2014.07.17. 17:53
A kis sikerre is nagyon büszke az ajkai fúvósok karnagya
Ajka - Az országban elsőként trombitált rockzenekarban Szücs Krisztián, aki a 90 éves Ajkai Bányász Fúvószenekar vezetője. Még csak 37 esztendős, de annyit zenélt már, mint több ember együttvéve.
Szücs Krisztián pici kora óta zenél, ekkor kapta a nagyobbaktól a Qka becenevet, amit azóta is használ. Huszonöt éve tagja az ajkai fúvószenekarnak, de számos könnyűzenei produkcióban is fellépett.
- Az ajkai Eötvös iskolába jártam zenetagozatra, illetve a zeneiskolában trombitálni tanultam. Nem tudok arról, hogy a családomban bármiféle előzménye lett volna a zenélésnek. Aktív kisgyerek voltam, és természetes volt számomra, hogy a zenéről szóljon az életem.
Már a győri zeneművészeti szakközépiskolai tanulmányai alatt Krisztián és néhány társa egy könnyűzenei együttest alakított. Blues zenét játszottak Granny had a goose, azaz a Nagymamának volt egy libája néven, mivel a zenekar gitárosának a nagymamájánál, egy Győr melletti falu pajtájában próbáltak, egyébként pedig ez a név ebben a műfajban elfogadott.
Szücs Krisztián huszonöt éve tagja az ajkai fúvószenekarnak, de számos könnyűzenei produkcióban is fellépett (Fotó: Györkös József)
- Az együttes korszakalkotó volt, hiszen rajtunk kívül más nem csinált hasonlót. Mára kiszélesedett a stílus perspektívája, és majdnem minden zenekarban elfér a rézfúvós is. Négy évig zenéltünk, időnként még most is összeállunk egy-egy eseményre.
Tizenhat éves volt Krisztián, amikor a népszerű Auróra zenekar is megkereste, amely a 80-as évek elejének újhullámából kialakult punk zenét játszott. Párhuzamosan jelen volt az életében a könnyű- és a komolyzenei vonal: a komolyzenét tanulta, a könnyűzenét játszotta, az utóbbit soha nem tanulta, az spontán jött. Dolgozott a Győri Nemzeti Színház és a Győri Filharmonikus Zenekarban, nívós helyeken lépett fel, ez természetes volt számára.
- Az akkori szerelmemnek köszönhetően kezdtem el a főiskolát, aki a tudtom nélkül adta be a jelentkezési lapomat, ezért hálás vagyok neki. Felsőfokú tanulmányaim alatt abbahagytam a könnyűzenét, mert úgy éreztem, hogy minden energiámat a komolyzenére kell fordítanom. A főiskolai éveim alatt beválogattak az ifjúsági világzenekarba.
Szücs Krisztián egy évig játszott a világ legtehetségesebb zenészeivel, új módszereket és új technikákat tanult, előkelő helyeken lépett fel, világzenei tévéműsorokban szerepelt, amelyek még ma is fellelhetők az interneten.
- A világzenekart Yehudi Menuhin hegedűművész-karmester alapította. A szó legnemesebb értelmében egy kiképzőtábor volt a kétszer fél év. A potsdami kastélyban laktunk és egész nap zenéltünk, sőt még angolul is megtanultam, hiszen a világ minden tájáról érkeztek zenészek.
Amikor visszajött Magyarországra a trombitás, nehéz volt visszailleszkednie, hiszen a világzenekar kissé felforgatta a gondolkodásmódját. Más technikákkal, más módszerekkel egészen más összhangzással szólalt meg ugyanaz a darab. Sajnálatos törés érte Krisztiánt a karrierjében, amikor az arcizmai „megadták magukat”. Annyit trombitált, hogy túlerőltette magát, ahogyan ez a sportolóknál is gyakran előfordul. Lediplomázott, aztán eldöntötte, hogy a komolyzenei pályát abbahagyja.
- Nehéz döntés volt, de máig tartom magam hozzá. Olyan magas szintre eljutottam a szakmában, hogy inkább emlékezzenek a tehetségemre, amit most már nem tudnék olyan színvonalon előadni.
A könnyűzene azonban folytatódott a trombitás életében, blues zenekart alapított néhány társával Budapesten, zenéket is írt, sőt megkapták a magyar Oszkárként emlegetett Gundel művészeti díjat, illetve a Pál utcai fiúk zenekar is megkereste Krisztiánt.
- Katonai zenész voltam öt évig a tatai helyőrségi zenekarban, de ez az életmód távol áll tőlem, ezért nem hosszabbítottam szerződést. Nem sokkal ezután felhívtak az ajkai barátaim, hogy a karnagy betegsége miatt levezényelném-e a farsangi koncertet, és igent mondtam.
Három évvel ezelőtt vette át Szücs Krisztián az Ajkai Bányász Fúvószenekar vezetését, több újítást bevezetett azóta. Szeretné átadni világzenekari tapasztalatait, új zenekari felállással, új hangszereléssel, de a szakmai változásokon kívül a közönséget is szeretné még közelebb hozni az együtteshez.
- Népszerű a fúvószene az országban és Ajkán is, de szeretném még jobban tudatosítani a létezésünket. Tavaly többször utcazenét adtunk a belvárosban, hogy jobb hangulatban teljen a szombat délelőtt, és felhívjuk a figyelmet a zenekar megalakulásának 90 éves évfordulójára.
A karnagy számára természetes dolog, hogy stúdiófelvételeket készít, például Tóth Vera lemezén játszott, de a fúvósainak is szervezett egy könnyűzenei felvételt a Beck testvérek lemezén. Szücs Krisztiánnak a zene az élete, a fúvós együttesben harminc ember karnagya, a zeneiskolában húsz gyermek tanára, a Pál utcai fiúk vendégzenésze. Ha nem trombitál, akkor hangszerel vagy a fúvószenekar ügyes-bajos dolgait intézi, és a legkisebb sikerre is nagyon büszke.