2011.02.16. 17:02
A Mubarak-család vagyonának eredete
Berlin - Egyiptomi és nyugati médiumok az utóbbi hetekben vad találgatásokat közöltek az egyiptomi elnök családjának vagyonáról. A becslések 40 és 70 milliárd dollár közötti összegről szóltak, ám a Forbes magazin kizárta ezt a nagyságrendet - írta szerdán a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A leggazdagabb üzletemberek és államférfiak névsorát rendszeresen közlő amerikai folyóirat szerint Hoszni Mubarak nem gazdagabb, mint a világ legvagyonosabb embere, a mexikói Carlos Slim Helu. Utóbbit 63 milliárd dollárra taksálja a Forbes. Mubarak, a felesége és két fia egyes ingatlanjai ismertek. Vállalatokban birtokolt üzletrészeikről csak találgatások hallhatók, és teljességgel homály fedi nyugati bankszámlákon felhalmozott pénzbeli vagyonuk értékét.
A bukott elnök személyes vagyonát illető becslések a német lap szerint 15 milliárd dollárig terjednek. Ennek túlnyomó része amerikai, angliai és svájci bankokban található. Mubarak igen jól keresett a hadiipari üzleteken (ezek után jutalékot szedett), valamint idegenforgalmi beruházások (Sarm es-Sejk, Hurghada) engedélyezésén. Felesége, Suzan vagyonát ötmilliárd dollárra becsülik. Ezt azzal "kereste meg", hogy közbenjárt vállalatok érdekében. Bankbetétei mellett Suzan ingatlanokkal is rendelkezik Londonban, Párizsban, Frankfurtban és Dubajban.
A klán leggazdagabb tagja az ifjabb fiú, Gamal: 17 milliárd dollárról szól a fáma. Ezt a csinos vagyont az egykori befektetési bankár svájci, angliai, német és amerikai bankokban helyezte el. Ezen kívül értékes ingatlanokkal is rendelkezik, többek között egy London központjában lévő rezidenciával. Bátyja, Alaa vagyonát nyolcmilliárd dollárra taksálják. Jelentős összegű készpénz mellett az idősebb fivér értékes ingatlanokat mondhat a magáénak, többek között Manhattanben, Beverly Hillsben és Washingtonban.
A tetemes gazdagság egyik forrását az Egyiptomban beruházó külföldi cégek képezik. Ezeknek évtizedeken át belföldi partnerre volt szükségük ahhoz, hogy tevékenykedhessenek az arab országban; az "erős hazait" 20 százalékos részesedés illette meg. Ha történetesen Mubaraknak hívták a külföldi vállalat partnerét, akkor a beruházások sokkal könnyebben jutottak át a nehézkes egyiptomi bürokrácia dzsungelén. Feltételezések szerint ennek az előírásnak köszönhetően a Mubarak-család üzletrésszel bír számos vállalatban. Feltételezik továbbá, hogy számos cég éveken át Mubarakéknak "tejelte le" nyereségének a felét. Az érintett vállalatok között van a Marlboro, McDonald's, Mövenpick, Hyundai, Skoda, a Chili's étteremlánc, a Vodafone és a Mobinil távközlési vállalat, valamint számos luxushotel Sarm es-Sejkben és Hurghadában.
Az egyiptomi ügyészség vizsgálatot kezdett a Mubarak-család vagyonának eredetéről. A lépésre azután szánta rá magát az ügyészség, hogy az ügyvédi kamara 30 tagja panasszal élt a hatóságnál. Az ügyvédek szóvivője, Mohammad Dimmat szerint nem kizárt, hogy Mubarak és családja az utóbbi 18 évben külföldre menekítette a vagyon egy részét. "Az egyiptomi népnek joga van megtudni, miként harácsolta össze vagyonát az elnöki család" - hangoztatta Mohammad al-Hasím, egy jogi szervezet elnöke.