2019.11.23. 07:49
A Szovjetunióba hurcolt politikai rabokra és kényszermunkásokra emlékezünk
1953. november 25-én léphetett ismét magyar földre azon politikai rabok első csoportja, amelynek tagjai túlélték a Gulág borzalmait.
A kormány honlapján közzétett program szerint a központi megemlékezés délután lesz a III. kerületben a Tímár utca, Lajos utca, Goldberger Leó utca, Árpádfejedelem útja közti parkban, a szovjet megszállás áldozatainak emlékművénél.
Köszöntőt mond Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban Volt Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének elnöke, beszédet mond Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára.
Az Országgyűlés 2012. május 21-én határozott úgy, hogy november 25-e legyen a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja, mert
1953-ban ekkor léphetett ismét magyar földre azon politikai rabok első csoportja, amelynek tagjai túlélték a Gulág borzalmait.
A határozat szerint
arról a mintegy 800 ezer magyarról van szó, akit 1944 őszétől hadifogolyként vagy internáltként a Szovjetunióba hurcoltak többéves kényszermunkára, illetve akit a második világháború után 5-25 esztendőre száműztek a Gulág rabtelepeire
a „magyar hatóságok hathatós közreműködésével, koholt vádak alapján”.