2016.02.29. 13:24
Több áldozatot kell hozni a tájért
Badacsonytomaj - A Vinum Vulcanum Badacsonyi borlovagrendről tartott előadást az Egry József Művelődési Házban Jeck Tibor alapító tag, örökös nagymester. Húsz évvel ezelőtt a borlovagrend abból a célból alakult meg, hogy az egyik leghíresebb borvidéken népszerűsítse ország-világ előtt a badacsonyi borokat.
A művelődési ház előterében fehér abrosszal, szépen megterített asztalok várták a vendégeket, a terem végén egy magasított asztalon kecses borospalackok katonás sorrendben sorakoztak. Jobbról a borlovagrend zászlója függött, igazán szép háttér a rendezvényhez. Az előadó minden vendéget ismerősként köszöntött már a terembe lépéskor. Berecz Nikolett, a Badacsonytomaj Város Kulturális Intézményének igazgatójának bevezető szavai után Jeck Tibor egy kis történelmi kitérőt tett a szőlő-és bortermelés kezdeteiről. Badacsonyban és környékén már a kelták idején foglalkozhattak vele. Ásatások révén előkerült egy kőkorsó, amely bizonyíthatja. Fel is mutatta a mását, amelyet egy fazekassal készítettek el kerámiából.
Költőket, írókat, festőket említett, akik a táj szépségéről, magáról a borról dicsőítő szavakkal írtak.
Balról Jeck Tibor, a Vinus Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend alapító tagja, örökös nagymestere a jobb oldalon látható Krisztin N. Lászlóval, Badacsonytomaj polgármesterével egy borház létesítéséről is folytatott eszmecserét
Szerette volna felhívni a figyelmet, hogy ezzel a vidékkel kötelességeink vannak a termeléssel, marketinggel kapcsolatban, és felelősséggel kell kezelni. Szomorúan tapasztalja, hogy a szőlőtermesztő terület a felére esett vissza. Ébresztő! - mondta az előadó. Kivágás helyett termelni, ugyanis ennek közgazdasági következményei lehetnek. Érdemes termelni, forgalmazni, elhatározni, hogy hogyan, és miként értékesíthetjük a borainkat.
Mint a Badacsony Mezőgazdasági-és Ipari Szövetkezet elnöke tizennyolcad magával vett részt Franciaországban a Szőlészek-és Borászok Világtalálkozóján. A Borrend gondolata 1987. október 31-én érlelődött meg benne. Olyan szakmai fórumokon fordultak meg, hogy hazatérve, hozzákezdtek az ilyenfajta tevékenységnek. Egy ideig parkolópályán állt a dolog, tapasztalat hiánya, és az osztrák minta sem bizonyult járt útnak. A belső indíttatások, és nem önös érdekek jöttek elő, hanem az, hogy több áldozatot kell hozni a táj propagálásáért.
Közmondás azt mondja: A jó bornak nem kell cégér! De igenis kell.
Nagy László művelődés szervező mint sommelier kínálja a borokat. Hétféle bort kóstolhattak meg a jelenlevők
Az indulás nehézségeit követően az alapító tagok közreműködésével és hozzájárulásával biztosítani kellett a működés feltételeit. Ebben éllovasak voltak az alapítók: a Badacsony Mg. Ipari Szövetkezet borászati ágazata, a Badacsonyi Szőlősgazdák Hegyközség Szövetkezete, valamint az akkori Badacsonyi Állami Gazdaság Badacsonyörsi Pincészete.
Az alapító tagok elsődleges célja a borvidék hagyományaink ápolása, a bor népszerűsítése, a borkultúra fejlesztése és a gasztronómiához való kapcsolása. Jelenleg száztizenöt a tagjaik száma, valamint 250 fő tiszteletbeli tagja van a Vinum Vulcanum Borrendben.
Az előadást követően a borlovagrend boraiból egy bemutató borkóstolót tartott. Kiemelte a rend zászlós borát, a kéknyelűt, amelynek minden évben megünneplik a virágzását. Megkóstolhatták a jelenlevők a szerelmesek borát a Rózsakőt, és a vulkánok erejével megáldott Szürkebarátot.
Szerző: Perger Katalin