2013.03.01. 10:36
Kardvívók bélyegeken
Magyar vívó olimpikonok emlékíveken címmel tartott nagy sikerű előadást a közelmúltban a budapesti Bélyegmúzeumban Miklós László, nemzetközi szinten is (el)ismert várpalotai filatelista.
A közelmúltban lapunk hasábjain is bemutatott gyűjtő vetített képes prezentációja révén az érdeklődők megismerhették mindazon emlékív kiadásokat, amelyek magyar vívó olimpikonok nevét és/vagy alakját megörökítették. A Várpalotai Olimpiai Baráti Körben is aktívan tevékenykedő Miklós László elmondta, a magyar vívósport az olimpiai eredményesség tekintetében a világon a harmadik az olasz és a francia vívók után. Magyarországon viszont messze a legeredményesebb sportág a maga 35 aranyérmével, 22 ezüstjével és 26 bronzérmével. Az érdeklődők megtudhatták és láthatták, hogy 2000-től 2012-ig 35 emlékív kiadás jelent meg, s ezeken összesen 41 olimpikon ismerhető fel, mégpedig olyan ismert sportolók, mint Gerevich Aladár, Kovács Pál vagy épp Szilágyi Áron.
Horváth Zoltán olimpiai bajnok kardvívó (balra) és Miklós László az előadás után (Fotó: Blaha Judit)
A megjelentek között ott volt Hámori Jenő, az 1956-os olimpia kardvívó bajnoka, valamint az 1960-ban olimpiai aranyat nyert, balatonfüredi születésű Horváth Zoltán kardvívó is, aki tavaly augusztusban a Balaton-parti település díszpolgári címét is átvehette Bóka István polgármestertől.
A színvonalas szakmai előadás azért is aktuális volt, mert 2014-ben alapításának 100. évfordulóját ünnepli a Magyar Vívó Szövetség, s az országos szinten is komoly értéket képviselő gyűjtemény minden bizonnyal érdeklődésre tarthat számot a jubileumi év kapcsán.
Miklós László (balra) és testvére, Miklós Frigyes (jobbra) között Horváth Zoltán és Hámori Jenő olimpiai bajnok kardvívók (Fotó: Blaha Judit)
Miklós László egyébként gyermekkorában, egy véletlen folytán ismerkedett meg, s - némi képzavarral élve - kötött életre szóló barátságot a bélyegekkel. Tizenegy évesen ugyanis Budapesten megmentette egy idős hölgy életét, aki hálája jeléül neki ajándékozott egy szovjet bélyegalbumot. Azóta gyűjt rendületlenül, kedvenc területének a fent említett olimpiai téma mellett a maximafíliák számítanak. Ezek olyan képeslapok, amelyeken a bélyeg, a kép és a bélyegző ugyanarról a témáról szól. Ezen a területen az ország, mi több, az öreg kontinens legjobb gyűjteményét birtokolja Miklós László, hiszen a 2011-es, Indiában rendezett filatéliai világkiállításon (Indipex 2011) a legjobb európai gyűjteménynek választották a várpalotai szaktekintély maximafíliáit. A nemzetközi ítészek nagy ezüstéremmel honorálták munkáját, ami azért is nagy szó, mert magyar gyűjtő közel 20 éve nem kapott ilyen rangos nemzetközi elismerést.