2011.06.19. 06:01
Megadjuk-e az apáknak is azt, ami jár?
Megyei körkép - Az apáknak ugyanakkora szerepe kellene, hogy legyen a gyermek nevelésében, mint az anyáknak. Előbbieknek mégis kevesebb figyelem jut. Sokuknak pedig még a kapcsolattartásért is küzdeniük kell. Apaságról, apai jogokról apák napja előtt. Ha nálunk még nem is hivatalos ünnep, sok családban már megtartják. Minden június harmadik vasárnapja az apáké.
Ausztriában ugyanakkora ünnep, mint az édesanyáké. A kezdeményezés Amerikából indult, 1908-ban, s 1972-ben hivatalos ünneppé is nyilvánították. Ünnepeljük, vagy nem, az apák nélkülözhetetlen részei a családnak. A férfi nem csupán pénzkereső, legalább olyan fontos alakítója a gyermek pszichés, mentális és fizikai fejlődésének, mint az anya. A tudomány megállapította, az apahiány súlyos fejlődési rendellenességet okoz, deviáns viselkedéshez vezethet a gyermeknél.
A jó apák sokkal tovább élnek
A jó kapcsolat azonban nem csak a gyermek számára fontos: dr. Kopp Mária orvos-pszichológus és csapata a férfiak körében végzett vizsgálataival kimutatta, hogy azok az apák, akik jó kapcsolatot ápolnak a gyermekeikkel, négyszer nagyobb valószínűséggel élnek tovább 69 évnél, mint akiknek nincs vagy éppen terhelt, rossz a kapcsolatuk. Vagyis ez az élő, jó viszony nemcsak a gyermeket, hanem az apát is védi.
A balatonalmádi Sári-Kovács Bendegúz tavaly számon is kérte szüleit: ha van anyák napja, apák napja miért nincs? Édesapja, Péter sok időt töltött Bendegúzzal, előfordult, hogy több hetet is, amíg az édesanyja dolgozott. Péter most a két és fél éves Boldizsárral gyesen van. Tavaly ősztől, amikor is Vörösberénybe költöztek Budapestről.
- Számomra nem volt nehéz döntés a gyes. Akkor még nem voltunk biztosak benne, hogy itt maradunk, ezért jó megoldás a gyes: ha másképp alakul, megmarad az állásom. Azóta eldöntöttük, hogy maradunk - mondja a könyvtáros apuka. - Abban biztos voltam, hogy jól érzem majd magam a gyeses apa szerepében, a pelenkázás, egyéb gyermek melletti teendő nem jelent problémát, hiszen Bendegúznál is megcsináltam. Ezek az első évek meghatározóak a gyerek életében, most kell szorosra fűzni a kapcsolatunkat, megalapozni a későbbit. Nagyon jólesik, hogy Bendegúzzal az a bizonyos láthatatlan szál, ami összeköt bennünket, még erősebbé vált az együtt töltött idő miatt: őszinte hozzám és engem keres, ha bajba kerül.
Sári-Kovács Péter szerint a férfiak szerepe megváltozott - ahogy a világ is körülöttünk. "Ha elvárjuk, hogy egy nő pénzt keressen, karriert építsen, céget irányítson, akkor nekünk is be kell kukkantanunk a konyhába és a gyerekszobába", vallja az édesapa, aki Ranschburg Jenővel ért egyet a szülői szerepekben. Az anyától az otthon melegét, a család, összetartás fontosságát, míg az apától a külvilággal való kapcsolatteremtést, viselkedési formákat tanulja meg a gyerek. Mindkettő egyformán fontos.
- Az édesapa sokat tehet és még többet tud rombolni. A félreértelmezett apai szigor megtöri a gyermek önbizalmát, magabiztosságát. Én úgy vélem, szóval nem lehet nevelni, csakis a jó példával. S akiben nincs rend, aki nincs tisztában önmagával, keresi magát, az nem tud jó példát mutatni a gyerekének sem. Ezért nagyon nagy a felelősségük az apáknak is. Olyan nincs, hogy csak egyszer vétek egy hibát, mert a gyerek arra az egyre is emlékszik és elrakja - vallja Péter az apaságról. Azt mondja, támogatja, hogy nálunk is legyen apák napja.
Ez viszont még az óvodapedagógusoknak is fejtörést okoz. Legyen vagy ne? Ünnepeljék az óvodában vagy otthon a családban? - ezek már visszatérő kérdések a veszprémi Vadvirág óvodában is, tudjuk meg Török Lajosné óvodavezető-helyettestől. - Ilyenkor, a nyári szünidő előtt mindig felvetődik a kérdés, tartsunk-e apák napját. Tervbe is vettük, de igen óvatosan kell közelíteni ehhez a kérdéshez. Az édesapák szerepe az elmúlt években alaposan megváltozott, sokkal inkább kiveszik a részüket a gyereknevelésből, és ezt el kell ismerni. De vajon ez az óvoda dolga? Be kell ezt az ünnepet hoznunk az intézménybe? Fel kell nekünk vállalni ezt a helyzetet? - ezekre a kérdésekre keressük a választ. Nem könnyű. Hiszen a jóravaló apák ugyanúgy megérdemlik, hogy legyen egy napjuk, mint az édesanyák. Még nem döntöttünk, de nem zárkózunk el ettől a lehetőségtől.
Az óvodapedagógus hozzáteszi: ha beemelik az apák napját a többi, hagyományos ünnepség közé, akkor ugyanakkora rangot kell adni neki, mint a többinek. Az anyák napját a Vadvirág óvodában nem csoportosan, hanem kettesben ünnepli anya, gyermeke. Csak neki mondja el, amit tanult a különleges alkalomra.
Több helyütt is érdeklődtünk a városban, illetve a megyében is, de nem találtunk olyan óvodát, ahol megtartanák az apák napját. Találtunk viszont olyan családi napközit, ahol számon tartják ezt a napot. A gyerekeknek és édesapjuknak közös programot szerveznek, amelyen nemcsak az együttlét a fontos, hanem az is, hogy az édesapa érezze: elismerik szülői voltát. A napközivezetők megjegyezték, hogy a legnehezebb apás verset találni. Ezért néhány anyák napi versikét költöttek át apára. Ahogy kezd ismertté válni az apák napja, több forrást is fel lehet kutatni. Persze nem minden apuka szeretne verset, rajzot apák napjára. Ahogy ez az ünnep kezd elterjedni Magyarországon is, a szemfüles marketingesek máris lecsaptak rá: az internetes keresőprogramok első találatai között biztosan ott a "mit ajándékozz apák napjára" tíz legjobb(nak mondott) ajánlat.
Egy nem reprezentatív felmérés szerint ugyanakkor az apák jó része ezt az ünnepet éppen a családon kívül szeretné tölteni: haverokkal, sörözéssel.
Kihez kerüljön a gyerek?
Dr. Kahler Frigyes, a megyei bíróság szóvivője elmondta, megváltozott az ítélkezési gyakorlat: nem minden esetben kerül az anyához a gyerek. Korábban a döntéshozók úgy vélték, kizárólag csak az anya alkalmas a megváltozott helyzetben a szülői feladatra. Ma már a bíróság lehetőségéhez mérten széles körű vizsgálatot folytat le a végső döntés meghozatala előtt. Sokat nyom a latban a gyámhatóság szakembereinek a véleménye, amit környezettanulmányban fogalmaznak meg. Persze a felek is elmondhatják, hogy ők miért tartják alkalmasabbnak magukat a gyereknevelésre. Ismerősöket, rokonokat tanúként jelenthetnek be.
Sokat elárul a pedagógusok számára a diákok magatartása, a tanulmányi eredményük. Nemegyszer ők kérdeznek rá, ha látják, hogy feszült vagy éppen levert a fiatal. Sokszor a tanulók beszélgetnek el velük őszintén azokról a családi gondokról, amikről másoknak nem szólnának. A szóvivő hozzátette, fontos, hogy ezek a perek gyorsan lezáruljanak, hiszen a gyerekek szempontjából a legrosszabb a sokáig tartó huzavona. Van, amikor a megalapozott döntésre várni kell, mert a bíróság szakértőket von be, nemegyszer a pszichológus véleményét is kikérik.
A statisztikai adatokból kiolvasható, a házasságok fele válással végződik. Ez azt is jelenti, hogy a gyermek egyik szülőjével korlátozottan tartja a kapcsolatot. A helyzettel, hogy a kisebb gyerekeket az édesanyánál helyezik el, a nők egy része visszaél: zsarolja a láthatással elvált férjét. Az elvált apák érdekvédelmi szervezete szerint az elvált apáknak kevesebb joguk van, mint az anyáknak.
Szerintem
Apák napjára igenis szükség van. Persze nem azért, hogy legyen egy plusznap, amikor ünneplünk valamit, hanem egyszerűen csak azért, hogy legyen valamiféleképpen deklarálva: az apák igenis egyenértékű felek lehetnek a gyermeknevelésben, gyermekgondozásban. S ez ma már nem választás, a világ úgy fordult, hogy a nők nem tudnak egyedül helytállni minden fronton. Ha viszont elvárjuk a férfiaktól, hogy női feladatoknak is megfeleljenek, akkor adjuk meg hozzá a jogokat és előnyöket is. Persze mindez nem egy egyszerű ünnepnapon múlik. Sokkal fontosabb lenne felismerni, milyen óriási elentősége van annak, hogy a gyermek lássa a pozitív férfi, apa, férj mintáját. Ennek függvényében válik sikeres, magabiztos férfivá, jó apává és férjjé. Hiányában nagy eséllyel maradandó sérülést szenved a gyermeklélek, amit nem is lehet teljesen meggyógyítani. A gyermek nevelésében ezért félre kellene tenni mind önös indokot, vélt, valós sérelmet, és együtt, közös döntéseken alapuló elvek szerint nevelni az utódot. Szükségünk van az apákra. Akkor is, ha nem élnek velünk. Fogadjuk ezt el és hagyjuk apának lenni őket.
Németh F. Bernadett
[email protected]