Közel-keleti konfliktus

2024.10.03. 06:33

A libanoni hadsereg viszonozta az izraeli tüzet

Az izraeli–palesztin háború 361. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Füst gomolyog az izraeli légicsapás során a dél-libanoni Khiam faluban, közel az izraeli határhoz 2024. október 3-án

Bukarest katonai repülőgéppel menekített ki Libanonból 70 román állampolgárt

A bukaresti kormány katonai repülőgéppel menekített ki Libanonból csaknem 70 román állampolgárt, akiket csütörtök este Marcel Ciolacu miniszterelnök és Angel Tilvar védelmi miniszter fogadott a Bukarest melletti légitámaszponton.

A háború feje tetejére állította életüket, de csaknem 70 gyermeket, nőt, öreget és súlyos egészségi gondokkal küzdő személyt ma hazahoztunk Libanonból. Románia sohasem hagyja magára bajba jutott állampolgárait

– írta Marcel Ciolacu a Facebookon.

A kormány közleménye szerint a közel-keleti biztonsági kockázatok miatt szükségessé vált humanitárius akciót a román külügyminisztérium kérésére egy katonai szállítógéppel bonyolította le a román védelmi minisztérium.

 A két tárca folytatni fogja a segítséget igénylő román állampolgárok hazaszállítását – ígérte a román kormányfő.

A bukaresti külügyminisztérium kedden közölte: mobil konzuli missziókat küldött Bejrútba és Libanon más városaiba, hogy segítséget nyújtsanak az erre igényt tartó több mint ezer román állampolgárnak a térség mielőbbi elhagyásában.

Franciaország hazaszállítja Libanonból idős és beteg állampolgárait

Francia állampolgárok – többségében idős, beteg vagy egyedül élő emberek – a libanoni Middle East Airlines légitársaság által üzemeltetett kereskedelmi járatokon elhagyták Libanont, és Párizsba távoztak – közölte csütörtökön a francia külügyminisztérium.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter hétfői libanoni látogatásán megfogalmazott kérésére a Middle East Airlines a mai napon további két járatot indított, amelyek lehetővé tették néhány honfitársunk számára, akik ezt kérték – elsősorban a rendkívül kiszolgáltatott helyzetben lévők –, hogy hazatérhessenek Franciaországba – mondta Christophe Lemoine külügyi szóvivő.

A francia hatóságok kétszáz helyet foglaltak le a kiszolgáltatott emberek (betegek, idősek vagy egyedül élők) számára ezeken a járatokon.

A libanoni légitársaság továbbra is napi két járatot indít Bejrútból Párizsba, „amelyeken keresztül azok a honfitársaink, akik ezt kívánják, elhagyhatják Libanont” 

– tette hozzá a szóvivő.

Emlékeztetünk arra, hogy bármilyen Libanonba történő utazás határozottan nem ajánlott

– hívta fel a figyelmet a francia külügyminisztérium, amely megerősítette, hogy „véget kell vetni a katonai eszkalációnak a térségben, és felszólít minden felet, hogy tartózkodjon minden destabilizáló akciótól”.

Párizs hétfőn felszerelt egy kétéltű helikopterhordozó hadihajót is, amely a hét végére érkezik Libanon partjaihoz egy kísérő fregattal. A hajó befogadóképessége 1500 fő, Libanon és Ciprus között tud közlekedni, amennyiben evakuálásról születik döntés.

Libanonban mintegy 24 ezer francia állampolgár él, túlnyomó többségük kettős állampolgár.

Több mint 10 éve elrabolt jazidi nőt szabadítottak ki Gázából

Több mint egy évtizede az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet által Irakból elrabolt, 21 éves jazidi nőt szabadítottak ki a héten Gázából egy amerikaiak által irányított műveletben – közölték csütörtökön az iraki hatóságok.

A közlemény szerint a nő kiszabadításában Izrael, Jordánia és Irak is közreműködött.

A nő a jazidi vallási kisebbség tagja, amelynek – az ENSZ által később népirtásnak minősített támadásban – az Iszlám Állam (IÁ) fegyveresei 2014-ben több mint ötezer tagját ölték meg és több ezret raboltak el Irakban.

Szilvan Szindzsari, az iraki külügyminiszter kabinetfőnöke elmondta, hogy Fauzia Szido kiszabadításával négy hónapig próbálkoztak, közben több kísérlet kudarcot is vallott a gázai háborús állapotok miatt.

Az iraki hatóságok hónapokkal ezelőtt vették fel a kapcsolatot a nővel, a vele kapcsolatos információkat ők továbbították az amerikaiakhoz, akik izraeli segítséggel szervezték meg kijutását a Gázai övezetből.

A 11 éves korában az IÁ által Irakból elrabolt Fauzia Szido kiszabadulásáról az izraeli külügyminisztérium is beszámolt az X közösségi médiumon.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy az Egyesült Államok október 1-jén segített biztonságban evakuálni Gázából egy fiatal jazidi nőt, hogy hazatérhessen Irakban élő családjához.

A szóvivő közlése szerint a nőt 11 éves korában rabolták el otthonából, eladták és Gázába szállították. Fogvatartóját a közelmúltban megölték, ami lehetővé tette a szökését.

Szindzsari elmondta, hogy a kiszabadult nő jó egészségi állapotban van, de a fogságban töltött idő, és a gázai szörnyű humanitárius helyzet megviselte. Azóta már visszatérhetett Észak-Irakban élő családjához – fűzte hozzá.

2014-ben az iraki Szindzsar régióban az Iszlám Állam terrorszervezet több mint 6000 jazidit rabolt el, sokukat szexrabszolgának adtak el vagy gyerekkatonának képezték ki, és Törökországba vagy Szíriába hurcolták.

Az iraki hatóságok szerint mintegy 3500 elrabolt jazidit sikerült megmenteni vagy kiszabadítani az elmúlt években, de mintegy 2600 ember hiányzik. Sokan meghalhattak, de jazidi aktivisták szerint sok százan élhetnek még közülük.

Az EU-s főképviselő szerint megsértik a humanitárius törvényeket a libanoni harcokban

A nemzetközi humanitárius törvények megsértésére hívta fel a figyelmet a libanoni harcokkal kapcsolatban az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön, elítélve a jogsértéseket.

Az izraeli hadsereg (IDF) ismét egészségügyi dolgozókat vett célba Bejrút belvárosában; csütörtökre virradóra heten vesztették életüket, köztük mentők is

– olvasható Josep Borrell üzenetében, amelyet az X-en tett közzé.

A főképviselő aláhúzta: libanoni műveletei során az IDF civilek által sűrűn lakott régiókat is célba vesz, az emberek pedig nem jutnak elsősegélyhez sem.

Firasz Abjád libanoni egészségügyi miniszter azt közölte, hogy már 1974 ember, köztük 127 gyerek vesztette életét Libanonban izraeli támadásokban Izrael és a Hezbollah Irán-barát milícia egy éve kirobbant konfliktusában, és több mint száz egészségügyi dolgozó, illetve tűzoltó is van a halálos áldozatok között.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója felhívta a figyelmet, hogy csak az utóbbi 24 óra alatt 28 egészségügyi dolgozó vesztette életét Libanonban izraeli légicsapásokban.

A szíriai média szerint az iráni Forradalmi Gárda szíriai tanácsadója is a Damaszkusz elleni izraeli légicsapás áldozata lett

Belehalt a szíriai főváros, Damaszkusz elleni hétfői izraeli légitámadásban szerzett sérüléseibe az iráni Forradalmi Gárda egyik szíriai tanácsadója – jelentették csütörtökön iráni hírügynökségek.

A Tasnim hírügynökség Mádzsid Diváni néven azonosította a katonai tanácsadót, további részleteket azonban nem közölt.

A hivatkozott hétfői légicsapás feltehetően ugyanaz a Damaszkusz ellen végrehajtott izraeli támadás volt, amelyben a SANA szíriai állami hírügynökség keddi közlése szerint három civil életét vesztette, további kilenc pedig megsebesült.

A korábbi jelentés kitért arra is, hogy az éjszaka folyamán – a robbanásokat követően – a szíriai légvédelem egymás után három alkalommal fogott el „ellenséges célpontokat” a Damaszkusz környékének légterében, csütörtökön pedig a fővárostól nyugatra fekvő régió felett történt további „elfogásárokról” számolt be.

Az izraeli hadsereg nem kommentálta a szír médiajelentéseket.

A libanoni hadsereg viszonozta az izraeli tüzet

A libanoni hadsereg viszonozta a tüzet csütörtökön, miután már két libanoni katona életét vesztette az izraeli csapatok Libanon területén indított műveletében.

Egy katona meghalt, miután az izraeli ellenség a déli Bint Dzsbeil térségében tűz alá vette a hadsereg egyik támaszpontját; a katonai személyzet pedig válaszlövéseket adott le

 – közölte a libanoni hadsereg.

A hadsereg szóvivője szerint ez az első eset 2023 októbere óta, hogy a libanoni hadsereg válaszlövéseket adott le izraeli tűzre.

Nem sokkal korábban a libanoni hadsereg már egy másik katona haláláról is beszámolt, aki a Vörös Félhold egyik mentési műveletében vett részt az ország déli részén.

Füst gomolyog az izraeli légicsapás során a dél-libanoni Khiam faluban, közel az izraeli határhoz 2024. október 3-án

Újabb repülőgépeket bérelt a brit kormány a Libanonban tartózkodó britek elszállítására

A londoni külügyminisztérium csütörtöki bejelentése szerint az indítható járatok száma „korlátozott”. A tárca ezért arra szólította fel a távozni kívánó briteket, hogy csak visszaigazolt helyfoglalás birtokában induljanak el a repülőtérre.

Az első bérelt repülőgép szerdán szállt fel a bejrúti nemzetközi repülőtérről; ezen a járaton a tárca csütörtöki ismertetése szerint hozzávetőleg 150-en távoztak.

A minisztérium már az első járat bérléséről szóló tájékoztatásában közölte, hogy az esetleges további chartergépekről az igényektől és a térség biztonsági helyzetétől függően döntenek majd.

Az újabb járatok bérléséről közzétett csütörtöki tájékoztatásban a londoni külügyi tárca nem részletezte, hogy ezek a gépek mikor indulnak.

Továbbra is érvényes az a szabály, hogy a repülőgépekre brit állampolgárok és házastársuk vagy élettársuk, illetve 18 évnél fiatalabb gyerekeik szállhatnak fel.

A brit kormány az Irán által támogatott libanoni Hezbollah síita milícia és Izrael fegyveres konfliktusának fellángolása után azonnal felszólította a Libanonban tartózkodó brit állampolgárokat a haladéktalan távozásra. A külügyminisztérium szerint szükség esetére a brit királyi légierő (RAF) is készenlétben tart repülőgépeket és szállító helikoptereket.

London a múlt héten 700 fős brit katonai kontingenst vezényelt Ciprusra. A külügyi tárca tájékoztatása szerint az egység parancsnoksága készenléti terveket állít össze „lehetséges forgatókönyvek egész sorának megvalósulása esetére”.

A brit légierő legnagyobb térségi támaszpontja a ciprusi Akrotiriben működik. Nagy-Britannia ezen a támaszponton eddig is jelentős létszámú katonai és diplomáciai személyzetet állomásoztatott, emellett a Földközi-tenger keleti medencéjében tartózkodik két brit hadihajó is.

A brit védelmi minisztérium ismertetése szerint az Izrael ellen e hét elején végrehajtott iráni rakétatámadás idején a brit légierő két Typhoon típusú harci repülőgépe – egy Voyager légi üzemanyagtöltő gép segítségével – részt vett azokban az erőfeszítésekben, amelyek célja a helyzet további eszkalációjának megakadályozása volt. A tárca szerint a brit gépek „a támadás természete miatt” nem vettek célba egyetlen iráni rakétát sem, de fontos szerepet töltöttek be a szélesebb körű elrettentésben.

A minisztérium nem részletezte, hogy a brit harci repülőgépek pontosan milyen feladatot láttak el a ballisztikus rakétákkal végrehajtott iráni támadás idején.

Amikor Irán április közepén több száz drónt és rakétát indított Izrael ellen, annak a támadásnak az elhárításában brit Typhoon repülőgépek is közvetlenül részt vettek és számos iráni drónt lelőttek.

Az EU további 30 millió euró humanitárius támogatást nyújt Libanonnak

A Hezbollah libanoni síita milícia és Izrael közötti harcok fokozódása miatt az Európai Bizottság további 30 millió eurós humanitárius segélyt nyújt a libanoni rászorulók részére, az országnak nyújtott teljes uniós humanitárius támogatás idén meghaladja a 104 millió eurót – jelentette be csütörtökön a brüsszeli testület.

Az új gyorssegélycsomag élelmiszereket, szállást és egészségügyi ellátást biztosít, egyéb alapvető fontosságú támogatások mellett. A bizottság emellett az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül megkönnyíti a segélyek eljuttatását Bejrútba.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke aggodalmát fejezte ki a közel-keleti feszültségek folyamatos fokozódása miatt. "A feleknek mindent meg kell tenniük az ártatlan civilek életének védelme érdekében. Fokozzuk a libanoniaknak nyújtott humanitárius segélyt. Új finanszírozásunk biztosítja, hogy a civilek megkapják a szükséges segítséget ezekben a nagyon nehéz időkben" – nyilatkozott. A bizottság elnöke továbbá tűzszünetre szólított fel a libanoni határon és a Gázai övezetben, valamint az összes, a Hamász palesztin szélsőséges szervezet által ejtett túsz szabadon bocsátására.

A konfliktus soha nem látott mértékű lakossági kitelepítést eredményezett Libanonban, és már több ezer civil vesztette életét és sebesült meg. A libanoniak, köztük az országban élő szír menekültek, már így is nagyfokú szegénységgel és élelmezési bizonytalansággal küzdenek, miközben a szolgáltatásokhoz való hozzáférésük korlátozott.

Becslések szerint közel kétmillió libanoni és szíriai menekült élelmezési gondokkal küzd. Ez a szám várhatóan tovább fog emelkedni – olvasható a bizottság brüsszeli sajtóközleményében.

A Hezbollah szerint visszaverték az izraeli hadsereg egy benyomulási kísérletét Libanon déli határánál

A libanoni síita Hezbollah milícia azt állította csütörtökön, hogy sikerrel visszaverték az izraeli hadsereg egy benyomulási kísérletét Libanon déli határánál.

Az izraeli erők Fatima kapuja felé próbáltak előretörni az Izraelt és Libanont elválasztó betonfalnál, de a Hezbollah fegyveresei visszaverték az ellenséges izraeli erőket – állt a milícia közleményében.

A Hezbollah azt is közölte: 

felrobbantottak két robbanószerkezetet, hogy feltartóztassák a Marun ar-Rasz határ menti város irányába beszivárogni próbáló izraeli szárazföldi erőket.

A fegyveres szervezet közleményében arra is kitért, hogy csütörtökön „rakéták sorozatát” lőtték ki az észak-izraeli Tiberias város felé, válaszul a libanoni „városokat, falvakat és civileket” célba vevő izraeli támadásokra.

Irániak haladnak el egy teheráni hirdetőtábla előtt 2024. október 3-án, amelyen egy Izrael feletti rakétatámadást ábrázoló kép látható a következő szlogenek kíséretében: „Ha háborút akarsz, mi vagyunk a háború urai”; héberül: „Izraelt el kell törölni a föld színéről, és ez a történet kezdete”
Fotó: AFP / Forrás:  AFP

Egy amerikai férfi is életét vesztette az éjszakai izraeli légi csapásokban

Legalább hat ember – köztük egy 56 éves, a Bejrútban élő idős anyját ápoló amerikai állampolgár – meghalt, nyolcan pedig megsebesültek a libanoni főváros központját, illetve déli elővárosát ért izraeli légicsapásban csütörtökre virradóra – közölték libanoni tisztviselők.

A libanoni főváros központjában, Bachoura városrészben található többszintes épületben egy, a Hezbollah síita milíciához kötődő kórház működött, amellyel szemben „precíziós támadást” hajtottak végre – közölte az izraeli hadsereg.

Ez volt az első izraeli csapás Bejrút belvárosában közelében, néhány méterre a libanoni parlamenttől

– számolt be a BBC World tudósítója, írja a hirado.hu.

Az uniós főképviselő támogatásáról biztosította az ENSZ-főtitkárt

Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön támogatásáról biztosította António Guterrest, miután Izrael nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ-főtitkárt.

Josep Borrell a közösségi oldalán közzétett üzenetében azt írta, támogatja Guterrest fáradhatatlan erőfeszítéseiben, hogy békét teremtsen minden konfliktusban, különösen a Közel-Keleten.

Elítéljük az ENSZ-főtitkár ellen irányuló indokolatlan támadásokat, valamint az ENSZ humanitárius alkalmazottai közötti, elfogadhatatlanul sok áldozatot

 – fogalmazott az uniós diplomácia vezetője.

Izrael külügyminisztere szerdán bejelentette, hogy a zsidó állam nemkívánatos személlyé nyilvánította az ENSZ-főtitkárt, mert nem ítélte el „egyértelműen” Irán előző napi Izrael elleni súlyos rakétatámadását, és ezért a portugál politikus nem léphet be az országba.

Izrael légi csapást mért Libanon fővárosának központjára

Borzalmas robbanások rázták meg a békés bejrúti éjszakát, amikor Izrael légi csapást mért Libanon fővárosának központjára, írja a The Times of Israel. Az akcióban legalább hat ember életét vesztette, és heten megsebesültek – közölték libanoni egészségügyi tisztviselők.

Az izraeli hadsereg (IDF) „célzott támadásról" beszélt, de a csapás megrázóan közel volt Libanon parlamentjéhez. A támadás egy lakóépületet vett célba Bejrútban, ami pánikot és félelmet keltett a lakosság körében.

A helyszínről származó sokkoló képek súlyosan megrongálódott épületeket mutatnak, az alsó szinteken tűz tombol. Ez volt a második alkalom ezen a héten, hogy Izrael Bejrút központját támadta.

Eközben Bejrút déli külvárosában, a Hezbollah támaszpontjaként ismert helyen is több csapás volt. Az izraeli hadsereg korábban arra szólította fel a civileket, hogy hagyják el ezt a helyszínt – számolt be róla a Magyar Nemzet

Több mint száz amerikai állampolgár hagyta el diplomácia segítséggel Libanont

Diplomáciai segítséggel mintegy 100 amerikai állampolgár és családtagjaik hagyták el Libanont - közölte a washingtoni külügyminisztérium szóvivője szerdán.

Matthew Miller újságírók előtt elmondta, hogy az amerikaiakat egy kereskedelmi légitársasággal kötött szerződés alapján sikerült kihozni Isztambulon keresztül.

Beszámolt arról is, hogy a libanoni Middle East Airlines szombat óta mintegy 800 helyet amerikaiak számára tartott fenn járatain, ezeket vették igénybe a szerdán távozott családok is.

A külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban összesen nagyjából 6000 amerikai állampolgár vette fel a kapcsolatot a bejrúti amerikai nagykövetséggel, érdeklődve, hogy milyen lehetőségeik vannak Libanon elhagyására, de csak kis hányaduk kért segítséget a külképviselettől a távozáshoz.

Az amerikai külügyminisztérium hivatalosan is azt tanácsolja minden Libanonban tartózkodó amerikai állampolgárnak, hogy a bizonytalan helyzet miatt hagyja el az országot.

Lebanon-Israel Conflicts October 01
Egy idős nő romok mellett az éjszakai izraeli légicsapást követően Bejrút déli külvárosában 2024. október 1-jén
Fotó: Fadel Itani  / Forrás: Middle East Images via AFP

Szerdán az Egyesült Államok ENSZ nagykövete New Yorkban Iránt hibáztatta a gázai és libanoni eszkalációért, amiért támogatást nyújt az Izrael ellen harcoló, az Egyesült Államokban terrorszervezetként nyilvántartott Hamásznak és Hezbollahnak. Linda Thomas-Greenfield az Izrael ellen végrehajtott iráni rakétacsapással kapcsolatban a Biztonsági Tanács ülésén kijelentette, hogy az iráni rezsimet felelősségre fogják vonni a cselekedeteiért.

Az ENSZ szóvivője szerdán politikai állásfoglalásnak minősítette Israel Katz izraeli külügyminiszter szavait, aki szerdán bejelentette, hogy Izraelben "nem kívánatos személynek" nyilvánították António Guterres főtitkárt. Stephane Dujarric, a világszervezet szóvivője úgy fogalmazott, hogy "ez egy újabb támadás az ENSZ munkatársai ellen, amit már láttunk az izraeli kormány részéről".

Israel Katz a kitiltásról szóló hivatalos határozatot azzal indokolta, hogy a főtitkár az Irán által végrehajtott rakétatámadásra adott reakciójában nem nevezte meg Iránt az akció elkövetőjeként, és nem ítélte el egyértelműen az agressziót.

Szerdán az amerikai kormány egy iráni magánszemélyt és három kínai vállalkozást vont szankciós intézkedés alá, amiért a jemeni húsziknak nyújtottak segítséget, például fegyvercsempészettel.

Az amerikai indoklás szerint az érintettek olyan eszközökhöz segítették a húszikat, amelyekből fejlett rakétákat és drónokat voltak képesek előállítani. A fegyverzetet az amerikai és koalíciós erők elleni támadásokra használták a Jemen nagy részét uraló militáns szervezet tagjai - közölte az amerikai külügyminisztérium.

Ez történt szerdán:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában