2015.07.06. 11:57
Tavirózsák és gyógyító növények - Legszebb kertek Veszprém megyében (2. rész)
A legszebb kertek versenyére 29 nevezés érkezett, azok közül a legszebb tíz kertet a Csizmazia Szilveszter kertészmérnök vezette zsűri választotta ki. A döntőbe jutott kertekről készített írásaink alapján olvasóink szavazhatnak az első három helyezettre, akkortól, amikortól már mindegyik kertet bemutattuk.
Most Kovács Tibor halimbai pályázónk kertjéről olvashatnak. Kovács Tibor családjával a kilencvenes évek elején költözött mai otthonukba. Tibi feleségével, Arankával és két lányukkal él a szép házban és gondozzák annak gyönyörű udvarát, kertjét.
Gyep, gyümölcsös, vetemény, minden van az 1500 négyzetméteres telken. Díszfák, örökzöldek teszik kellemesebbé a látványt. A gyógynövénykertben például zsálya, menta, citromfű, stevia nő. Utóbbi a nemrégiben felkapott természetes és egészséges, édesítőszerként ugyancsakismert növény, azonban még nem terjedt el igazán hazánkban.
Tibiék a növényeket rendszeresen használják a főzésnél, télre megszárítják teának. A mentából és citromfűből egész nyáron készül a frissítő szörp, de Tibi galagonyát is szed melléjük télre, hiszen az a kedvence és azt mondja, a koszorúérre jó hatással van. Éveken át gondozta az egykori halimbai füves esperes háza körüli gyógynövény kertet. Ráragadt a tudomány és persze fogékony is az ilyesmire. Azt mondja, az orvosi zsálya szintén említést érdemel, azt az indiánok is tisztelik. Nem csinálnak semmit a sátorban, míg egyet el nem égetnek, Tibi pedig igencsak kedveli és hirdeti az indián kultúrát, akik ismerik, tudják róla . A kertet egyébként saját kútjukból öntözhetik, ez pedig nagy szerencse ilyen száraz időben, mint a mostani. Amellett a kétszáz négyzetméteres tetőről összegyűjtik az esővizet is, az a kerti tóba folyik. Az udvar díszét úgy hat-hét éve készítették, azóta koipontyok, viruló tavirózsák otthona.
Előfordult már, hogy 25 virágzott egyszerre, különféle színükkel elkápráztatva a gyönyörködőket. A növények a halakkal együtt áttelelnek a vízben. Az elszaporodó aranyhalakból pedig még a helyi óvoda kis tavacskájába is jut bőven. A család kutyái jól neveltek, így nem tesznek kárt a kertben. A füvet a házigazda nyírja, hagyományos és damilos fűnyíróval, esetenként egyik lányuk segítségével. Így nyár dereka körül azonban szinte már nem is vágják, mert akkor kevésbé szárad ki.
Vallják, hogy sok odafigyelés kell a kerthez. A szinten tartás könnyebb, mint a telepítés volt. Mindebben gyönyörködni azonban nem sok ideje marad a Kovács családnak. Pedig akár éjszaka is megtehetik, hiszen a kivilágítás ugyancsak elkészült, ahogy a kerti sütögetéshez a tárcsa, a szalonnasütő szintén.
Poszeidon is beköltözött a kertjükbe
Mindent maguk tanultak, nem segített nekik profi kertész, csak a szakkönyvek. Igaz, a házaspár kertes házban nőtt fel, sok mindent megtanultak szüleiktől, volt jó példa. Amikor megvették a telket, arra szőlőt ültettek, négyszáz liter boruk volt évente. De a borászkodásból elegük lett tíz év után. Különben is a köveket, sziklákat szeretik, a család inkább egy szép kertre vágyott. Megvalósították az álmukat. Lett szép kert sziklakerttel, többel is. Poszeidon, a tengerek istene szájából folyik a víz a tóba, ahol vízforgató működik.