2016.06.11. 13:27
A tulipántól a berkenyéig
Veszprém – Az elmúlt évtizedben kétszer is leégett a Bakonyi Ház, azonban mára főnixként újult meg – hangzott el a létesítmény fejlesztésének átadóján.
A Bakonyi Ház komplex fejlesztésen ment át. A legújabb, második ütemben a ház köré etnobotanikai kert készült, amely bemutatja a Bakony és Balaton-felvidék jellegzetes, az egykori paraszti kultúrában is fontos szerepet betöltő növényeit. Feltűnnek a parasztkertek jellegzetességei, köztük a ma már különlegességnek számító nagyfejű dália és egy ősi tulipánfajta, a Clusius tulipán is. De a zöldségnövények és az erdőben-mezőn fellelhető fajok is, köztük táplálkozást és gyógyítást egyaránt szolgáló növények, mint például a berkenye vagy a vadsóska is megtekinthetőek.
A kertet multimédiás alkalmazással is feltérképezhetik a látogatók, akik mobil eszköz segítségével azonosíthatják az egyes növényeket és egyedülálló néprajzi információkhoz juthatnak a helyi paraszti növényismeretről és használatról.
A ház szoba-konyha enteriőrjében a veszélyeztetett 18. századi kerámia- és textilanyagokat műtárgymásolatokkal helyettesítették a szakemberek, így azok a látogatók számára ezentúl kézbe vehetőek.
A ház évek óta üresen álló hátsó szobájában új kamarakiállítás készült „Időtlen idők” címmel, amely a népi kultúra történetiségét a múzeum néprajzi gyűjteményéből válogatott tárgyak segítségével mutatja be.
Nyolcvanegy éve nyílt meg a közadakozásból épült Bakonyi Ház, amely országosan is kiemelkedő jelentőségű – mondta S. dr. Perémi Ágota, a Laczkó Dezső Múzeum igazgatója a megnyitón. Kiemelte, a felújítás célja a látogatóbarát kialakítás volt.
Brányi Mária alpolgármester kiemelte, nagy öröm, hogy még gazdagabb lett a Bakonyi Ház. Az etnobotanikai kertben a falusi kerti növényeket testközelből ismerhetik meg a látogatók. - A dolgunk az, hogy közösen vigyázzunk a létesítményre – hangsúlyozta.
Török Petra, vezető főtanácsos, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárság Közgyűjteményi Főosztályának munkatársa az épület történetére visszatekintve elmondta, a Bakonyi Ház tudatosan múzeumi épületnek készült. A Laczkó Dezső Múzeum fejlesztéseit méltatva kiemelte, a szilárd szakmai alapok mellett a haladó szemlélet jellemzi az intézményt, melyre példa a jelenlegi beruházás. Vass Erika néprajzkutató kiemelte, a bemutató térnek köszönhetően sok értékes információt szerezhetünk arról, hogyan éltek elődeink, közelebb kerülhetünk az egykori életmód megértéséhez is.
A kiállításban tárlatvezetést tartott Schleicher Veronika néprajzos muzeológus, a kertet Balogh Ágnes kertépítő mérnök mutatta be.