2016.11.07. 08:18
Egeralja együtt ünnepelt
Veszprém megye észak-nyugati kistelepülése Egeralja 2016. október 30-án ünnepelte meg az Egeralja Jövőjéért Alapítvány kezdeményezésére a település újra önállóvá válásának 25. évfordulóját. A jubileumi rendezvényt a falu lakosságával összefogva Gadácsi Attila és Ferenczy Ágnes kezdeményezte.
A község 1949 óta nem használhatta ősi, először 1404-ben a krónikákban is említett nevét, azt csak 1991. november 1-én kaphatta vissza.
A falu középkori főterén Gadácsi Attila köszöntötte a lakosságot, majd a helyiekkel közösen ültették el a község fáját, az égerfát.
(fotó: Jákói Bernadett)
A falu lakói a XII. században királyi vadászok voltak. 1735-ben Bél Mátyás a leírásában két jelentősebb családot említ, a Boncz és az Egerallyi családot, az utóbbiak ma már Ferenczyeknek nevezi magukat. Leszármazottaik ma is élnek a faluban. A török időket átvészelő település lakói a reformációt kezdődően reformátusokká váltak.
Iskolások színvonalas műsorral szerepeltek a megemlékezésen (fotó Jákói Bernadett)
1949-ben Egeralját a szorosan mellé épült Adorjánházával egyesítették, majd 1991-ben ismét önállóságot kapott.
Az újra önállósulásban nem kevés szerepe volt a falu szülöttének Szalóky Károly, a falu polihisztorának, tehetséges parasztköltőjének, festőjének.
A középkori falu főterének helyén a község névadó fájának, égerfának az ültetésével kezdődött a jubileumi program. A művelődési házban Farkas Jenő polgármester köszöntője után Márkusné Vörös Hajnalka a Veszprém Megyei Levéltár igazgatóhelyettese idézte vissza az eltelt évtizedek történéseit.
Fotó: Jákói Bernadett
A helyi iskolások versmondása és Varga Gadácsi Katalinnak a faluról és környékéről készült fotói, képei emelték a hely hangulatát. A celldömölki Régi Zene Trió színvonalas muzsikálása tette bensőségessé az ünnepet.