Kultúra

2017.03.02. 18:45

Kakasütés és tuskóhúzás - Alig maradtak meg a néphagyományok vidékünkön

Badacsonytomaj - A Balaton-felvidék egykori farsangi népszokásai közül mostanra csak néhány helyen maradt meg egy-két hagyomány.

Smidhoffer Eszter

Már nem ismert a kakas-ütés, a tuskóhúzás, és nem jellemző, hogy az évnek ezen időszakában lehetne kiengedni a gőzt, ilyenkor szabadulnának el az ösztönök, viszont néhány településen még rendeznek asszonyfarsangokat.

Schleicher Veronika néprajzkutató a badacsonytomaji Egry művelődési központban tartott előadásán vidékünk rég elfeledett farsangi népszokásairól beszélt.

- Voltak olyan települések a Kárpát-medencében, ahol az 1800-as évek vége körül az egész farsangi szokásrendszernek a leghangsúlyosabb része a kakasütés vagy kakasverés, amely a farsang végi, hamvazószerdai mulatságok legkülönösebbje volt. Ennek során élő kakast ástak be a földbe, a legényeknek le kell vágniuk a fejét egy póznával, vagy bottal hadonászva. Előfordult, hogy nem ölték meg az állatot, csak szórakoztak. Kapolcson e hagyomány szelídebb formája élt, ott és Monostorapátiban, valamint a környéken álesküvővel és prímásavatással kapcsolódott össze a szokás. Néhány faluval odébb már más volt a fő esemény ilyenkor. A fiatal férfiak egy tuskót húztak láncon maguk után a faluban, és ezzel a farönkkel megálltak minden ház előtt, ahol olyan lány lakott, aki nem ment férjhez abban a farsangban, miközben már házasulandó korban volt. Elhangzott néhány vénlánycsúfoló is - mondta a néprajzkutató.

Szentbékkállán és néhány Balaton-felvidéki településen még él az asszonyfarsang hagyománya. Az idei összejövetelen a háziasszonyt, Bolla Zsuzsit köszönti Molnár Béláné és Sövényházi Ilona Fotó: Tóth B. Zsuzsa

Beszélt arról is, hogy a farsangi események csúcspontját a báli alkalmak jelentették. Még a farsang kezdetekor, vízkereszt után tartottak egy úgynevezett kerítőtáncot, amely azokról a lányokról és legényekről szólt, akiknél már eldőlt, hogy a farsang farkán köttetik a frigy. A fonóbálban különböző hangszerek kerültek elő.

- A báli alkalmaknak, párválasztásnak, felvonulásoknak nagy jelentőségük volt a néphagyományban. A farsang eredetileg nem a télűzést szolgálta, hanem egy többhetes időszakot jelentett. Régen egy eseménysorozatot ölelt fel, amelynek programjai mind összefüggésben voltak egymással. Az összes lakodalmat ebben az időszakban tartották, hiszen az év későbbi időszakában már nem volt idő a mulatságokra. Ma már meglepő, de akkor a farsang a szexualitásról, a mértéktelen fogyasztásról és az erőszakról is szólt. Ez volt az évnek az a szelete, amikor ki lehetett engedni a gőzt, elszabadulhattak az ösztönök bizonyos mértékig. A nagy szabadságnak köszönhetően kilenc hónap múlva aztán tömegesen szület- tek gyerekek - tudtuk meg Schleicher Veronikától.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!