2016.10.31. 15:31
Sziklára épített iskola – 125 éves a pápai katolikus iskola épülete
Pápa – A hit szárnyain kell magasba emelni a tudást – idézte előadásában II. János Pált a Szent István Római Katolikus Általános Iskola épületének jubileumán Rabi István építész.
Ünnepi rendezvény keretében emlékeztek meg a Szent István Római Katolikus Általános Iskola aulájában az iskolaépület 125 éves évfordulójáról, illetve felszentelték a két alapító atya, Hornig Károly és Néger Ágoston emléktábláját. Az eseményen Gombásiné Takács Gyöngyi iskolaigazgató köszöntötte a megjelenteket.
- 2016 jubileumi év iskolánk számára, hiszen ez a szép, ódon és impozáns épület 125 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit az akkori diákok előtt. Úgy tűnik, hogy az épület valóban sziklára épített ház, mert a kisebb belső korszerűsítéseken, bővítésen kívül azóta sem volt nagy változtatás az épületen. Az ünnepléssel felelevenítjük az épület múltját, történelmét, valamint megemlékezünk a két iskolaépítő atyáról. Nekik köszönhető, hogy a katolikus fiú-népiskolában megindult az oktatás. Az 1948-as államosítás után az 1. számú általános iskola működött az épület falai között, majd 1992-től indult itt újra a katolikus iskola, a keresztény nevelés, már koedukált formában – tudtuk meg az intézmény vezetőjétől.
Karlinszky Balázs, a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltár igazgatója meghívott előadóként ismertette a Veszprémi Főegyházmegye helyzetét a 19-20. század fordulóján, majd az iskola két alapítójáról, Hornig Károly bíborosról, veszprémi püspökről és Néger Ágoston kanonokról, pápai plébánosról beszélt. Róluk korábban Zsuppán István művésztanár készített emléktáblát, amelyet Mail József apát-plébános, az iskola lelki igazgatója szentelt fel, s az iskola diákjai koszorúztak meg az ünnepi alkalmon. Ezt követően az iskolaépület történetét, fejlődését mutatta be a másik meghívott előadó, Rabi István építész, aki a 2011-es felújítást szakemberként irányította.
- Az egyházközségnek nem volt megfelelő anyagi ereje ahhoz, hogy elkezdje az iskola építését. Ezért Hornig Károly felajánlotta, hogy Ruszek József veszprémi kanonok alapítványából megvalósíthatóak lesznek a munkálatok. Létrehozták az iskolaépítő bizottságot, elkészültek a tervek, amiket egy kérő levéllel elküldtek a veszprémi püspöknek. A kérelmet Hornig Károly elfogadta, és 88 ezer korona összeget utalt az iskolaépítésre. Az engedély egyik feltétele az volt, hogy Ruszek József neve megörökíttessék, s íme, most is látható az emléktáblája. A kérelmet 1891. március 30-án írták, és 1891 novemberére kész volt az iskola – hívta fel a figyelmet az intézmény létrejöttére Rabi István, majd építész szemmel, ám közérthetően számolt be az épület jellemzőiről.
Az ünnepi rendezvény műsorában az iskola diákjai és pedagógusai működtek közre zenével, énekkel, verssel és prózával. Az esemény az iskola „Szűz Mária, égi édesanyánk" című rajz-, illetve rózsafüzérkészítő-versenyeinek eredményhirdetésével, a helyezést elért diákok díjazásával, közös énekkel, majd állófogadással zárult.