illetve az ellenjavallatok, az oltási reakciók és szövődmények előfordulási arányainak csökkentése.
Ezért fejlesztettük tovább az életkorhoz kötött kötelező védőoltási rendszert is, ami az eddigi tapasztalatok alapján igen jó eredményeket adott - vélekedett a regionális tisztiorvosi szolgálat, járványügyi osztályának főorvosa, aki kiemelte: az ország járványügyi biztonságának megőrzése érdekében továbbra is nagyon fontos a védőoltási rendszer megőrzése és következetes alkalmazása.
Dr. Gömöri Gábor kérdésünkre kiemelte: ugyan a védőoltás beadását követően rendkívül ritkán előfordulhat úgynevezett oltási reakció vagy szövődmény, de ezek enyhe tünetek, az adott fertőző megbetegedés átvészelése aránytalanul nagyobb kockázatot jelenthet.
Védőoltás hiányában a fertőző megbetegedés legtöbbször lényegesen súlyosabb formában zajlik le, magában rejtve egyéb, akár életveszélyes szövődmények, vagy maradandó károsodások fellépésének lehetőségét is - hangsúlyozta a főorvos.
(Illusztráció: archív, Gáspár Gábor)