Gazdaság

2015.04.01. 16:02

El kell számolnia a Lombard lízingcégnek

Veszprém - Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) felhívta a Lombard lízingcégének figyelmét: ha szerződéskötéskor nem állapította meg, hogy a hitelt az ügyfél fogyasztóként vagy vállalkozóként veszi fel, visszamenőleg nem tehet erről egyoldalú megállapításokat – közölte a Naplóval a jegybank.

Kovács Erika

Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) felhívta a Lombard lízingcégének figyelmét: ha szerződéskötéskor nem állapította meg, hogy a hitelt az ügyfél fogyasztóként vagy vállalkozóként veszi fel, visszamenőleg nem tehet erről egyoldalú megállapításokat – közölte a Naplóval a jegybank.

Rámutattak továbbá, az MNB határozottan fellép, és a legszigorúbb intézkedéseket alkalmazza, ha a pénzügyi intézményeknek a jogszabály alapján el kell számolniuk a tisztességtelenül elvont költségekkel a fogyasztókkal, ám ezt nem teszik meg. A jegybank a Lombard lízingcégének már jelezte elvárásait a jogszabályoknak megfelelő elszámolási eljárás, s a fogyasztói jogorvoslati tájékoztatására vonatkozóan.

Az MNB értesült arról, hogy a Lombard Pénzügyi és Lízing Zrt. levélben tájékoztatja egyes ügyfeleit arról: szerződésüket nem tekinti fogyasztói kölcsönnek, ezért nem kíván elszámolni velük. A jegybank álláspontja az, hogy ha valaki fogyasztói hitelt vett fel, akkor a törvény alapján vonatkozik rá az elszámolás. A pénzügyi intézmény utólag nem vizsgálhatja felül, hogy a fogyasztó milyen célra használta fel hitelét. Mindezt a jegybank korábban már a Magyar Bankszövetségnek és a piaci szereplőknek is határozottan jelezte. Az MNB felhívta a Lombard lízingcégének figyelmét: ha az a szerződéskötéskor nem állapította meg, hogy a hitelt az ügyfél fogyasztóként vagy vállalkozóként veszi fel, visszamenőlegesen nem tehet erről egyoldalú megállapításokat. Kizárólag az érintett ügyfelek bevonásával, közösen állapíthatja meg, hogy milyen minőségben történt a hitelfelvétel.

A jegybank kötelezésére a Lombard lízingcégek honlapján, illetve levélben tájékoztatja ügyfeleit azok a témával kapcsolatos jogorvoslati lehetőségeiről. A jegybank 308 pénzügyi intézménynél vizsgálódik arról, hogy az érintett piaci szereplők szabályszerűen végzik-e el a jogszabályok által előírt elszámolást és forintosítást.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!