2009.01.21. 03:28
Gyermekekkel a jobb klímáért
<b>Veszprém</b> - Príma klíma címmel indította útjára programját a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület a megye általános iskolái, pedagógusai és diákjai számára.
Az egyesület a környezeti nevelés iránt érdeklődő pedagógusok számára szakmai műhelymunkát és tapasztalatcserét szervez február elején. A részt vevő iskolák igényelhetik, hogy iskolájukban gyakorlott szakemberek egy-egy bemutatóórát tartsanak a feldolgozott témakörök közül.
- Mára a tudósok, kutatók egyetértenek a klímaváltozás tényében, és mi, átlagemberek is egyre könnyebben hisszük el, hogy a folyamatok felgyorsultak. Abban viszont már kevesen biztosak, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy a változásokhoz alkalmazkodjunk, illetve a várható hatásokat mérsékeljük - mondta dr. Szalay Tímea, a Csalán egyesület elnöke, környezeti mérnök.
A Príma klíma (amely a környezetvédelmi minisztérium támogatásával valósul meg) célja az éghajlatbarát megoldások mindennapi életbe való beépítése a gyerekeken keresztül. A program keretében tavaly novemberben rendezték meg az Ablak a Földre játékos környezeti vetélkedősorozat nyolcadik évfolyamát.
A vetélkedősorozat öt fordulóból áll, a záró fordulóra áprilisban kerül sor, személyes megmérettetés keretében. Ide az első négy fordulóban legjobban teljesítő csapatok kapnak meghívást. A vetélkedő fődíja egy-egy kerékpár a nyertes csapat résztvevőinek.
A program további elemeként a környezeti nevelés iránt érdeklődő pedagógusok számára szakmai műhelymunkát és tapasztalatcserét szervez az egyesület február 2-6. között.
- Az oktatók az éghajlatvédelmi lehetőségek tárházának megismerésén keresztül aktív motorjai lehetnek a gyerekek széles körű tájékoztatásának - vélte Szalay Tímea.
- Óriási a felelősségünk abban, hogy a gyermekeinket a várható változásokra felkészítsük, és tudatosítsuk bennük, hogy milyen lehetőségeik vannak a változtatásra.
Célunk olyan, az iskolai órákon, szakkörökön is alkalmazható foglalkozástár összeállítása, amely szórakoztató formában segíti az összefüggések és a cselekvés szükségességének megértését.
Azon iskolák pedig, amelyek pedagógusai részt vesznek szakmai műhelymunkáink valamelyikén, igényelhetik, hogy oktatási intézményükben gyakorlott szakembereink egy-egy bemutatóórát tartsanak a feldolgozott témakörök közül.
A szakmai műhelymunkára és az iskolai foglalkozásokra január 19-ig lehetett jelentkezni, az egyesület honlapjáról letölthető igényfelmérő lap kitöltésével.