2009.07.28. 16:22
Sikert hozó kampányok
A valamivel több, mint 94 ezer felvett hallgató 45%-a az általa megjelölt első helyen jutott be a felsőoktatási intézmények valamelyikébe. Az oktatás finanszírozási feltételei néhány éve arra kényszerítik az intézmények többségét, hogy a felvételi időszakban marketingkommunikációs támogatással növeljék az első helyes jelentkezők számát.
A beiskolázási kampányok sikere azonban csak most, a ponthúzás eredményeinek tükrében vált igazán értelmezhetővé és mérhetővé.
13 ezerrel több hallgató érkezhet a felsőoktatási intézményekbe szeptemberben, mint 2008-ban. Ugyan sehol sem kellett a maximális 480 pontot elérni a felsőoktatási intézményekbe való bejutáshoz, a felvételizők hozott pontjai átlagosan magasabbak voltak.
Így a ponthatárok is magasabbra kerültek idén, mint tavaly, és az intézmények többségének nincsenek már kiadó helyei államilag finanszírozott alapképzésre.
A tavalyinál magasabb ponthatárok és a megtelt államilag finanszírozott helyek egyrészt a hallgatók minőségének javításához, hosszú távon az oktatás színvonalának emelkedéséhez vezet.
Másrészt pedig amellett, hogy az egyetemek és főiskolák több állami támogatást nyernek, az intézményi kapacitást is lényegesen jobban ki tudják használni.
A nagy hagyományokkal rendelkező intézmények közül a Szegedi Tudományegyetem kiemelkedően magas, 7925 első éves hallgatót tud felvenni idén.
Ez 23%-kal több, mint 2008-ban. Mind az összes, mind pedig az államilag finanszírozott helyekre felvett hallgatók tekintetében így a legtöbb hallgatót felszívó vidéki egyetemmé lépett elő.
A jelentkezési időszakban kiemelkedően magas, 54%-os jelentkezőszám növekedést produkáló Dunaújvárosi Főiskolán az államilag támogatott székek mindegyikére jut hallgató.
Az intézménybe összesen 267 fővel többet vettek fel ugyanis idén, mint 2008-ban. Ez a szám 29%-os emelkedést hozott a Dunaújvárosi Főiskolának. Ez azt jelenti, már most többen jutottak be államilag finanszírozott képzésre, mint ahány hallgató tavaly összesen felvételt nyert a Dunaújvárosi Főiskolára.
A létszámnövekedés sikere a helyes eszközválasztásban rejlik
Mindkét intézmény nagyon erős médiajelenléttel navigálta végig a jelentkezési határidőt megelőző beiskolázási kampányt.
Keczer Gabriella, az SZTE sajtószóvivője elmondta, hogy tavaly ősszel, egy a korábbi évekhez képest jóval összetettebb és több diákot megszólító beiskolázási kampányt folytattak, amelyhez nem vették igénybe külső ügynökség segítségét és az egyetem saját Marketing és Kommunikációs Igazgatósága, az Életvezetési Tanácsadó Központ és a Hallgatói Önkormányzat közösen vitte végig a kampányt.
Az SZTE beiskolázási kampánya ötvözte a PR és hagyományos reklámmarketing eszközöket (plakátok, szórólapok), de alkalmazták a személyes megkeresést is, míg a Dunaújvárosi Főiskola kizárólag PR alapú kommunikációt folytatott.
Kuna Tibor, a Young & Partners ügyvezető igazgatója - aki stratégiaalkotója és vezető tanácsadója volt a Dunaújvárosi Főiskola beiskolázási kampányának - elmondása szerint, a létszámnövekedés sikere a helyes eszközválasztásban rejlik.
„A Dunaújvárosi Főiskola beiskolázási kampányát PR alapú kommunikációs stratégia mentén szerveztük és megpróbáltuk minden lehetséges eszközzel kerülni a gyakran kontraproduktív hatással bíró reklámmarketing eszközöket.
Arra törekedtünk, hogy minél több, az intézménnyel kapcsolatos pozitív hír, és ne pedig reklám kerüljön be a médiába. Egy rendkívül kiegyensúlyozott, folyamatos pozitív jelenléttel elkezdtük kialakítani egy DF-es márkanevet. Mindezt anélkül, hogy zsákszámra szórtuk volna a főiskola pénzét.””
Mindkét szakember egyetért abban, hogy a jó terméket el lehet adni. A magas színvonalú képzésre, a nemzetközileg elismert tudományos eredményekre, a hatékony beiskolázási kampány és egy kiegyensúlyozott általános kommunikáció nagyban rásegít.
„Az olyan intézményekben, ahol értékteremtő munka folyik, most fordul csak igazán bő termőre”– jósolta Kuna.