2013.03.24. 20:33
Ünnepi megemlékezés a hősöknek Olaszfalun
Az első és a második világháborúban elhunytak és harminckét kivégzett fiatal férfi tiszteletére tartottak megemlékezést a mise után a templomkertben.
A római katolikus templomban a szentmise végén Imrefi Mór megáldotta azokat a koszorúkat, melyeket az emlékműre helyeztek. A település villanyoszlopain fekete zászlókat lengtek, hiszen gyászoltak. Az emlékezők elénekelték a himnuszt, Kőrösi Csaba színművész Gyóni Géza versét adta elő.
Talabér Márta országgyűlési képviselő és Boriszné Hanich Edit polgármester az emlékműnél, melyet megkoszorúztak a társadalmi szervezetek képviselői és az érintett családok soha nem feledő tagjai (Fotó: Gáspár Gábor)
Talabér Márta országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet. Szavait a Hősök című filmből vett idézettel kezdte. A változásokról szólt és azokról az időkről, amikor átírják a játékszabályokat. Ilyen volt 1945. március 23-a, amikor a faluban minden család gyászba borult. Addigra a német katonák már kivonultak és érkeztek a szovjetek, akiket megelőzött a rossz hírük.
Olaszfalu lakói bizakodtak, a felszabadulást várták, de gyász tört rájuk. Harminckét fiatal férfit mészároltak le a szovjet katonák. A történtekről évtizedekig beszélni sem volt szabad. Mozsgai József plébános volt az első, aki 2001-ben feldolgozta a vérengzés történetét, amit Fájdalmas péntek címmel jelentetett meg nyomtatásban. A koszorúkkal ezekre a fiatalokra és a két világháború halottaira emlékeztek.
Pontosan még ma sem tudjuk, hogy mi történt Olaszfaluban 1945. március 23-án. A történészek és a szemtanúk szerint a szovjet katonák részben a partizánoktól, részben az esetleg visszamaradt német katonáktól féltek. Olaszfaluból a háború végén már nem vitték a harcmezőkre a leventéket, ezért viszonylag sok fiatal, egészséges férfi élt a településen. Nagy részük ráadásul a német kisebbséghez tartozott. A hazai feljegyzések nem tartalmazzák ezt a mészárlást, ezért az orosz levéltárakban akarják kideríteni, hogy mi történt.