2014.02.28. 15:30
Tehetségeket keres a Snétberger központ
Az ország minden pontján keresnek talentumokat a Snétberger Zenei Tehetségközpont nyáron induló negyedik évfolyamába. Ennek apropóján beszélgettünk Mészáros Zoltán ügyvezető igazgatóval, s két veszprémi tehetséggel, Palásti Zsófiával és Barbarics Csanáddal.
Még ha közhelyes is, de igaz: a zene kapocs. Híd az emberek között. Mindegy ki honnan jött, egy közös muzsikálás során másodpercek alatt megtalálják a közös hangot a fiatalok, s alakulnak ki barátságok. Erről is szól a Snétberger Zenei Tehetségközpont kurzusa.
- Nagyon intenzívek az itt töltött hetek, az órák mellett a jó hangulatú közös muzsikálások a jellemzőek. Néhány nap alatt általában zenekarok is alakulnak - mondja Mészáros Zoltán a tehetségközpont ügyvezető igazgatója, s az elmondottakat Palásti Zsófia Zea is megerősíti. A most 19 éves fuvolista lány már túl van egy képzésen, jelenleg a veszprémi Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola hallgatója.
- Négyen vagyunk testvérek, s mindannyian részt vettünk zenészként a Snétberger központ kurzusán. Az öcsém Máté gitározik, a bátyáim Misi csellózik, Gergő pedig fagotton játszik. Az ő hatásukra kezdtem zenélni hatévesen. Érdekesség egyébként, hogy a szüleink nem zenészek, így ebből a szempontból nem kaptunk otthonról direkt indíttatást, csupán a nagyapám hegedült egykoron - mondja Zsófia, aki a Baranya megyei Gödréről származik, de ma már tanulmányai miatt Veszprémben él.
A 19 éves Palásti Zsófia, akárcsak fivérei, már részt vett a Snétberger központ kurzusán. Jelenleg a veszprémi Dohnányi Zeneművészeti Szakközépiskola hallgatója. (Fotó: Melczer Zsolt)
- A helyi zeneiskolában, ahogy mindenki más, én is furulyával kezdtem, majd egy idősebb fuvolista lány hatására választottam hangszert. Közben Kaposváron tanultam hat éven át, majd a sikeres felvételit követően onnan kerültem testvéreimmel a felsőörsi táborba, majd a veszprémi zeneművészeti szakközépiskolába. Mindkét helyen Hajas Szilárd zenei iránymutatása mellett pallérozódom - mondja Zsófia. Határozottan állítja, mindene a zene, hosszú távon is ezen a pályán képzeli az életét.
Klasszikus zongorán játszik Barbarics Csanád.
- Háromévesen az édesanyám vette észre, hogy érdeklődöm a zene iránt, s elvitt egy magántanárhoz, Pappné Szander Annához - mesél a kezdetekről a 13 éves fiú. Hogy miért épp a zongora? Csanád fanyar humorral válaszol. - Más hangszer nem igazán jöhetett szóba. A furulyát nem tudom eléggé megfújni, a nagybőgőhöz pedig túlságosan kicsi vagyok, így maradt a zongora. Egyébként nagyon jó döntésnek tartom ma is. Háromévesen leültettek elé, s kis túlzással azóta is alig-alig akarok felállni előle. Számomra nem teher a gyakorlás, élvezem a zenélés minden percét, amire csak rátett egy lapáttal a zenei tehetségközpontban töltött idő. Bach és Beethoven a legnagyobb kedvenceim - mondja a Gyulaffy iskola 13 éves diákja, akit jelenleg az a Balázs János zongorista tanít, aki romaként a Zeneakadémia különleges tehetségek osztályát is elvégezte.
- Csanád egy jó példa arra, hogy nemcsak romák kerülhetnek be a képzésére, noha az intézet alapvető küldetése a roma származású tehetséges gyermekek felkarolása. Nemcsak ő azonban az egyetlen példa, s ebből a szempontból Veszprém és környéke igen érdekes, hiszen például veszprémi a szaxofonos Uher Bálint is, aki tavaly járt hozzánk - jegyzi meg Mészáros Zoltán, akitől megtudom, jelenleg a nyáron induló negyedik évfolyamba keresnek tehetségeket.
Az ország 10 pontján zajlanak a meghallgatások, zárásként március 9-én 15 órától, a Snétberger Zenei Tehetségközpont kurzusainak otthont adó felsőörsi Malomvölgy-táborban is tartanak egyet, ahova környékbeli zenei talentumokat várnak.
Barbarics Csanád jó példa arra, hogy nemcsak romák kerülhetnek be a képzésre, noha az intézet alapvető küldetése a roma származású tehetséges gyermekek felkarolása. Csanád olyan tehetséges zongorista, hogy itt a helye (Fotó: Melczer Zsolt)
- A tehetségközpont internetes honlapján megtalálható jelentkezési lap kitöltését követően várjuk az érdeklődőket, hogy élőben is meghallgathassák őket a tanáraink. Természetesen a kivételt erősíti a szabályt, hiszen vannak olyan növendékeink is, akik a korábbi években nem tudtak eljönni a meghallgatásokra, s az interneten keresztül küldtek videót magukról, amely alapján beválogattuk őket a csapatba. A képzés egy éves. Hat hetet nyáron töltenek Felsőörsön a tehetségek, három-három hetet pedig ősszel és tavasszal. Tíz és húsz év közötti, zenei előképzettséggel rendelkező gyerekeket keresünk. A lényeg a hangszeres tudás és a tehetség, nem kizáró ok, ha valaki például nem tud kottát olvasni. Ez főképp a kistelepülésekről érkező, autodidakta módon zenélni tanuló fiatalokra jellemző, akik nehezen jutottak el zenetanárhoz - mondja Mészáros Zoltán, majd hozzáteszi, idén mintegy 30 fiatal felvételét tervezi a központ.