2011.10.21. 14:34
Lázár: mi az önkormányzati adószabadságot hirdetjük
A Fidesz szerencsétlennek tartja, hogy az ellenzéki pártok csak adóemelést jelentő alternatív költségvetési javaslatokkal tudtak előállni. A kormányzópárt a beterjesztett büdzsé kapcsán azt hangoztatta, hogy annak fő célja a stabilitás, ezt szolgálja a jelentős összegű tartalékképzés.
Lázár János frakcióvezető párttársával, Rogán Antallal közösen tartott pénteki sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy véleményük szerint az önkormányzatok adókivetési szabadságát nem érdemes korlátozni, azaz szükségtelen törvényben meghatározni a települési adók maximális mértéket.
Lázár János közölte: pártja áttekintette és elutasítja az MSZP és az LMP alternatív költségvetési javaslatát, mondván, hogy azok adóemelést jelentenének. Szavai szerint a szocialisták több száz milliárd forintos adóemelést indítványoznak, "nem érzékelik, hogy volt egy parlamenti választás 2010-ben, és újabb adóprésbe akarják beszorítani a lakosságot". Az LMP terveiről szólva úgy fogalmazott: mivel új pártról van szó, "elnézőbbek lehetünk", de költségvetési javaslatuk kizárólag adóemelésről szól.
Ezzel szemben a Fidesz azt szeretné, ha az egykulcsos személyi jövedelemadónak jövőre "újabb nyertesei lehetnének" - jelentette ki.
Elhangzott, hogy a képviselőcsoport hétfői ülésén Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelenlétében tárgyal majd a büdzséről és az adótörvényekről, és szeretnének pontot tenni az önkormányzatok adóztatási joga kapcsán kibontakozott polémia végére. A kormányfő a vasárnapi európai uniós csúcs eredményeiről is beszámol a frakciónak, majd az Országgyűlésnek is.
A frakcióvezető a költségvetési javaslatról szólva elmondta: Európa nagy gazdasági bajok előtt áll, ezért a büdzsé legfontosabb célja megvédeni Magyarország pozícióit és az itt élőket.
Hozzátette: korábban ismertetett céljaik - az államadósság csökkentése, a 3 százalék alatti hiány, a strukturális átalakítások végrehajtása, a gazdaság erősítése és az otthonvédelem - változatlanok.
Rogán Antal, a gazdasági bizottság fideszes elnöke a tájékoztatón azt emelte ki, hogy a 2012-es költségvetésnek változatlanul kezelnie kell az előző kormányok örökségét, az eladósodottságot és a strukturális problémákat, így a nyugdíj és az egészségbiztosítási kassza hiányát.
Elmondta: a tervezett 300 milliárd forintos, rekordméretű tartalék lehetővé teszi, hogy a kormány bármilyen vészhelyzetre időben reagálni tudjon. Fontos célként említette a nyugdíjkassza és az egészségbiztosítási alap egyensúlyának megteremtését. Az utóbbit szolgálja a környezetet és az egészséget károsító fogyasztási szokásokat terhelő adók - így például a jövedéki adók - emelése, magyarázta. Világossá tette azt is, hogy a kassza egyensúlya és az ellátások folyósítása érdekében "a kedvezményes nyugdíjak korszakának vége", a kormány célja, hogy mindenki azonos feltételekkel mehessen nyugdíjba.
Párttársához hasonlóan Rogán Antal is bírálta az MSZP és az LMP költségvetési koncepcióját. Szavai szerint a szocialistáknak a kétkulcsos adórendszerre tett javaslata a személyijövedelemadó-terhek brutális emelkedéséhez vezetne, míg az LMP az szja-terhek növelése mellett kétszer akkora jövedékiadó-emelést indítványoz, mint a kormány, és a cégautóadó mértékét is másfélszeresére növelné az ellenzéki párt.
A sajtótájékoztatón az is kiderült, Lázár János és Rogán Antal egyetért abban, hogy az önkormányzatok adókivetési szabadságát nem szabad korlátozni, azaz szükségtelen törvényben meghatározni a települési adók maximális mértéket.
"Mi az önkormányzati adószabadságot hirdetjük. Ami azt jelenti, hogy az állam eldönti, milyen adókat akar beszedni, és ezen fölül azt, hogy a helyhatóságok milyen adókat szednek be, azt maguknak kell eldönteni. (...) Nem korlátozni kell, hogy mennyi és milyen adót szedhet be egy önkormányzat, hanem ki kell nyitni a lehetőséget" - fogalmazott Lázár János, megjegyezve: a hétfői frakcióülésen olyan javaslattal állnak elő, amely alapján minden önkormányzat maga dönthetné el, hogy - a települési viszonyok ismeretében - milyen és mekkora mértékű adót vet ki.
Kérdésre válaszolva hozzátette: az a véleménye, hogy az így kivetett adókból származó bevételeknek teljes egészében a település költségvetésébe kell kerülniük.
Lázár János és Rogán Antal egybehangzóan úgy nyilatkozott: nem látják értelmét annak, hogy az adótörvényekben maximálják akár a helyi építményadó, akár más települési adó maximális értékét. Előbbi esetében a kormány a forgalmi érték 3 százalékában állapítaná meg a plafont.
Rogán Antal ezt azzal egészítette ki: nem látja értelmét hasonló korlátozásoknak, már csak azért sem, mert a legfeljebb 3 százalékos építményadó egyes vidéki városokban azt eredményezné, hogy a nagykereskedelmi áruházláncoknak a jelenleg négyzetméter alapon meghatározott összegnél kevesebbet kellene fizetniük. Hozzáfűzte ugyanakkor: az önkormányzatok mindig átgondoltan döntenek az adókivetésről, mert a városházán hamar találkoznak annak hatásaival.
Arra az újságírói kérdésre, hogy a szükséges gazdasági tárgyú jogszabályok elfogadása miatt átcsúszhat-e jövőre egyes sarkalatos törvények, vagy más fontos, őszre ígért jogszabályok parlamenti tárgyalása, Lázár János úgy felelt: a kormány jogalkotási programjában nincs érdemi változás.
Ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta, nem tervezi, hogy távozzon a Fidesz-frakció éléről és kormányzati szerepet vállaljon. Ezt arra a felvetésre reagálva közölte, hogy sajtóhírek szerint a kormányfő arról győzködi, vegye át a nemzetierőforrás-minisztérium irányítását. Megjegyezte egyszersmind, hogy ő nem érzékelt ilyen erőfeszítést Orbán Viktor részéről.
OLDALTÖRÉS: A jövő héten kerül a kormány elé az új önkormányzati törvény
A jövő héten kerül a kormány elé az új önkormányzati törvény
A kormány a jövő heti ülésén tárgyalja meg az új önkormányzati törvényjavaslatot - jelentette be pénteken Budapesten a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára.
Tállai András a tárca és az önkormányzati érdek-képviseleti szövetségek találkozója előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, ha vitás kérdések lesznek, akkor elképzelhető, hogy a javaslatot újra napirendjére tűzi a kormány.
A tervezett alapvető változások között említette, hogy újraszabályozzák az állam és az önkormányzatok közötti feladatrendszert. Eszerint az államnak a közszolgáltatások megszervezésében több feladata lesz, így például az oktatásban, az egészségügyben, a hatósági ügyekben és a katasztrófavédelemben.
Mint mondta, a javaslat megteremti annak az alapját, hogy 2013. január 1-jétől új önkormányzati finanszírozási rendszert lehessen bevezetni. Ennek lényege, hogy az önkormányzatok csak olyan közszolgáltatási feladatot látnak el a jövőben, amelyhez teljes egészében megkapják a szükséges forrásokat.