2014.12.29. 14:45
Ritka ragadozó a tundráról
Tüskevár határában fekszik a Kígyós nevű dűlő, gondolom, jó száz évvel ezelőtt vízjárta rétek voltak erre, sok-sok kígyóval. A hely távol esik a forgalomtól, így minden évben ellátogatok ide madarászni.
ide érkezett meg a kis sólyom (Falco columbarius), amely egy kistermetű ragadozó madár. A környék vegyes pintycsapatait tizedeli vadászata során. A fagyos tundrák világából jön telelni hazánk területére, hiszen ilyenkor ott sokkal szegényesebb a táplálék. A fajra jellemző, hogy a sík területeken álló fák vagy bokrok csúcsán ülve lesi a zsákmányát. Európa legkisebb ragadozó madara, a tojó valamivel nagyobb a hímnél, mérete 28 centiméter körül mozog.
A rigónál nem sokkal nagyobb madár villámgyors sebességgel képes repülni. A terület felett mindig alacsonyan húz végig, reptében hegyes szárnyai, gyorsasága rögtön feltűnik az avatott szemlélőnek. Tápláléka a tél folyamán főként énekesmadarakból áll, ezért leggyakrabban ott figyelhető meg, ahol a pintyek és sármányok nagyobb számban mozognak. Taktikája, hogy a csapatból a gyengébb egyedeket szorítja ki és ejti el, ezzel is segítve a természetes szelekciót.
A kis sólyom a fák vagy bokrok csúcsán ülve lesi a zsákmányát
Fotó: ifj. Vasuta Gábor
Télen kedvelt tartózkodási helye a magtárak, istállók, hodályok környéke, hiszen ott sok veréb fordul elő, amely a leggyakoribb zsákmánya.
A madártan kutatói a gyűrűzésekkel bebizonyították, hogy a nálunk telelő egyedek Oroszország északi részéről érkeznek hozzánk. A korábban hazánkban gyűrűzött két madár Moszkva közeléből és az Urál hegységen túl került kézre. A Magyarországon telelők pontos egyedszáma még nem ismert, egy biztos tény, hogy a ritkább téli ragadozó madarak közé tartozik. Költőterületén nem épít fészket, hanem más madarak fészkét foglalja el, leggyakrabban a varjúféléket boldogítja.
Hazánkban természetvédelmi oltalom alatt áll, védett értéke 50 ezer forint.