Hírek

2015.07.01. 16:30

Forróságban is tudatosan - Tanácsok és tippek a kánikula idejére

Végre nyár. Jöhetnek az élmények. A többség szabadságra vagy hétvégi kirándulásra készül. Idősen esetleg gyerekkel? Állattal vagy növénnyel? Mindenki vágyódik valahová. A legkedveltebb hely a strand, de majdnem mindenhol lazábbak és felelőtlenebbek ilyenkor az emberek. A téma kapcsán lapunk szakembereket kérdezett meg arról, mire kell figyelni, hogy ne végződjön kellemetlenségekkel az évszak. Kánikula-körkép.

Szántó Renáta

Elsőként Csépányi- Barczi Petra tűzoltó hadnagyot, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjét kerestük fel, aki az általános nyári tudnivalókat foglalta össze. Kifejtette, hogy a legmelegebb órákban (11 és 15 óra között) lehetőleg mindenki tartózkodjon klimatizált helyiségben, árnyékban vagy otthon, ahol hűvösebb van. A lakásokban napközben célszerű besötétíteni és éjszaka szellőztetni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kánikulai napokon tanácsos többször zuhanyozni langyos vagy akár hideg vízzel. Mivel a hőség a szervezetet megterheli, ezért a keményebb fizikai munkavégzéstől lehetőség szerint tartózkodni kell. Az időseket, a gyerekeket és a beteg embereket különösen megviseli a forróság, ezért velük még körültekintőbben kell bánni a legmelegebb napokon.

Csépányi-Barczi Petra Fotó: Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Utalt arra is, hogy az erős napsütéstől tanácsos széles karimájú (lehetőleg szalma) kalappal, napszemüveggel és napkrémmel védekezni, ugyanis a leégés és a napszúrás nemcsak hogy kellemetlen árnyként vetül a szabadság emlékére, hanem fájó tünetekkel is jár.

Továbbá azt is kiemelte, hogy hosszabb út során mindig legyen a gépkocsiban utazók részére - lehetőleg hűtőtáskában - megfelelő mennyiségű folyadék. Mivel a kánikula a járművezetők szervezetét is megterheli, a vezetők türelmetlenebbé válnak, reflexeik tompulnak, ezért érdemes két óránként rövidebb pihenőket tartani, felfrissülni.

Boldizsár Lajos mentőtiszt a folyadékbevitel fontosságáról, a megfelelő ruházatról és a strandolással kapcsolatos tudnivalókról beszélt lapunknak. Kiemelte, hogy nyáron 3-4 liter folyadék az, amit mindenképpen el kell fogyasztani naponta, mivel a szervezetnek szüksége van folyamatos utánpótlásra. Egyrészt azért, mert izzadás közben párologtat, másrészt a folyadékhiány dekoncentráltsághoz is vezethet. A folyadékháztartás felborulását fejfázás jelzi.

Boldizsár Lajos

Továbbá kitért a cukrot, koffeint vagy alkoholt tartalmazó italok veszélyeire is. Azt tanácsolta, hogy kerüljék az emberek ezeket a termékeket nyáron, mivel szomjat nem oltanak, csak fokozzák a szomjúságérzetet. Helyettük különféle ásványvizeket és teákat javasolt a szakember. A meleg tea különösen hatásos kánikulában, ugyanis „becsapja” a szervezetet, megívása után jobban viseli a hőséget a test. Az étrendben kerülendők a nehéz húsételek, inkább a könnyű krémleveseket és a hazai gyümölcsöket célszerű ilyenkor előnyben részesíteni.

A megfelelő nyári öltözet kapcsán rámutatott, hogy a sötét ruhák visszatartják, a világosak visszaverik a hőt, ezért a halványszínű öltözékek mellett érdemes dönteni hőségben, amelyek laza anyagból készülnek és jó a szellőzésük. Nejlont tartalmazó ruhadarabok viselése viszont nem ajánlott nagy melegben, mert befüllednek. A vízparti kikapcsolódást illetően a felelőtlen viselkedés veszélyeire mutatott rá a szakember. Nyomatékosan kiemelte, hogy felhevült testtel senki ne ugorjon közvetlenül a hideg vízbe, tusolással hűtse le szervezetét a csobbanás előtt. Alkoholfogyasztás esetén szintén tartózkodni kell a fürdőzéstől. Sőt a társaságban lévőket is le kell beszélni a lubickolásról ilyen esetben. A legfontosabb az egymásra való odafigyelés. Ha mégis baj történne, szakembert kell hívni illetve nem szabad magára hagyni azt, aki rosszul érzi magát, vagy megsérült.

Némethné Major Zsuzsanna gyermekorvos, a legkisebbekkel kapcsolatos tanácsokat adott az évszakra vonatkozóan. Kérdésükre kifejtette, hogy nem javasolja a kisgyermekek kivitelét tűző napra és strandra sem. Válaszát azzal indokolta, hogy a kicsik szervezete nem igényli még a felfrissülésnek ezt a formáját, életritmusuk különbözik a felnőttekétől. A hőháztartásuk egy éves korukig nem fejlődött még ki rendesen, ezért verejtékezéssel sem tudnak elegendő hőt leadni.

Némethné Major Zsuzsanna

A gyermekorvos arra is kitért, hogy a csecsemők bőre nagyon érzékeny, ezért akár felhős időben is leéghetnek, így fontos náluk a naptej 2 óránkénti használata. Nem kell 50-es faktorszámú, elég a 30-as, mivel napfényre nekik is szükségük van a D vitamin bevitel és a kalcium miatt. A fényvédő szereken túl könnyű, szellős ruhával és kalappal védhetők meg a kicsik a túlzott hőtől.

A szülők felelősségét is megemlítette a doktornő, a folyadékbevitel és az utazás kapcsán. A nagyobbakat negyedóránként meg kell kínálni pár korty innivalóval. Ez azért fontos, mert a gyerekektől még nem várható el önállóan a tudatos folyadékbevitel, hiszen gondolataikat a játék köti le. Utazásnál pedig fontos, hogy a kicsik ritmusát vegyék figyelembe a felnőttek. Zökkenőmentesen főként éjszaka lehet ezt megtenni, amikor a gyerek alszik. Napközben viszont ajánlatos többször megállni, levegőzni, sétálni. Ilyenkor időt kell szánni a kocsi kiszellőztetésére is. Ha a csecsemő nyűgőssé válik, esetleg belázasodik, sír, vagy hisztis lesz akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni vele, hiszen az elővigyázatosság ellenére lehet, hogy napszúrást kapott.

Szinesi András állatorvos, a házi kedvencekhez adott jó tanácsokat. Kifejtette, hogy autóban vagy szellőzés nélküli helyen sosem hagyunk állatot. Mivel a kutyák és a macskák nem izzadnak, ezért könnyen hőgutát kaphatnak ilyen helyen. Az ebek ugyan lihegéssel próbálják hűteni magukat, de a cicáknak még ez a lehetősége sincs meg. Az udvarban tartott kutyáknál a megfelelő búvóhely meglétét emelte ki az állatorvos, ahova elvonulhatnak az égető napfény elől. Továbbá az elegendő mennyiségű ivóvizet említette, mint legfontosabbat.

Szinesi András

Lakásban tartott kisállatok esetén a terrárium vagy akvárium megfelelő helyét hozta fel kérdésünkre a szakember. Ügyelni kell arra, hogy ne kerüljön az ilyen típusú élőhely közvetlenül az ablakba, mivel a hő hatására könnyen üvegház válhat belőle.

Király Cecíliát a növényekkel kapcsolatban kérdeztük. A virágboltos összefoglalta, hogy a kerti illetve balkonládában nevelt növények napi szintű gondoskodást igényelnek nyáron. Mivel a hőmérséklet nagyon magas napközben, ezért kora reggel vagy későeste érdemes őket öntözni. Így elkerülhetővé válik a leveleken a napégés.

Király Cecília

Hasznos praktika kánikulában még az áztatásos módszer, ilyenkor az egész földlabdát merítjük bele a vízbe néhány másodpercre. Miután megszívta magát nedvességgel, visszahelyezzük a cserépbe a növényt. Előnye, hogy nem csak a föld felszíne lesz nedves, illetve nem csak a kaspó alján gyűlik össze a víz, hanem mindenhol egyenletesen szívja magába a folyadékot.

 

Mit tehetünk, ha leégtünk a napon?

Azt, hogy ki mennyire éghet le, elsősorban a bőrtípus befolyásolja: akinek nagyon fehér a bőre, és lebarnulni sem tud, nagyobb eséllyel ég le a napon, mondta Kővágó Levente, a Csolnoky Ferenc Kórház Bőrgyógyászati Osztályának vezetője. A testrészek közül az orr és a fül teteje a legérzékenyebb, mert ezek nagyobb dózisú UV-sugárzást kapnak. A leégésnek több fokozata van: a legenyhébb tünet, amikor csak kipirosodik a bőr, ez sokszor még fájdalommal sem jár. Rosszabb esetben a leégés a bőr beszűrtségével és fájdalmával jár a pirosodás mellett, a legveszélyesebb pedig, ha felhólyagosodik a bőr, ez napozásnál ritkán fordul elő, magyarázza a szakember. Az UV-B sugárzás okozta leégés azonnal, az UV-A sugárzás esetében néhány nap után jelentkezik a bőrön.

Ha fájdalommal jár a bőrpír, hideg vízzel, fagyasztott termékkel, jégakkuval hűtsük az égés helyét, ilyenkor kerülni kell a napozást, ha pedig felhólyagosodott a bőr, keressük fel a háziorvost, tanácsolja Kővágó Levente. Abban az esetben, ha nagy kiterjedésű a testen a leégett felület, akkor kórházba kell menni.

Kérdésünkre, a leégésre népi gyógymódként alkalmazott tejföl hasznos-e a leégett bőrfelületre kenni, elmondta, hibát nem követünk el ezzel, hiszen a hideg is jót tesz a bőrnek, és a tejföl elég zsíros ahhoz, hogy puhítsa a bőrt.

A leégés után néhány nap elteltével halványul a bőrpirosság és beszáradnak a hólyagok, szövődményként azonban átmenetileg hámhiány alakulhat ki a bőrfelületen, a nagyon fehér bőrűeknél pedig akár egy májfolthoz hasonló elváltozás is kialakulhat a bőrön, tette hozzá az osztályvezető főorvos.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!