Megmarad a nagy múltú porcelánmanufaktúra

<b>Herend</b> - A szorító gazdasági környezet ellenére az üzleti tervben meghatározott célkitûzést meghaladóan, több mint 200 millió forintos nyereséggel zárta a 2008-as évet a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.

Szausev Xénia

A manufaktúra gazdasági, pénzügyi mûködése stabil volt – tudtuk meg Simon Attila vezérigazgatótól. – Kedvezôen alakult tavaly a társaság piaci pozíciója exportrelációban, ugyanis 2007- hez képest exportvolumenünk közel két százalékkal volt magasabb. 

Ez kiemelkedô teljesítmény, ha figyelembe vesszük, hogy a porcelániparban már két évtizede piaci zsugorodás tapasztalható, amelynek következtében nagy múltú porcelánmanufaktúrák sora tûnt el Európában – értékelte a tavalyi évet a vezérigazgató. 

Hozzátette: a társaság exportkitettsége közel 90 százalékos, így nem elhanyagolható körülmény, hogy az elmúlt években az utóbbi két évtized legbarátságtalanabb devizakörnyezetében kellett mûködniük, a magyarországi árfolyampolitika az exportáló cégek, köztük a Herendi Porcelánmanufaktúra versenyképességét napról napra rontotta, a magyar fizetôeszköz erôsödése a munkát folyamatosan leértékelte. 

Az erôs forint miatt az elmúlt másfél évben közel 500 millió forint árbevétel-kiesést szenvedtünk el, ezzel egyidejûleg a munkához kapcsolódó közterhek, az államháztartás különbözô alrendszerei felé teljesített befizetési kötelezettségek és egyéb kiadások, ez utóbbiak körében különösen az energiaköltségek nôttek. 

Ha 2006. évi devizaárfolyamokon számítjuk a 2008. évi exportkiszállítási volumenünket, akkor az erôs forint miatti árbevételkiesésünk 2008-ban 700 millió forint volt! 

Ennek fényében a nyereséges mûködés kiemelkedô teljesítmény – fogalmazott Simon Attila. A munkahelyek megôrzésére a Herendi Porcelánmanufaktúra több mint 200 milliót kap.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!