2017.11.07. 18:16
TOP100+200: Jól teljesít a megye
A magyar gazdaság ötödik éve tartós növekedési pályára állt, és töretlenül fejlődik. Veszprém megye ugyancsak jól teljesít. Mindez a Veszprém megye gazdaságát elemző kiadványa, a TOP100+200 bemutatója kapcsán hangzott el.
Immár 11. alkalommal jelent meg a megye éves gazdasági eredményeit összefoglaló kiadvány, a TOP100+200. Az informatív kötet ezúttal is a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (VKIK), a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatósága, valamint a Napló Szerkesztősége közös gondozásában készült el. A kiadványt kedden mutatták be a nagyközönségnek.
A magyar gazdaság 2013 óta növekedési pályára állt, és töretlenül fejlődik, mondta az ünnepélyes bemutató kapcsán szervezett gazdasági fórumon Freid Mónika, a KSH Tájékoztatási Igazgatóságot irányító elnökhelyettese. Jelezte, az országos folyamatokkal összhangban, Veszprém megye gazdaságának 2017. I. félévi főbb mutatói szintén javultak, ebben az időszakban 3,2 százalékos volt a GDP bővülése. A gazdasági folyamatok eredményeként a munkaerőpiacon is kedvező folyamatok mentek végbe. Az országos átlagnál magasabb volt a foglalkoztatási és alacsonyabb a munkanélküliségi ráta. A megyében 2010 óta növekszik a turizmus, 2017-ben a vendégek száma tíz-, a vendégéjszakák száma nyolc százalékkal emelkedett. A vendégek egyharmada hazai volt.
A kiadvány arra jó, hogy elemző módon közelíthessük meg a megyében zajló gazdasági folyamatokat, fogalmazta meg Markovszky György kamarai elnök. A megyei vállalkozások tavalyi együttes árbevétele – 6,3 százalékos bővülés után – 1650 milliárd forint volt. Ebből a TOP300 vállalkozás 1290 milliárddal részesedett. A növekedési rátájuk viszont 9,4 százalék volt. Mindez azt jelzi, hogy tovább koncentrálódik a megye gazdasága, a nagyobbak jobban nőnek.
Az elnök elmondta, Veszprém megye legnagyobb árbevételű vállalata 2016-ban is a veszprémi központú Continental Kft. volt, nettó 230 milliárd forinttal. Ezt követte a szintén veszprémi Valeo Auto-Electric Kft. 147 milliárddal, majd a pétfürdői Nitrogénművek Vegyipari Zrt. 93,7 milliárd forinttal. Az Adient Mezőlak Kft.-nek 67,6-, a veszprémi Vöröskő Kft. 49,6 milliárd forint nettó árbevétele volt tavaly. A TOP 10-be az inotai Inotal Alumíniumfeldolgozó Zrt. (42 milliárd), az ajkai Le Bélier Magyarország Zrt. (40,3 milliárd), a nemesvámosi MTD Hungária Kft. (33 milliárd), a pápai Yanfeng Hungary Kft. (32,6 milliárd) és a csehbányai Duvenbeck Logisztikai Kft. (24,9 milliárd) fértek be.
Dégi Zoltán, a NAV l Veszprém Megyei Adó- és Vámigazgatósága igazgatója hangsúlyozta, ha látjuk a megye 300 legnagyobb árbevételű cégének teljesítményét, a megye gazdasági folyamataival is tisztában lehetünk. A legnagyobb 300 vállalkozás gazdasági súlya 2016-ban megközelítette a nyolctizedes részarányt. Ennél is hangsúlyosabb, 97 százalék feletti volt a megyei exportból valórészesedésük. A vállalkozások átlagos állományi létszámának csaknem hattizedét a TOP300 foglalkoztatta, a megyeit több mint egynegyeddel meghaladó átlagbérrel.
TOP100+200 Veszprém megye
A hagyományoknak megfelelően a rendezvényen két vállalkozás is bemutatkozhatott. Ezúttal a nemesvámosi GNSZ Kft-vel, valamint Tóth Béla (Balatonakali) egyéni vállalkozóval ismerkedhettek meg a résztvevők.
A gazdasági fórum ezúttal is elismerések átadásával zárult. A VKIK valamint a Napló Szerkesztősége által alapított Év Vállalkozása Díjat nagyvállalat kategóriában az MTD Hungária Kft. vehette át, az Év Vállalkozása Díjat mikro-, illetve kisvállalkozások kategóriájában pedig a Csatári Plast Kft.-nek adományozták a kiírók. A Pannon Egyetem és a VKIK által életre hívott „Kutatás-fejlesztési és innovációs” díjat a Transmoduls Kft. kapta meg.