2012.11.20. 08:12
Indul a nagy átszervezés a közigazgatásban
Megyei körkép - A járási hivatalok januári felállása jelentős változást hoz a polgármesteri hivatalok szervezetében. Különösen a városi hivatalokat érinti ez, ahonnan egyes ügykörök többnyire az ügyintézőkkel együtt kerülnek át az új szervezetbe.
A közigazgatási rendszer átalakítása egyes helyeken akár a hivatalok eddigi dolgozóinak harmadát közvetlenül érintheti, derült ki azokból a válaszokból, amiket a megkérdezett települések polgármesteri hivatalaiban kaptunk.
A veszprémi járási hivatal része lesz a Vörösmarty téri okmányiroda a tisztviselőkkel együtt. Az ügyeket továbbra is itt rendezik (Fotó: Orosz Péter)
A balatonfüredi polgármesteri hivatalban jelenleg 8090 között van a státusok száma, tudtuk meg dr. Tárnoki Richárd jegyzőtől. Ebből 24 státus kerül át a járási hivatalba, ami a régi városrész központjában, a Kossuth utca és a Felső köz találkozásánál található földhivatali és munkaügyi központ épületben kap helyet a már ott lévő szervezetek mellett. Az átkerülő egységek közé tartozó okmányiroda még egy ideig marad a polgármesteri hivatalban, amíg az új helyen megfelelő elhelyezést biztosítanak neki. A kormány intézményátszervezési programjának kapcsán kerül új szervezethez Szabó Lajos, a művelődési osztály eddigi vezetője is, aki a füredi járás tankerületi igazgatója lesz. Az érintettek megerősítették azt az információnkat is, hogy a művelődési osztály korábbi vezetője, a jelenleg az Emberi Erőforrások Minisztériuma főosztályvezetőjeként dolgozó Cserép László januártól visszatér a polgármesteri hivatalba, ahol a régi feladatát szánják neki. Mint Tárnoki Richárdtól megtudtuk, a fogyás mellett valószínűleg bővül is a létszámuk, mert a kistérség négy községe, Vászoly, Dörgicse, Balatonszőlős és Pécsely önkormányzata Füreddel közös hivatalt szeretne működtetni. Így az eddigi két körjegyzőség nyolc dolgozója is a füredi szervezethez kerül, várhatóan január 1-jétől. Tárnoki Richárd szerint pontosan csak akkor derül ki, hogy milyen létszámmal és szervezeti felépítéssel látják el a jövőben a megváltozó feladatokat.
Balatonfüreden 24 státus kerül át a járási hivatalba, ami a régi városrész központjában, a Kossuth utca és a Felső köz találkozásánál található földhivatali és munkaügyi központ épületében lesz (Fotó: Orosz Péter)
A veszprémi 243 fős polgármesteri hivatalból 63-an kerülnek át a járási hivatalhoz, melynek székhelye a Victor Hugo utca 3. szám alatti, volt illetékhivatal épülete, mely jelenleg is állami tulajdonban van, tájékoztatott dr. Mohos Gábor jegyző. Szintén a járási hivatal része lesz a Vörösmarty téri okmányiroda, valamennyi köztisztviselővel együtt, a gyámhivatal, valamint néhány szakember a szociális igazgatás területéről. A költözést december második felében oldják meg, úgy, hogy napi munkájukat is ellátják a dolgozók. A közgyűlés által is jóváhagyott megállapodás szerint a polgármesteri hivatal két személygépkocsit és egy gépkocsivezetőt is átad a járási hivatalnak. Dr. Mohos Gábor elmondta: az átalakulással párhuzamosan a polgármesteri hivatal átszervezése is megkezdődik, új struktúrát kell kiépíteni, új szervezeti és működési szabályzatot alkotni. A polgármesteri hivataltól elkerülő feladatok mellett többletfeladatok is érkeznek; a város lesz a megyei könyvtár és a múzeum fenntartója. A hivatal átalakulása kapcsán kell megemlíteni, hogy az oktatási iroda munkatársai várhatóan a tankerületi igazgatóság állományába kerülnek.
Balatonalmádiban a járási központ irodái két helyszínen kaptak helyet: egyrészt 300 négyzetméteren a Baross utca 32. szám alatti, korábban orvosi rendelőként működő épületben, illetve a polgármester hivatal földszintjén, az épület jobb szárnyában - tájékoztatott Kovács Piroska Rózsa aljegyző. Elmondta, hogy a hivatal középső emeletén alakítanak ki irodákat, ide a földszintről az önkormányzati adóosztály munkatársai költöznek fel. Megemlítette, hogy az épületben lévő okmányiroda január elsejétől kormányablakként működik tovább. Az okmányirodában változatlanul a lakcímmel, a személyi azonosítóval, illetve a gépjárművel, valamint az ügyfélkapuval kapcsolatos ügyintézésre nyílik lehetőség. A Baross utcai épületben a gyámhivatali, illetve a járási hatáskörű szociális, valamint szabálysértési ügyeket lehet majd intézni. A jelenlegi információk szerint a járási hivatalban 33-an dolgoznak majd. A többi feladat az önkormányzatnál marad, sőt, a járási székhely jegyzője kapta az elsőfokú építésügyi szakhatósági feladatokat. A polgármesteri hivatalban jelenleg az informatikai rendszer szétválasztásán dolgoznak. A felújításokat az év végéig befejezik, a járásközpont január elsején kezdi meg munkáját.
Herend nem lesz járási székhely, de enélkül is érinti a közigazgatási átalakulás a várost, mert az eddig a polgármesteri hivatalhoz tartozó okmányiroda és más ügyek is a veszprémi járáshoz kerülnek szervezetileg. Mint dr. Jáger György jegyzőtől megtudtuk, négy státust adnak át az új szervezethez. A jövőben így a város hivatalában 12 köztisztviselő és két fizikai alkalmazott dolgozik majd.