2011.04.22. 06:39
Az alkotás gyönyöre
Herend - A 109 éves halasi csipke az alkotás gyönyörét fejezi ki, számtalan munkaórát, tengernyi türelmet, elhivatottságot követel. A hagyományt tovább viszik.
A nemzeti értékek gondolatisága köti össze a herendi porcelánt és a halasi csipkét. Esetükben generációkon keresztül fenntartott szaktudásról, kézi munkáról, megújulásról, sok hazai és nemzetközi elismerésről beszélhetünk. Mindezt dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója fejtegette, amikor a Királynők csipkéje, csipkék királynője címmel, a Herendi Porcelánmúzeumban nyílt kiállítás résztvevőit köszöntötte.
A kiállítást megnyitó beszédében a herendi porcelán és a halasi csipke közötti párhuzamokra hívta fel a figyelmet Cseh Erzsébet Sára művészettörténész. Mindkettő a XVI. században jelent meg Európában, a rendkívüli drágasága miatt csak a királyok érhették el, ezért titokzatosság lengte körül. Mindkettőért évtizedek óta rajonganak, a magyar motívumvilág itt is, ott is megjelenik.
A halasi csipke hagyományát tíz asszony viszi tovább. Munkájuk az alkotás gyönyörét fejezi ki, számtalan munkaórát, tengernyi türelmet, szakmai elhivatottságot követel. Minderről meggyőződhetnek azok, akik ellátogatnak a Herendi Porcelánmúzeumban szerdán megnyílt halasi csipke kiállításra.
Kiskunhalas a csipke városa, a csipke 109 éves múltra tekint vissza Halason. Büszkék erre a tradicionális kézműves tevékenységre, s ezzel különböztetik meg magukat más hazai településektől, mondta dr. Várnai László, a Halasi Csipke Közalapítvány kuratóriumi elnöke. Hozzátette, a halasi csipke a reneszánszát éli, tavaly a japán császár fia Budapesten kívül csak náluk járt. Április 29-én Londonba is eljutnak, Vilmos herceg esküvőjén ugyanis lesz halasi csipke.