Rendőrségi

2011.04.28. 09:12

Gyöngyöspata: nem volt rendbontás az éjszaka

Rendbontás nélkül telt el az éjszaka Gyöngyöspatán - tájékoztatta csütörtökön a rendőrség az MTI-t. A miniszterelnök szerint a büntető törvénykönyv (Btk.) szigorítása hosszú távon kezeli a Gyöngyöspatán kialakult, illetve az ahhoz hasonló helyzeteket.

MTI

Orbán: a Btk.-szigorítás megoldja a problémát

A miniszterelnök szerint a büntető törvénykönyv (Btk.) szigorítása hosszú távon kezeli a Gyöngyöspatán kialakult, illetve az ahhoz hasonló helyzeteket.

"Most vagyunk abban a helyzetben, amikor tíz emberből kilenc azt gondolja, hogy ez így nincsen jól (...) az egész ország azt látja, hogy ez az erőszak felé megy, és az erőszakkal szemben meg kell védeni az embereket. Mindenfajta erőszakkal szemben. Ez az állam és ez a miniszterelnök dolga is" - mondta Orbán Viktor a TV2-nek adott interjújában.
   
A kormányfő elmondta, hogy a Btk. kormány által kezdeményezett szigorítása az ilyen típusú bűncselekmények visszaeső elkövetőire akár végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi. Orbán Viktor szerint ezzel meg fog oldódni a probléma.
   
Mint fogalmazott, az erő nyelvén kell beszélnie az államnak. Mindenki, aki törvénysértő magatartást tanúsított, haza fog menni, mert egy óra múlva megjelennek az állam képviselői és érvényt szereznek a törvényeknek; eddig volt a türelem meg a belátás, ennek most vége van  - tette hozzá Orbán Viktor.
   
A miniszterelnök szóvivője a kormány szerdai ülése után jelentette be, hogy a büntető törvénykönyv szigorítását javasolja a kormányzat azzal összefüggésben, hogy egy új bűnözési forma, az "egyenruhás bűnözés" jelent meg Magyarországon. Az előterjesztést még aznap benyújtotta a parlamentnek Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. 
   
A törvényjavaslat szerint a jövőben a Btk. kimondaná: aki mással szemben valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporthoz vagy a lakosság egyes csoportjaihoz tartozása vagy vélt tartozása miatt olyan, kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy riadalmat keltsen, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Emellett a törvénykönyv kiegészülhet a közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezésére vonatkozó paragrafussal, amely rögzítené, hogy aki olyan, a közbiztonság, közrend fenntartására irányuló, vagy annak látszatát keltő tevékenységet szervez, amely másokban riadalmat kelt, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
   
A javaslat elfogadása esetén tartalmazni fogja a Btk. azt is, hogy ugyanígy büntetendő az is, aki a helyi polgárőr szervezet tagjának a polgárőrségről szóló törvényben meghatározott feladatai ellátását úgy szervezi meg, hogy a helyi polgárőr szervezet a polgárőrségről szóló törvényben meghatározott együttműködési kötelezettségét nem teljesíti.
   
Orbán Viktor szerdán azt írta a Facebookon: "Fontos kormányülésen vagyunk túl. Az ember azt hiszi, mindenki ért a szép szóból, kár, hogy ez nincs így. Ilyenkor egy kormány kénytelen az erő nyelvén beszélni. Btk.-módosítás, részletek a híradásokban."

OLDALTÖRÉS: Pintér Sándor: senki nem követhet el büntetlenül törvénysértést
















Pintér Sándor: senki nem követhet el büntetlenül törvénysértést

Magyarországon senki nem követhet el büntetlenül törvénysértést, sem egyenruhában, sem masírozva, sem dorongokkal felfegyverkezve, sem önbíráskodva - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Gyöngyöspatán történtekkel kapcsolatban a Magyar Televízió Az Este című műsorában, szerdán.

Pintér Sándor azt mondta: arra utasította a rendőrséget, hogy ezeket a cselekményeket lehetőleg előzze meg, ha pedig bekövetkeztek, a lehető leggyorsabban reagáljon, szakítsa azokat félbe, az elkövetőket pedig állítsa elő.    
   
A belügyminiszter szerint provokáció történt, de mint mondta, arra nem önbíráskodással kell válaszolni. Mindkét féllel szemben el fognak járni - hangsúlyozta.
   
Gyöngyöspatán kedden késő este verekedés tört ki, négyen megsérültek, egyikük súlyosan. Több száz rendőrt vezényeltek a faluba, több embert előállítottak. A konfliktus a Véderő elnevezésű szervezet tagjai és a helyi romák egy csoportja között robbant ki.
   
Arra a kérdésre, hogy titkosszolgálati módszereket is bevetnek-e a történtek tisztázásáért, a miniszter azt válaszolta: teljes részletességgel fel fogják deríteni a cselekményeket.
   
Pintér Sándor hangsúlyozta, mindössze öt bűncselekmény történt Gyöngyöspatán márciusig, tehát nem egy "bűnügyileg fertőzött területről" van szó.
   
Március elejétől több mint két hétig járőröztek a faluban a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai.
   
Azzal összefüggésben, hogy múlt pénteken 267 roma asszony és gyermek hagyta el a települést, és utazott Csillebércre és Szolnokra, a miniszter kijelentette, ez egy előre megszervezett akció volt: hétfőn már szervezték a nők és a gyerekek elhelyezését a csillebérci táborba, kedden ezt meg is erősítették egy írásbeli nyilatkozattal, majd megrendelték a buszokat. A tárcavezető - a Véderő elnevezésű szervezetnek a romatelep szomszédságába a hétvégére meghirdetett katonai kiképző táborára utalva - közölte: hétfőn még sehol nem volt probléma. "Ezt valaki megszervezte, erre valaki rákészült, pénzt adott" - mondta.
   
A belügyminiszter jogértelmezési problémának tekinti azt, hogy az Egri Városi Bíróság döntése alapján a Véderő hétvégén őrizetbe vett tagjait elengedték, mondván, nem minősülhet garázdaságnak az, ha egy magánterületen emberek terepszínű ruhában vannak.
   
Szerinte ez a jogértelmezési különbség nem most vetődött fel először. Hajdúhadházon is előállították azokat, akik fekete egyenruhában masíroztak, de a debreceni bíróság határozatában nem ítélte ezt garázdaságnak. A miniszter "jogi, rendőri, miniszteri" meggyőződése szerint ugyanakkor ez már garázdaság volt. Szerinte a felvonulók már ott is félelmet és riadalmat keltettek az állampolgárok egy részében.
   
Mint mondta: ugyanez történt most Gyöngyöspatán. Előre látták, hogy milyen következményei lesznek, ha itt jelentős létszámban megjelennek a Véderő aktivistái. Ezt meg akarták akadályozni, de nem sikerült. Azonban léptek: a szabálysértésről szóló kormányrendeletben megtiltották az "ilyen jellegű masírozást" és szabálysértéssé tették. Ha ilyen cselekményt észlel a rendőrség, abban a pillanatban intézkedni fog és előállítja a szabálysértőket - mondta Pintér Sándor, aki hangsúlyozta azt is: a "másik oldalon" sem tudják eltűrni az önbíráskodást. Ezt bizonyítja az is - tette hozzá -, hogy Gyöngyöspatán az önbíráskodók közül két ember jelen pillanatban is őrizetben van.


 

 

OLDALTÖRÉS: Tényfeltáró bizottság létrehozását javasolja a Fidesz

 

 

 

 

 

Tényfeltáró bizottság létrehozását javasolja a Fidesz

Tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezi a Fidesz a Gyöngyöspatán történtek miatt, illetve a településen zajló események tisztázására - jelentette be a parlament rendészeti bizottságának fideszes elnöke.

Kocsis Máté csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a testületnek egyebek mellett ki kell vizsgálnia a gyöngyöspatai romák múlt heti utaztatásának körülményeit, választ kell kapnia arra, kik és milyen céllal vettek részt ennek az akciónak a szervezésében, végrehajtásában, "ki és miért hazudta azt, hogy evakuálás történik", és miért keltett pánikot, miközben a vöröskereszt világossá tette, hogy egy régóta szervezett utazási programról van szó. Kérdés az is, milyen szerepet játszott az ügyben, kinek a megbízása alapján járt el, és "hazudott evakuálását" az LMP kampányát finanszírozó amerikai üzletember - tette hozzá.
   
Vizsgálni kell azt is - folytatta -, kik állnak a magukat rendfenntartóknak álcázó "egyenruhás bűnözők" mögött, kik és miből finanszírozzák az ő működésüket.
   
A politikus hozzáfűzte, azt is szükséges tisztázni, hogy milyen szándék vezérli, milyen politikai felelősség terheli az ellenzéki pártokat - mint fogalmazott - "jól összehangoltan" közreműködve az ország feldúlásában. "Szeretnénk az ügyben is tiszta vizet önteni a pohárba, hogy kinek áll érdekében - hasonlóképpen az új alkotmány és a médiatörvény esetéhez -, hogy elszaladjon a külföldi sajtóhoz, és azt a látszatot keltesse, mintha Magyarországon valamiféle polgárháborús helyzet lenne, (...) és lejárassa külföldön az országot" - közölte Kocsis Máté.
   
Az országgyűlési képviselőkből álló vizsgálóbizottság május közepén alakulhat meg. A testület tagjainak számáról a képviselő egyelőre nem tudott pontos adatot mondani, de kiemelte, elvárják minden parlamenti párttól, hogy képviseltesse magát benne. Ha az ellenzék nem venne részt a bizottság munkájában, azt egyenlőnek tartanák egy beismerő vallomással - jegyezte meg.
   
Az ügy politikai felelőseit mindenképpen meg kell találni - jelentette ki a kormánypárti politikus, aki hozzátette: azokkal ellentétben, akik Gyöngyöspatán vagy bárhol az országban káoszt és rendetlenséget akarnak, a kormány és a Fidesz-frakció rendet szeretne. "Úgy néz ki, hogy amit (...) mondunk, vagyis hogy nem tartjuk szerencsésnek az etnikai vagy bármilyen indulatok gerjesztését az ország bármely pontján, nem talált halló fülekre az ellenzéki pártoknál" - mondta. Hangsúlyozta, senki nem úszhatja meg következmények nélkül, aki törvénysértést követ el az országban, "legyen az cigány származású elkövető, legyen az a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagja, legyen az országgyűlési képviselő akár".
   
Kocsis Máté szerint a Gyöngyöspatán és más településeken történtekkel kapcsolatban világosan látni, hogy a Jobbik "beleégett az úgynevezett rendfenntartási szerepébe", az LMP pedig szintén "beleégett múlt hét pénteken az egyik pártmecénása, egy amerikai üzletember, Richard Field szerepvállalásába". Utóbbinak a "homályos körülményeire" is választ keresnek majd - jegyezte meg. Az MSZP-re kitérve azt mondta, a legnagyobb ellenzéki párt is "beleégett", hiszen Gyurcsány Ferenc volt kormányfő a Facebookon pénzt ajánlott fel "evakuálásra", ami megint csak nem a közbiztonság érdekét szolgálja.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!