2009.06.16. 10:44
Twitter és Irán - A világhálón mozgósítanak az iráni fiatalok
Irán - Másfélórás karbantartási szünetet terveztek a Twitter közösségi mikroblog működtetői hétfőre, ám ezt elhalasztották, mivel "a Twitter jelenleg fontos kommunikációs szerepet tölt be Iránban" - tudatta a weboldalon megjelent bejegyzés.
Miközben a hét végén megrendezett, vitatott kimenetelű iráni elnökválasztás után az iráni kormány lecsapott a hagyományos médiára, az új technológiák iráni művelői egyre inkább a Twitter felé fordulnak. A közösségi mikroblogoldal az elmúlt hónapok különféle eseményei során többször is bizonyította, hogy a valós idő történéseiről megjelent csicsergő üzenetek (tweets) és fotók milyen komoly mozgósító eszközök lehetnek a kormányok olyan lépései ellen, mint például a cenzúra.
"Ha nem twitterezek, ez azt jelenti, hogy el vagyok szakítva a világtól, mivel az állami televízió sok dologról nem tudósít" - írta egy magát "hamednz" elnevezéssel azonosító iráni Twitter-használó. Profilja szerint az illető a Kaszpi-tenger partján lévő Rast városában él.
Számos fejlődő országhoz hasonlóan Iránban az internethasználat még leginkább a fiatal, művelt városlakók kiváltsága. Ami azt jelenti, hogy a Twittert és más közösségi honlapokat a fiatal, liberális szellemiségűek használják, azaz Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő választási ellenfele, Mir Hoszein Muszavi támogatói.
Biz Stone, a Twitter társalapítója is elismerte, hogy csak egy korlátozott csoport használja a mikroblogot Iránban, akik nem feltételenül képviselik a társadalom fővonalát. "Ugyanakkor felfigyeltünk arra, hogy utcai megmozdulások idején új felhasználók kattintanak ránk, valószínűleg azért, mert hallottak arról, hogy a Twitter a leghatékonyabb eszköz a valós idejű események megismerésében és megosztásában" - idézte Stone-t az AP amerikai hírügynökség.
Az irániaknak túl kell járniuk a kormány eszén, mivel az jelenleg akadályozza a Twitter használatát, amelynek felhasználói 140 karakteres rövid üzenetekben (tweets) számolhatnak be a történésekről. A Twitter mellett a többi közösségi oldalt, köztük a Facebookot is blokkolja az iráni kormány. A közösségi oldalt ugyanis a választási kampányban mozgósításra használták.
"A választások óta hallottunk jelentéseket arról, hogy a Facebook-felhasználóknak nehézségei vannak a portálhoz való hozzáférésben. Ez elkeserítő, különösen akkor, amikor az irániak kezdenek az internet mint a választási hírekről való információs forrás felé fordulni" - közölte Barry Schnitt, a Facebook szóvivője,
A felhasználók más oldalakra vándorolnak, hogy üzeneteiket eljuttathassák a külvilágnak. A mobiltelefon-szolgáltatás szombaton, a választás másnapján nem működött, vasárnap állították helyre. A Twitteren megjelent üzenetek számát tekintve - a választások pénteki napjától - a cenzúra nem igazán tudta visszaszorítani azokat. A Twittert használták szervező eszközként a különféle eseményekre, mint például egy hétfői tüntetésre való mozgósításra. "ma, 4-kor egy BÉKÉS tüntetés lesz Karubival és Muszavival/Karubi kampányfőnöke és VP megerősítette" - írta "alirezasha".
Más felhasználók képeket tesznek fel a tüntetésekről vagy a hatóságok fellépéséről a tüntetőkkel szemben.
Egy teheráni Twitter-felhsználó, aki Mohsen néven azonosítja magát, azt mondta telefonon az AP-nek, hogy rendszeresen küld üzeneteket arról "amit az utcákon látok, arról, hogy a rendőrök verik az embereket és olyanok, akik nem rendőrök, verik Mir Hoszein híveit. "Ezek a rettegés és a gyűlölet képei. Úgy vélem, a hatóságok egyik stratégiája, hogy leállítsák a hír- és információáramlást és én mindent, amit csak tudok felhasználok arra, hogy megállítsam őket ebben".
Hétfőn a Twitter oldalán olyan témák jelentek meg, mint "IranElection", "Mousavi" és "Tehran". Egyetlen 10 perces időszakban 12 felhasználó azonosította magát úgy, hogy Teheránból vagy annak 80 kiloméreres körzetéből küldte tweetjeit.