2024.01.01. 08:24
Egyre több a Hamászt támogató, Izrael- és zsidóellenes megmozdulás Nyugaton
A Magyar Nemzet egy felmérésre hivatkozva arról ír, hogy október 7. óta ugrásszerűen megnőtt az antiszemita támadások száma Amerikában és Európában egyaránt.
Palesztinokat támogató tüntetés egyik résztvevője Berlinben 2023. december 31-én
Forrás: MTI/AP/DPA
Fotó: Michael Kappeler
A Harris közvélemény-kutató csoport és a Harvard Egyetem Amerikai Politikai Tanulmányok Központja által közzétett felmérés szerint az amerikaiak általánosságban támogatják Izrael háborúját a Hamász ellen, ugyanakkor jelentős különbség van a fiatalok és az idősek között abban, hogy hogyan ítélik meg Izrael magatartását és az USA lehetséges lépéseit az ügyben, írja a Jewish News brit lap.
Az online felmérés során 2034 regisztrált amerikai választópolgárt kérdeztek meg.
Az Izrael és a Hamász közötti háborúval kapcsolatos kérdéseknél a 18–24 év közötti szavazók nagyobb valószínűséggel adtak hitelt a Hamásznak. Arra a kérdésre például, hogy szerintük az Izrael elleni október 7-i támadás terrortámadás volt-e vagy sem, a 18–24 éves korosztály 27 százaléka mondta azt, hogy nem, míg a 65 év feletti szavazóknak csak négy százaléka volt ezen a véleményen.
Megint csak a megkérdezettek 27 százaléka mondta azt, hogy „a Hamász 1200 izraeli civil elleni támadása és további 250 civil elrablása igazolható a palesztinok sérelmeivel”, de amikor ezt a választ korcsoportokra bontották,
a 18–24 évesek hatvan százaléka értett egyet azzal, hogy a Hamász támadása igazolható.
Ezzel szemben a 65 év felettiek 91 százaléka nem gondolta, hogy a palesztinok sérelmei indokolnák a támadásokat - ismerteti a Magyar Nemzet.
Az izraeli háború kitörése óta, amikor a Hamász október 7-én megtámadta Izraelt, az Egyesült Államokban és Európában is rendszeressé váltak az Izrael-ellenes, palesztinpárti tüntetések, amelyek gyakran antiszemita megmozdulásokká fajultak. A növekvő társadalmi feszültség miatt pedig soha nem látott mértékben ugrott meg az antiszemita incidensek száma az Egyesült Államokban és Nyugat-Európa országaiban.
Október 7. óta több antiszemita incidenst jelentettek az Egyesült Államokban, mint bármelyik másik két hónapban az elmúlt 45 évben, amióta a Rágalmazásellenes Liga (Anti-Defamation League – ADL) elkezdte vezetni az ilyen statisztikákat – közölte a csoport december elején. Az ADL adatai szerint október 7. és december 7. között 2031 antiszemita incidenst jelentettek az Egyesült Államokban,
ami 337 százalékos növekedést jelent a 2022-es év ugyanezen időszakához képest, amikor 465 incidenst jelentettek.
A szám emellett majdnem háromszorosa a korábbi, nagyjából 45 éves csúcsnak egy két hónapos időszak alatt: tavaly októberben és novemberben összesen 741 incidenst jegyeztek fel – mondta az ADL egyik képviselője a The Post amerikai lapnak a V4NA hírügynökség szerint.
A Community Security Trust (CST) brit szervezet legfrissebb statisztikai adatai szerint október 7. és november 15. között legkevesebb 1324 antiszemita incidenst regisztráltak az Egyesült Királyság területén. A szervezet kiemelte, az 1984-es első adatok óta negyven nap alatt sosem jelentettek ilyen magas esetszámot, továbbá arra is rámutatott, az idei év első hat hónapjában 803 incidensről számoltak be. A CST közlése szerint a feljegyzett esetekben többek között gyűlölködő megjegyzések, életveszélyes fenyegetések, fizikai támadások, valamint más Izrael-ellenes megnyilvánulások is vannak.
Svédországban is megugrott az antiszemita bűncselekmények száma. Októberben a svéd miniszterelnök meglátogatta a malmői zsinagógát. Ulf Kristersson utazására nem sokkal azután került sor, hogy a göteborgi zsidó közösség felhívásban arra kérte tagjait, hogy
a fenyegetettség miatt nyilvános helyeken tartózkodjanak a zsidó jelképek, mint például a Dávid-csillag és kipa használatától, és ne beszéljenek héberül.
Egy felmérésből az is kiderült, a svédországi zsidó közösség több mint hetven százaléka úgy érzi, hogy Svédország sokkal kevésbé biztonságos hely már a számukra, mint korábban.
Elképesztően megugrott az antiszemita cselekmények száma Franciaországban is. A Hamász támadása után, alig egy hónap alatt negyvenre emelkedett az antiszemita cselekmények száma, és 486 embert előállítottak.
A cikk folytatása a részletekkel IDE kattintva érhető el.