3 órája
A Magyar Helsinki Bizottság feladná a zéró toleranciát a drogpolitikában
A Soros féle szervezet úgy véli, a teljes tiltás nem hatékony eszköz a kábítószer-probléma kezelésére – számol be róla a Magyar Nemzet.
Borítóképünk illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: Ground Picture
A Magyar Helsinki Bizottság (MHB) a drogpolitika radikális átalakítását és a Nemzeti drogellenes stratégiában lefektetett zéró tolerancia feladását szorgalmazza, mert követendőnek tartja azokat a külföldi példákat, ahol a dekriminalizáció és legalizáció már megtörtént – hívta fel a figyelmet a Drogkutató Intézet (DKI). Mint írták, az MHB úgy véli: a teljes tiltás nem hatékony eszköz a kábítószer-probléma kezelésére, és az ártalomcsökkentés érdekében inkább egy humánusabb megközelítést kellene alkalmazni. A DKI leszögezte:
a zéró tolerancia feladása veszélyeztetheti a közbiztonságot, növelheti a kábítószer-fogyasztást, és hosszú távon káros társadalmi hatásokhoz vezethet
– derül ki a Magyar Nemzet cikkéből.
A kábítószer-kereskedőkkel, terjesztőkkel és használókkal szembeni zéró tolerancia drogpolitika lényege, hogy egyértelmű és szigorú szabályokat állít fel a kábítószerek használatáról és birtoklásáról, a bűnüldözést pedig az elrettentés eszközévé teszi. Ennek célja a társadalmi normák fenntartása és a közösségek védelme, különösen a fiatalok megóvása a drogokkal kapcsolatos veszélyektől. A MHB egyik fő profilja, hogy a fogvatartottak jogainak védelmével foglalkozik, emiatt azonban gyakran szemet huny olyan problémák felett, mint a börtönökben egyre szaporodó kábítószer-használat.
Ezt megakadályozandó húztak fel plexifalakat a fogdákban, ám a Soros György által támogatott szervezet azt állítja, hogy ennek nincs értelme és „drákói szigorításként” tekintenek rá.
Ugyancsak problémáznak azon, hogy az elítéltek csak fénymásolt formában kaphatnak leveleket és fényképeket. A büntetés-végrehajtás arra hivatkozva hozta meg ezt a döntést, hogy a hozzátartozók több esetben drogba áztatták a papírokat, így próbálva tiltott anyagokat juttatni a börtönökbe. Az MHB tud erről, mégis kritizálják, pedig az intézkedés szigorú, mindenkire egyformán vonatkozik és további bűncselekményeket lehet megelőzni vele – mutatott rá a DKI.
A dekriminalizáció támogatói gyakran azzal érvelnek, hogy a drogfogyasztók kriminalizálása megbélyegzést eredményez, és megnehezíti a segítségnyújtást. Ez az érv azonban figyelmen kívül hagyja, hogy a zéró tolerancia nem öncélú büntetést jelent, hanem az egyén és a társadalom védelmét.
A teljes cikk ITT olvasható.