2019.01.17. 20:20
Értelmetlen a Dunába lőtt zsidó emberek maradványai után kutatni
A Mazsihisz szerint a holtak nyughelyének megzavarása bonyolult és érzékeny kérdéskör. Attól is tartanak, hogy az áldozatok csontjaik szétszóródhattak a hetvenöt év alatt, így eleve kérdéses, eredménnyel járhat-e ez a kutatás.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke levélben kérte a magyar és az izraeli belügyminisztertől a „semmivel nem indokolható” kutatások felfüggesztését.
A Mazsihisz a Reuters hétfői hírére reagált, amely szerint izraeli kutatócsoport érkezett, hogy – Magyarország engedélyével és együttműködésével – a holokauszt áldozatai után kutasson a Dunában.
A Belügyminisztérium kedden azt közölte: Magyarország minden segítséget megad Izraelnek az esetlegesen a Dunában található holokausztáldozatok maradványainak felkutatásához.
A Mazsihisz a honlapján csütörtökön megjelent közleményben felhívta a figyelmet: történészek szerint a holokauszt alatt több ezer embert lőttek a Dunába, és Budapest ostroma alatt is sokan vesztek a folyóba.
Csontjaik vélhetően szétszóródtak a hetvenöt év alatt, elképzelhető, hogy egészen a Fekete-tengerig bemosta őket a Duna – írták, hozzátéve: éppen ezért tartják megkérdőjelezhetőnek a kutatást.
Felidézték: a Mazsihisz 2016. április 15-én hosszú tudományos munka és rabbinikus disputa után a Kozma utcai zsidó temetőben hantolta el a Margit híd felújításakor fellelt maradványokat. Jelezték:
a csontok akkor csak egy különleges véletlen folytán kerültek elő. A németek által felrobbantott híd egy lemeze ugyanis partközelben megakadt, és ott torlódtak össze a víz alatt azok a testek, amelyeket vélhetően a folyó felsőbb szakaszán lőttek a Dunába 1944-45 telén.
Kiemelték: az orvostechnológiai vizsgálatok kimondták, hogy a csontokat lehetetlen konkrét személyekhez kapcsolni. A korábban megtalált csontokat a Mazsihisz neológ zsidó temetőben, zsidó szertartás keretében, az ősi tradícióknak megfelelően temette el. A végtisztességet minden körülményre és érzékenységre figyelemmel adták meg az áldozatoknak.
A csontokat tartalmazó koporsót neológ, ortodox és chábád rabbik vitték, keresztény vallási vezetők és a magyar kormány képviselőinek jelenlétében
- tették hozzá.
A Mazsihisz állásfoglalása szerint a „holtak nyughelyének megzavarása bonyolult és érzékeny kérdéskör. Az esetlegesen fellelhető csontok után kutatni felesleges, sérti a kutatás közben megtalált zsidó vagy nem zsidó holtak nyugalmát és méltóságát, sérti a haláchát”, azaz a zsidó vallásjogot.
A maradványok Izraelbe szállításának indoka – az, hogy csak ott lehet zsidó tradíciók szerint eltemetni őket – figyelmen kívül hagy „releváns halachikus megfontolásokat és dehonesztálja a magyarországi zsidó diaszpórát”.
Közösségüket felkavarta a kutatás híre, különösen az esetlegesen megtalált maradványok minden körülmények közötti Izraelbe szállítása – írták.
A Belügyminisztérium keddi tájékoztatása szerint Arijeh Deri, Izrael Állam belügyminisztere és Pintér Sándor Magyarország belügyminisztere hétfőn folytatott megbeszélést Budapesten. A találkozón
Aryeh Deri – egyebek mellett – nagyrabecsülését fejezte ki és köszönetet mondott azért a segítségért, támogatásért amit Magyarország részéről tapasztal a kutatásban.
Azt írták: az izraeli belügyminiszterrel szinte egy időben érkeztek Budapestre a ZAKA International Rescue Unit munkatársai. A speciálisan képzett, önkéntes izraeli kereső és mentő szakemberek – ha azt igénylik – minden tekintetben számíthatnak a Belügyminisztérium és az irányítása alá tartozó szervek segítő együttműködésére – közölte a BM.
A Reuters hétfőn írt arról, hogy egy izraeli kutatócsoport érkezett, hogy – Magyarország engedélyével és együttműködésével – a holokauszt áldozatai után kutasson a Dunában. A maradványokat zsidó szertartás szerint temethetik majd el – közölte az izraeli küldöttség egyik tagja.