2011.10.10. 15:59
Új utakon a zirci kórház
Zirc - A régióban egyedülálló ellátást nyújtanak jövőre a helyi kórházban, ahová jelenleg az új, összesen közel 300 millió forintot érő műszereket várják.
Ki gondolta volna ezt 15 évvel ezelőtt, amikor az itt élő emberek az utcára vonultak, hogy ne zárják be a kórházat. 2000-től mátrix intézményként dolgoztak tovább (nem voltak külön osztályok) 2007 áprilisáig. Ekkor szüntették meg teljesen az aktív ellátást az intézményben. Még abban az évben nyertes pályázat után létrehozták az egynapos sebészetet a sebészeti és a nőgyógyászati szakmában. Zircen megmaradt a krónikus belgyógyászati betegek ellátása 62 ággyal, és elkezdődött a mozgásszervi rehabilitációra szorulók ellátása 75 ággyal. Természetesen a járóbeteg-szakellátás változatlanul működött tizennégy szakterületen.
- A nyugati országokban már korábban megvalósították, hogy míg a kritikus állapotban lévő betegeket a központi, drága műszerekkel felszerelt kórházba irányítják, addig az úgynevezett alacsony kockázatú betegeket (mint például felületi sebészeti beavatkozások) a lakóhelyükhöz közeli egészségügyi intézményben látják el. Mi is ennek szellemében gondolkodtunk, amikor a kórház és a rendelőintézet fejlesztésére uniós pályázatra jelentkeztünk - tájékoztatott dr. Tótth Árpád, a zirci kórház főigazgatója.
Elmondta, 2009 elejére készült el a pályázatuk, fél évvel később már aláírhatták a támogatási szerződést az önkormányzattal. Ugyanis az elnyert 800 milliós beruházás önrészét, a 88 millió forintot a város állta kötvények kibocsátásából. Az új szárny építése 2010 áprilisában kezdődött, ez év tavaszán megtörtént a műszaki átadása. A műszerek beszerzésére kiírt pályázat nyerteseit szeptember elején hirdették ki, ami annyit jelent, hogy október végéig megérkeznek az új berendezések a bútorokkal együtt. A rendkívül tetszetős, kétszintes, 2000 négyzetméteres épület átadása várhatóan a következő év januárjában lesz.
- Három új szakrendeléssel bővül az intézményünk: lesz urológia, gyerekgyógyászat és aneszteziológia. Mindemellett a kollégáim egyes szakrendeléseket magasabb óraszámban látnak el. Az új épületszárnyban kap majd helyet a 12 ágyas, úgynevezett nappali kórház, ahol kúraszerű ellátást nyújtunk. Ez alatt elsősorban az infúziós kezeléseket kell érteni. Ezzel az aktív ellátást tehermentesítjük - beleértve a megyei kórházat is -, ugyanis a betegek pár órát töltenek csak bent a megfigyeléssel együtt, de másnap visszajönnek. Így aztán egy ágyon akár egymás után 4-5 beteget is el tudunk látni. Kezdetben nyolc órában gondolkodunk, de ha lesz rá igény, 12 órára bővítjük ezt az ellátást. Ez a régióban egyedülálló lenne. Megjegyzem, a térségünkhöz 26 település tartozik, közel 32 ezer ember egészségügyi ellátásáról kell gondoskodnunk. Ha a háziorvos majd úgy ítéli meg, hogy beküldi hozzánk a páciensét egy gyors kivizsgálásra, órákkal később már dönteni tud a további kezeléséről.
A főigazgató azt is elmondta, hogy az egynapos sebészeti ellátást a jövőben tervezik kiterjeszteni az urológiára, a fül-orr-gégészetre és az ortopédiára is. A majdani multifunkciós műtőben tehát többféle beavatkozást lehet megvalósítani. A zirci kórház szerződést köt az orvosokkal, akik főleg a szakrendelőből utalják be a betegeiket. A műtő jó kihasználásához persze a háttérben magas fokú szervezésre lesz szükség. Cél, hogy a kórháznak, az orvosnak megérje a magas szintű ellátás fenntartása, amivel leginkább a betegek járnak jól: hónapok helyett legfeljebb csak pár hetet kell várakozniuk a beavatkozásra.
Tótth Árpád hangsúlyozta: telefonon keresztül is felveszik majd az előjegyzést a várólistákra, ugyanakkor idővel azt szeretnék elérni, hogy a háziorvosok saját számítógépükről tudjanak időpontot kérni egy-egy vizsgálatra, kezelésre, műtétre. A zirci kórház elképzelései példaértékűek, de nem csak a megyénkben.