2009.07.22. 02:29
Gyöngyhalász és pitypang
Budapest - Kazinczy Ferenc nagy költőnk és nyelvújítónk születésének 250. évfordulója alkalmából a 2009-es esztendőt a magyar nyelv évének nyilvánították. A jubileummal kapcsolatos programsorozat részeként a Balassi Intézet július 1-jétől országos szavazást indított annak kiderítésére, hogy a 21. század embere mely magyar szót szeretné megőrizni a következő 250 évre.
A szószavazás, a szószépségverseny francia mintára indult el Magyarországon. Meghonosítása Kosztolányi Dezső nevéhez fűződik, aki a Pesti Hírlap 1933. november 19-ei számában jelentette meg az általa legszebbnek vélt tíz szót.
Ezek között egyetlen, az anya kivételével csupa egytagú főnév található (láng, gyöngy, csók, vér, ősz stb.). Egy könyvkiadó 2000-ben megszavaztatta a 20. század legjellemzőbb szavait.
A kialakult rangsorban nem kifejezetten a szépség uralkodott, hiszen egyebek között szerepelt a listán a világháború, az űrkutatás, az internet, az atombomba, az AIDS és a kommunizmus.
Ugyancsak a 20. században a hazánkban leggyakrabban használt szavak közé tartozott a rendszerváltás, 1956, Trianon, számítógép, privatizáció.
Balázs Géza nyelvész szerint az egytagú szavak az ősi magyar nyelv szüleményei, míg a hosszú, összetett szószörnyetegek a legújabb kor modern képződményei.
A lingvista szerint meg kell különböztetni a szavakat szépségük, azaz hangzásuk és jelentésük alapján, de ezek nem feltétlenül fedik egymást. Az előbbiben szerepet játszik például a magas és a mély magánhangzók aránya, illetve a torlódó mássalhangzók.
A magyar nyelv évében a nemes játékot Hagyj egy szót magad után! elnevezéssel indította a Balassi intézet. Az elsők között két színművész tette le a voksát az általuk legszebbnek vélt magyar szó mellett.
Csákányi Eszter elmondta: hosszú vívódás után, egy személyes sanghaji találkozás kapcsán végül a gyöngyhalászt választotta a gyöngytyúk helyett. is nehezen tudott dönteni, majd a legkedveltebb, közhelyes szavak után, mint szerelem, édesanya stb., a pitypangot szeretné bevésni a következő két és fél évszázad nyelvi gyöngyszemei közé.
Hollósi Frigyes