2009.03.05. 14:36
Új alapokon a parlamentarizmus?
<b>Veszprém</b> - Nem gazdasági és nem pénzügyi válság van, hanem valójában erkölcsi válság. Van a magyar társadalomnak egy vezető rétege, amely az erkölcsöt soha nem ismerte.
A Magyarok Szövetsége lakossági fórumán monta ezt szerdán este Vukics Ferenc.
A szövetség elnöke 1989-től kezdődően vette górcső alá a társadalmi, gazdasági történéseket, és elemezte azt a saját nézőpontjából.
A rendszerváltást úgy értékelte, hogy akkoriban 800 ezer nagyon megszervezett ember köztük a munkásőrséggel és az Ifjú Gárdával állt szemben az Ellenzéki Kerekasztal által képviselt hétezer emberrel.
Ezek egyik része olyan fiatalokból állt, akik még az életükben nem dolgoztak, a másik része pedig olyanokból, akiket Oxfordban, Zürichben, a Yale Egyetemen készítettek fel arra, hogy ők legyenek a váltó elit Magyarországon. Ennek az egyik fele viszont hamarosan el is árulta a másik felét.
A parlamentáris pártdemokrácia Vukics Ferenc szerint semmilyen eredményt nem ért el, 20 év alatt nem lett jobb az életünk: nem csökkent az ország adósságállománya, ma sincs új alkotmányunk, nem lett jobb a közigazgatás és az oktatás minősége, rosszabb lett az egészségyügyi ellátás, többet kell dolgozni az embereknek, és nem boldogabbak ma, mint a rendszerváltáskor voltak.
A bajok orvoslásához első szinten a parlamenti rendszert szeretné megváltoztatni. Képviselőválasztást csak egyéni körzetből tud elképzelni, a megválasztott személlyel társadalmi szerződést kell kötni.
Ennek az alábbiakat kell tartalmazni: szavazza meg visszahívhatóság intézményét, működjön közre a mostaninál kisebb, kétkamarás parlament létrehozásában, az alsóházba csak egyéni körzetből megválaszott képviselők kerülhessenek be, hozzanak létre olyan új alkotmányt, amely megteremti az ezeréves magyar jogfejlődéssel a kapcsolatot, a képviselők elszámoltatását iktassák törvénybe.
Vukics Ferenc hangsúlyozta, a Magyarok Szövetsége nem párt, nem is lehet az, hiszen ez a szövetség már kétezer éve köttetett.
(Fotó: Gáspár Gábor)