Hírek

2014.03.21. 08:34

Világjáró ezredparancsnok: Afganisztántól Rómán át New Yorkig

Afganisztántól Washingtonig szinte az egész világot bejárta az elmúlt közel másfél esztendő során Zentai László ezredes, az MH 54. Veszprém Radarezred parancsnoka.

Szabó Péter Dániel

Egy rövid felkészülést követően 2012 novemberének végén utazott ki Afganisztánba, hogy átvegye a Magyar Honvédség Nemzeti Támogató Elemének parancsnokságát. Ez a szervezet felel a messzi országban szolgáló magyar katonák logisztikai kiszolgálásáért. Akkor, 2012-ben még igen nagy számú magyar kontingens állomásozott Afganisztánban (azóta jelentősen csökkent a magyar katonák száma – a szerző), így komoly és felelősségteljes feladat volt a szervezet vezetése.

- A nemzeti támogató elem keretein belül magyar katonák szolgáltak a parancsnokságom alatt, ám a helyi vállalkozókkal is tartani kellett a kapcsolatot. A szigorú szabályozások ellenére ez bizonyos fokú toleranciát is igényel mindenkitől, hiszen annak a kultúrának merőben más szokásai vannak, Például az alkudozás, ami szinte kötelező a piacon, meg is sértődnek, ha valaki nem él ezzel. Ezt pedig a magyar közbeszerzési szabályzat esetében lehetetlen alkalmazni. Többször előfordult például, hogy kiírtuk mire lenne szükségünk, bekértünk három árajánlatot, majd ezt követően kihirdettük a győztest, ám a vesztesek rögvest jelezték, hogy hajlandóak jelentős engedményeket tenni - mondja az ezredes, aki hat hónapon át szolgált Afganisztánban.

Nem tagadja, másokhoz hasonlóan neki is volt honvágya, de a sok munka segített elterelni a gondolatait.

- Szerencsém volt, hiszen jól képzett személyi állománnyal dolgozhattam a hat hónap során. Előzetesen nem én voltam tervezve erre a szolgálatra, így nem ismertem a katonákat, de kellemeset csalódtam. Kis túlzással nem volt dolgom parancsnokként, hiszen mindenki tudta mi a dolga, s végezte a feladatát - teszi hozzá Zentai László, aki 2013 júniusában tért haza Magyarországra.

(Fotó: Szabó Péter Dániel)

Egy idegen és meglehetősen sivár környezetből, monoton munkavégzés után élmény volt egy bokrot vagy egy fát is megpillantani, s akkor az ízletes magyar kosztról nem is beszéltünk.

Nem volt azonban sok ideje az ezredesnek élvezni a hazai levegőt, s hódolni egyik szenvedélyének, a hegyikerékpározásnak, hiszen két hónap után Olaszország fővárosába szólította a munka.

- Már Afganisztánban megkaptam a megtisztelő feladatot, hogy 2013 augusztusától a NATO Védelmi Akadémiáján részt vegyek egy öt és fél hónapos nemzetközi képzésen. Rómában 34 nemzet képviselőivel együtt tanultam, a NATO-tagországok mellett a partnerországok hallgatói is ott voltak Rómában. Pakisztánból, Mongóliából és Mauritániából is érkeztek például társaim - meséli Zentai László. - Alapvetően biztonságpolitikával foglalkoztunk a közel féléves tanfolyam során. Különböző nemzetközi szervezetek, elsősorban a NATO és az Európai Unió vonatkozó stratégiáiával ismerkedtünk meg. Egyedüli magyarként vettem részt a kurzuson, a kommunikáció nyelve az angol volt.

Az ezredes kevéske szabadidejében igyekezett bejárni Rómát és környékét, ám a képzésnek köszönhetően az Egyesült Államokba is eljutott.

- A kurzus része három kéthetes tanulmányi út, amelynek keretében a témákhoz kapcsolódva látogatunk végig különböző nemzetközi szervezetek székhelyeit. Az első alkalommal az európai NATO-tagországok fővárosaiba, Berlinbe, Londonba, Párizsba, Madridba és Lisszabonba utaztunk el, a vezérkartól, a védelmi minisztériumtól és a külügyminisztériumtól mindenütt részletes tájékoztatást kaptunk a biztonságpolitikai kérdésekről. A második út az Egyesült Államokba, egészen pontosan New Yorkba, Washingtonba és Norfolkba vezetett, majd hazafelé Brüsszelbe is ellátogattunk. Jártunk a Pentagonban, a Capitoliumban, az ENSZ-nél, a Világbanknál, az IMF-nél, a norfolki Szövetséges Transzformációs Parancsnokságon és a brüsszeli NATO-központban és az EU székházában. A harmadik út során Kelet-Európában jártunk. A törökországi Ankarában, a szlovéniai Ljubjanában, a montenegrói Podgoricában, Athénban, Belgrádban és Budapesten kaptunk tájékoztatást az adott országok biztonságpolitikai irányvonalairól. Így felsorolva kellemesnek tűnhet a körutazás, ám rendkívül feszített volt a program. Egy-két napot töltöttünk minden városban, s egészen késő estig elfoglaltságaink voltak, így a legtöbb várost csak sötétben láttam - teszi hozzá nevetve Zentai László, aki 2014 februárjának elején tért haza – immár végleg – Magyarországra.

Nem volt azonban idő a pihenésre, hiszen az általa vezetett MH 54. Veszprém Radarezred komoly feladatok előtt áll.

- Az alapos előkészítés után, amelyért jár a köszönet a távollétemben megbízott parancsnokként szolgáló Vörös Zoltán alezredesnek, a Bánkúton és Békéscsabán telepített három dimenziós radarok hadrendbe állnak, s ezzel egy időben a Békéscsabán és Debrecenben működő hagyományos radarszázadainkat felszámoljuk. A radarrendszer harmadik eleme hosszú egyeztetési időszak után a Tolna megyei Medinán kapott helyet. A radartornyot és az épületet a napokban adtuk át, ezt követően indul a radar telepítése és a próbaüzem. A terveink szerint a jövő év első felében áll majd hadrendbe a medinai három dimenziós radar, s válik teljessé a rendszer.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!