2021.07.12. 21:50
Brüsszel most az erdőgazdálkodókat lehetetlenítené el
Ausztria kezdeményezésére tizenegy uniós ország, köztük hazánk arra szólítja fel Timmermanst, vonja vissza erdészeti javaslatát.
Magyarország is aláírta azt a levelet, amelyben Ausztria kezdeményezésére tizenegy európai uniós tagállam arra szólítja fel Frans Timmermans bizottsági alelnököt, hogy haladéktalanul vizsgálja felül az unió erdészeti stratégiájának tervezetét – írja a Magyar Nemzet az Agrárminisztérium közleménye nyomán.
Nagy István agrárminiszter kiemelte: az erdőgazdálkodás egész Európában a fenntartható gazdálkodás modelljeként szolgál, figyelembe véve a fenntarthatóság társadalmi, környezetvédelmi és gazdasági szempontjait. Helytelen és elfogadhatatlan megközelítés, ha a brüsszeli bürokraták ebből az egységből egyoldalúan csak a zöldszempontok érvényesítésére törekednek, mert nem lesz meg a társadalmi és gazdasági alap az egyébként szükséges környezet- és klímavédelmi intézkedések végrehajtásához.
Nem lehet a gazdálkodók ellehetetlenítésével megvédeni az európai erdőket.
A miniszter elmondta: a kiszivárgott dokumentum szerint az erdőkkel kapcsolatos eddigi alapelvekkel, az EU korábbi erdészeti stratégiáival és az európai erdők miniszteri konferenciáin elfogadott határozatokkal szemben
Brüsszel a fenntartható és többcélú erdőgazdálkodás feladatait kizárólag a biodiverzitás megőrzésére szűkítené le.
A Frans Timmermans által javasolt stratégia így figyelmen kívül hagyná az erdők gazdasági és szociális funkcióit, veszélyeztetve az erdészeti ágazathoz kötődő munkahelyeket, és az ágazat által a körforgásos biogazdaságban vállalt szerep betöltését.
Nagy István emlékeztetett, Magyarország azért csatlakozott az Ausztria által indított tiltakozó kezdeményezéshez, hogy megvédje az országban élő ötszázezer erdőtulajdonos és a mintegy 37 ezer erdőgazdálkodó érdekeit, egyben megőrizze a fenntartható gazdálkodáshoz és a természet megőrzéséhez szükséges gazdasági és társadalmi alapokat.
A dokumentumot hazánk és Ausztria mellett aláírták a V4-ek tagállamai, továbbá Észtország, Finnország, Franciaország, Lettország, Németország és Románia erdőkért felelős miniszterei.
– A közelmúltban a közös agrárpolitikával kapcsolatos eredményes tárgyalásokon sikerült megvédenünk a kisgazdaságok érdekeit, és megvalósítható mederbe terelni a környezet- és klímavédelmi elképzeléseket.
Az erdők kezelésével kapcsolatban is fellépünk annak érdekében, hogy az Európai Bizottság ne a gazdálkodás és a vidék ellehetetlenítése árán próbálja meg elérni a zöld célkitűzéseket.
Az Európai Unió alapszerződései értelmében jelenleg az erdőkkel kapcsolatos ügyek az eltérő természeti és társadalmi-gazdasági adottságok miatt tagállami felelősségi körbe tartoznak – hangsúlyozta Nagy István.
A miniszter hozzátette: mivel az erdők az ország környezeti állapota és a klímavédelem szempontjából kiemelt fontossággal bírnak, ezért az Agrárminisztérium célja a változó környezeti viszonyok között is a meglévő erdőállományok minőségének megőrzése és a fával borított területek növelése.
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten