Hírek

2011.04.16. 09:32

Újabb megmozdulást helyeztek kilátásba a szakszervezeti vezetők (frissülő hír)

A fővárosban demonstrálók rendvédelmi dolgozók nagy része elhagyta szombat délután négy óra után a helyszínt, az Alkotmány utcát; a felszólalók szerint több mint tizenötezren vettek részt a megmozduláson.

MTI

Újabb megmozdulást helyeztek kilátásba a szakszervezeti vezetők

Újabb nagyszabású demonstrációt helyeztek kilátásba a rendvédelmi szakszervezetek vezetői szombat este arra az esetre, ha 15 napon belül nem sikerül megállapodniuk jogaik védelméről a kormánnyal.

Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke a tűzoltóknak, rendőröknek és börtönőröknek Parlament épülete körül tartott fáklyás felvonulása után azt mondta: ha nem jutnak megállapodásra a kormánnyal, "még nagyobb szabású megmozdulást" tartanak.
Arra kérte a rendvédelmi dolgozókat, hogy kedden, amikor az Országgyűlés rendészeti bizottságának tagjaival tárgyalnak, támogassák őket a jelenlétükkel az Országház épülete előtt.
A Parlament mellett mintegy háromtucatnyian maradtak a demonstrálók sátra mellett "éjszakai virrasztásra".
A rendvédelmi szakszervezetek egy héttel ezelőtt azért hirdettek figyelemfelkeltő megmozdulást, hogy kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpályát követeljenek, és a jelenlegi hivatásos állományúak változatlan feltételek mellett vonulhassanak nyugdíjba. Jobb munkakörülményeket sürgetnek továbbá, és azt, hogy korszerű védő- és munkaeszközöket kapjanak.

Rendőrség: jogsértések történtek a rendvédelmi szakszervezetek tüntetésén

Jogsértések történtek a rendvédelmi dolgozók szombati tüntetésén a fővárosban - közölte a rendőrség a honlapján.

A jogsértések elemzése és az elkövetők elleni feljelentések elkészítése még folyamatban van. A rendezvényt a rendőrség dokumentálta, így ha valaki a rendezvényen tanúsított magatartásával jogsértést követett el, azzal szemben a rendőrség a megfelelő eljárást kezdeményezni fogja - olvasható a BRFK közleményében.
A rendvédelmi dolgozók a Hősök terétől a Parlamentig vonulva több helyszínen füstbombákat, hanggránátokat dobáltak, az Andrássy úton tűzcsapokat nyitottak meg, annak ellenére, hogy azokat szolgálatban lévő rendőrök védték, ugyanis az egyenruhát viselő rendőrök nem tanúsítottak ellenállást. Az Országház körüli menetet követően az Alkotmány utcában folytatódott a  tűzoltók, rendőrök, börtönőrök, vámosok és katonák demonstrációja. A kivetítőkön szakszervezetek tájékoztató filmjeit vetítik.

A tüntetők nagy része hazament

A fővárosban demonstrálók rendvédelmi dolgozók nagy része elhagyta szombat délután négy óra után a helyszínt, az Alkotmány utcát; a felszólalók szerint több mint tizenötezren vettek részt a megmozduláson.


A tervek szerint később koncerttel, majd este nyolc óra után az Országház körüli fáklyás felvonulással folytatódik a demonstráció.
Szakszervezeti vezetők korábban kijelentették: addig folytatják hétfőn megkezdett tüntetéssorozatukat, amíg meg nem állapodnak a kormánnyal jogaik védelméről.
A rendvédelmi szervek állományának tagjaiból álló demonstrációs menet a fővárosi Hősök teréről érkezett a Parlament közelébe, az Alkotmány utcába.


Szakszervezeti vezetők: a megállapodásig tüntetnek

A rendőrök, a katonák, a börtönőrök és a vámosok szakszervezeti vezetői azt mondták szombati budapesti megmozdulásukon, hogy addig folytatják hétfőn megkezdett tüntetéssorozatukat, amíg a kormánnyal meg nem állapodnak jogaik védelméről.

Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke úgy fogalmazott: "az ország és az emberek védelmére felesküdött magyarok és nem csürhe vagyunk ( ), mi mindenütt ott vagyunk, ahol baj van, a vörösiszapnál, a műegyetemi tűznél, a győri gázrobbanásnál, mert hiszünk eskünk erejében, hivatásunkban és az életben". 
A belügyminiszteri tiltás ellenére egyenruhát viselő szakszervezeti vezető azt mondta, már mindent elvettek a tűzoltóktól, csak a korkedvezményes nyugdíjuk és a becsületük maradt.

Menetoszlop indult az Országház körül

A rendvédelmi dolgozók szombati budapesti demonstrációjának részeként tűzoltók, rendőrök, börtönőrök, vámosok és katonák tömött sorokban indultak el az Alkotmány utcából, hogy megkerüljék az Országházat. A Parlament előtti területre egy kiállítás miatt a demonstrálók nem tudnak bemenni.
Korábban szakszervezeti vezetők a rendvédelmi dolgozók jogainak védelmére szólítottak fel a megjelenteket. A demonstráción ismertették mintegy harminc, Afganisztánban szolgáló magyar katona szolidaritási nyilatkozatát, amelyben támogatásukról biztosították a megmozdulás résztvevőit.
A rendvédelmi szervek állományának tagjaiból álló demonstrációs menet a fővárosi Hősök teréről érkezett a Parlament közelébe, az Alkotmány utcába.

Főszervező: a politikusok ne packázzanak velünk!

A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke szerint itt az ideje, hogy a politikusok megtanulják, "ne packázzanak" a rendvédelmi dolgozókkal; Kónya Péter, aki a demonstációsorozatot szervező bizottság elnöke is, a rendvédelmi dolgozók szombati fővárosi tüntetésén, az Alkotmány utcában hangsúlyozta, jogaikat minden eszközzel megvédik.
Itt az ideje, hogy a politikusok, "legyenek bármilyen színűek is, megtanulják, hogy ne packázzanak velünk" - mondta Kónya Péter a tűzoltók, rendőrök, börtönőrök, vámosok és katonák részvételével tartott demonstráción. A Hősök terétől indult menethez az Alkotmány utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca sarkán csatlakoztak a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete tagjai is.     Hangsúlyozta: minden eszközzel meg fogják védeni a jogaikat. Amikor a hivatásukat választották, ismerték a feltételeket, és a juttatásokat "senkinek nincs joga egyoldalúan elvenni" tőlük - tette hozzá.     A demonstrációs bizottság elnöke ismertette a tüntetők nyolc követelését. Ezek szerint kiszámítható, tisztes megélhetést biztosító életpályát követelnek, hogy a jelenlegi hivatásos állományúak változatlan feltételek mellett vonulhassanak nyugdíjba; sürgetik a már nyugállományúak státuszának és juttatásainak megőrzését; az illetményemelést; az illetményalap és a bértábla legalább az infláció mértékével történő emelésének törvénybe foglalását; a heti 40 órás munkaidőt; az egészség megőrzéséhez, továbbá a rekreációhoz szükséges feltételek állami biztosítását és a korszerű védő- és munkaeszközöket.     A demonstráció a részt vevő szervezetek képviselőinek felszólalásaival folytatódik.

Tűzcsapokat nyitottak meg a tüntető tűzoltók

Két óra alatt érkezett meg a rendvédelmi szervek állományának tagjaiból álló demonstrációs menet a fővárosi Hősök teréről a Parlament közelébe, az Alkotmány utcába; a tűzoltók füstbombákat, hanggránátokat dobáltak, és tűzcsapokat nyitottak meg végig az Andrássy úton. Amikor a rendőrség szakszervezetének tagjai megérkeztek az Alkotmány utca végében álló színpadhoz, a sort záró tüntetők még csak a bazilikánál jártak a Bajcsy-Zsilinszky úton. Több tűzcsapot annak ellenére megnyitottak, hogy azokat több rendőr védte, mivel az egyenruhát viselő rendőrök nem tanúsítottak ellenállást - látta az MTI tudósítója.
A tűzcsapokat nyitogató tűzoltóknak társaik azt kiabálták: "szép volt, fiúk”, míg a rendőröknek azt, hogy "gyertek velünk!". A vonuló tömeget turisták fotózták, az utcákban lakók a nyitott ablakokból integettek.
Árok Kornél, a hivatásos tűzoltók szakszervezeti vezetője a tűzcsapok megnyitására az MTI tudósítójának úgy reagált: "a fiúknak papírjuk van arról, hogy időszakonként ellenőrizniük kell a tűzcsapok állapotát, és ők ennek tesznek eleget". A füstbombákra utalva pedig megjegyezte: háromezer embert nem ellenőrizhet, mi van náluk.
Az Alkotmány utcában kezdetét vette a vasárnap reggelig tartó figyelemfelkeltő demonstráció, először a szolgálatteljesítés közben elhunyt rendvédelmi dolgozókról, így tűzoltókról, rendőrökről és katonákról emlékeztek meg.

Füstbombákat dobáltak és tűzcsapokat nyitottak meg a tüntető tűzoltók

Szombat délelőtt az Andrássy út Oktogon és Opera közötti szakasza egy időre teljesen füstbe borult, a megnyitott tűzoltócsapokat a rendőrök lezáratták, de például a Nagymező utcánál még mindig ömlik a víz az utcára. A Bajcsy-Zsilinszky út és az Opera között minden tűzcsaphoz egy-egy rendőrt állítottak.
A tüntetők petárdákat is dobáltak, az akciót üdvrivalgással fogadták a menet résztvevői.
Közben a tűzoltó-szakszervezet vezetői felszólították kollégáikat, ne használjanak jelzőeszközöket.
Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke azt kérte, tegyék el a demonstrálók a tűzoltóbaltákat, mert az ombudsmani hivatal jelen lévő képviselői szerint fegyvernek minősülnek, és emiatt eljárás indítható a tüntetők ellen.


Tüntető rendvédelmi dolgozók töltötték meg a Hősök terét

Tűzoltók, rendőrök, börtönőrök, vámosok és katonák töltötték meg a fővárosi Hősök terét szombat délelőtt, hogy a rendvédelmi dolgozók szakszervezetei által meghirdetett demonstráción jogaik védelmét követelve a Parlament elé vonuljanak. Az 56-osok terén több tucatnyi autóbusz sorakozik, amelyek az ország különböző részeiből szállították a hivatásos és fegyveres szervezetek tagjait. Legtöbben a tűzoltók érkeztek meg a demonstráció kezdete előtt egy órával, majd szervezetten vonultak át dobszó és füttyszó, valamint légvédelmi sziréna hangjai mellett a Hősök terére.

 


A résztvevők kezében szakszervezeti zászlók, tiltakozó transzparensek és szórólapok vannak.
Mivel a belügyminiszter korábban megtiltotta, hogy a rendvédelmisek a tüntetésen egyenruhát viseljenek, a tűzoltók többségén fehér póló vagy láthatósági mellény, a rendőrökön kék színű dzseki, a vámosokon zöld sapka és póló van, hogy így különböztessék meg magukat.
Sok tűzoltó a tiltás ellenére bevetési, szolgálati egyenruhát visel, rajta zöld láthatósági mellénnyel. Börtönőrök koporsót tartanak a vállukon, fekete zászlókat lobogtató társaik veszik körül őket.


A Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége által meghirdetett tüntetéssorozat hétfőn rendészeti és közigazgatási, illetve polgári védelmi dolgozók demonstrációjával kezdődött, majd vámosok, katonák, börtönőrök és tűzoltók tartottak naponta figyelemfelkeltő akciót korkedvezményes nyugdíjazásuk tervezett megvonása ellen, szerzett jogaik védelmében, illetményemelést és korszerű munkaeszközöket követelve.
A tüntetők délben az Andrássy úton át vonulnak a Parlament közelébe, ott reggelig tart a demonstráció. A hivatalos kezdési időpont előtt egy órával a tüntetők már megtöltötték a Hősök terét, a rendőrség a forgalmat elterelte.

 


A rendezvényen felszólaló Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint a civilek "aggódva figyelik" a rendvédelmi dolgozókat, együtt éreznek velük és támogatásukról biztosítják őket.
A fegyveres és hivatásos szervek szakszervezeti vezetői beszédükben állományuk helyzetéről panaszkodtak, azt hangoztatva, a "haza védelmében tett szolgálataikat" a kormány "semmibe veszi", őket teszi felelőssé az ország gazdasági és morális állapotáért. Követelték, hogy a mentősök, akik szintén csatlakoztak akciójukhoz, kiemelt jogi védelmet kapjanak, ismerjék el a munkájukat.
A transzparenseket és szakszervezeti zászlókat lobogtató egyenruhások a beszédek közben (a belügyminiszterre utalva) többször azt skandálták, hogy "Pintér, takarodj!", majd a beszédek végén a tüntetők menetoszlopa elindult, hogy légvédelmi szirénák, füttyszó és skandálások mellett megkerüljék a Parlament épületét a rakparton át. Menet közben több füstbombát is eldobtak úgy, mint amikor délelőtt a Hősök teréről vonultak az Alkotmány utcához.
A közeli Báthory utcában a Magyar Demokratikus Charta tüntetésére érkezők tapssal köszöntötték a vonuló rendvédelmiseket, akik közül  többen azt skandálták, "fegyverbe".

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!