Amerikai népzene szöveggel, képekkel illusztrálva

<b>Veszprém</b> - <em>Dr. Bárdos Jenő</em> professzor, a Pannon Egyetem Angol-Amerikai Intézetének igazgatója kedden este tartotta az amerikai népzene című kurzus bevezető előadását a Polinszky-teremben.

Deák Dóra

A nyitó előadáson dr. Bárdos Jenő bemutatta az amerikai népzene gyökereit, és azokat a legfontosabb műfajokat, amelyekről a félév során szó lesz egy-egy előadásban, vagy annak részeként. 


A nyitó előadáson Bárdos Jenő bemutatta az amerikai népzene gyökereit
(Fotó: Gáspár Gábor)

A kurzus célja, hogy kultúrtörténeti fejlődésében mutassa be az amerikai népzene legfőbb műfajait, témáit, hangszereit és leghíresebb előadóit. 

Az előadást a zene mellett képekkel, szövegekkel, kottákkal illusztrálta a professzor. Bevezetőjéből megtudhattuk, hogy az élő amerikai népzene az angolszász-kelta és a nyugat-afrikai források folytonos egymásra hatásával érte el jelenlegi formáját. 

Hallhattuk többek között az ír forrású Rocky Road to Dublin-t, a kocsmadalnak is nevezhető Jock Stewart-ot, egy skót ember dalát az I'm a Rover-t és az Old Ninety Seven című dalt, mely egy postavonatról szólt. 

Ezek után a cowboyok zenéjéből kaptunk egy kis ízelítőt, majd a feketék által ismerté vált blues zenét ismerhettük meg Robert Johnson I belive i'll dust my broom című dalának előadásában. 

A blues után pedig a fehér népzene, a bluegrass-zene hangszer- és énekkultúrájának fejlődéséről beszélt Bárdos Jenő.
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!