2010.06.01. 08:55
Megkezdődött a vita az alkotmánymódosításról és az önkormányzati törvény módosításáról
Budapest - A helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítása szerint alpolgármesternek olyan személy is megválasztható, aki nem tagja a képviselő-testületnek - mondta Rácz Róbert fideszes képviselő kedden a parlamentben.
Az Országgyűlés az ő expozéjával kezdte meg az alkotmánymódosítás, valamit a helyi önkormányzatokról szóló törvény és a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvény módosításának együttes általános vitáját. A törvényjavaslatokat - önálló képviselői indítványként - Kósa Lajos, Rácz Róbert és Vitányi István fideszes honatyák nyújtották be.
Rácz Róbert kiemelte: a kormány szeretné az önkormányzati rendszert jól működővé tenni. Hozzátette, hogy az önkormányzati szövetségek támogatták a fideszes képviselők indítványát.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a költségvetés jelentős részét, közel felét, a települési és megyei önkormányzatok költik el. Nem mindegy tehát, hogy a magyar adófizetők által összehordott adóforintok jelentős részének az elköltése milyen szakszerűséggel történik - jelentette ki.
Véleménye szerint 2006 után "ádáz állóháború" alakult ki Magyarországon a szocialista vezetésű kormány és a többségében ellenzéki vezetésű önkormányzatok között. "A kormánynak stratégiai szándéka és terve volt kivéreztetni az önkormányzatokat (...)" - mondta.
Rácz Róbert közölte: a törvényjavaslat szeretné megadni a polgármestereknek, a megyei közgyűlési elnököknek és a budapesti főpolgármesternek, hogy legalább egy közvetlen munkatársukat ők tudják megnevezni, a képviselőtestület tagjaitól függetlenül.
Az alaptörvény tehát a jövőben kimondaná: az alpolgármesternek olyan személy is megválasztható, aki nem tagja a képviselő-testületnek - tette hozzá, majd folytatta: ma egy polgármesternek alig van lehetősége arra, hogy megválassza azt, kivel kíván dolgozni, kire tud támaszkodni.
A mostani rendszerben a testület tagjai közül megválasztott alpolgármester bebetonozódik a megválasztásával, és lényegében "nem lehet tőle megszabadulni" - fogalmazott a fideszes politikus.
Közölte azt is: a külsős alpolgármester, mivel nem tagja a testületnek, nem szavazhat a testületi ülésen, ezért a közgyűlésben nem tudja helyettesíteni a polgármestert sem.
Rácz Róbert megfontolandónak tartotta az ellenzéki képviselő azon felvetését, miszerint a külsős alpolgármester elmozdítása ne a polgármester, hanem a testület jogköre legyen.
Kiemelte azt is: az alkotmány módosítására a javaslattal kapcsolatban azért van szükség, hogy az alaptörvényben kerüljön rögzítésre az alpolgármesteri tisztség - tette hozzá.
Lamperth Mónika, az alkotmányügyi bizottság szocialista tagja azt mondta: a törvénymódosítást az MSZP nem támogatja, mivel a párt szerint egy "kívülről jött" embert nem lehet majd elszámoltatni.
A kormány a vita későbbi szakaszában ismerteti álláspontját.