2024.08.02. 12:00
Harmadik helyen végeztek a magyar szervátültetettek a lisszaboni Európa-bajnokságon
A harmadik helyen végzett 25 ország összesített pontversenyben a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata a 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán, amelyet idén Lisszabonban rendeztek meg. A 25 országból érkezett több mint 500 versenyzővel szemben a magyar csapat 56 sportolója 10 sportágban bizonyította, hogy a szervátültetés nem jelent akadályt a kimagasló sportteljesítmény elérésében – tájékoztatta a veol.hu-t a Magyar Szervátültetettek Szövetsége.
Mint írják, a legfiatalabb magyar versenyző, a 16 éves, kombinált vese- és májátültetett Varga Dominik két bronzérmet szerzett asztaliteniszben. A csapat legidősebb tagja, a 72 éves, szívátültetett Pengő László úszásban remekelve négy arany- és egy ezüstérmet nyert. A magyar csapat egyetlen tüdőátültetett versenyzője, a 22 éves Jakucs Edina is kiemelkedő teljesítményt nyújtott egyéniben ezüst-, női és vegyes párosban pedig két aranyérmet szerezve asztaliteniszben.
Az Európa-bajnokság legeredményesebb férfiversenyzője a magyar csapatból került ki: a 21 éves, csecsemőkora óta májátültetett Domonkos Ádám az egyéni úszásnemekben négy aranyérmet szerzett, majd tagja volt az ezüstérmes vegyes váltónak és az aranyérmes gyorsváltónak is, ezenkívül az 5 kilométeres utcai futásban is ezüstérmes lett.
A máj-, szív-, tüdő-, csontvelő- és vesetranszplantált, valamint művesekezelt – veseátültetésre váró – magyar sportolók összesen 55 arany-, 46 ezüst- és 28 bronzérmet szereztek, amivel harmadik helyen végeztek a nemzetek összesített pontversenyében, ezzel méltón képviselve hazánkat a kontinensviadalon. Ezek a lenyűgöző eredmények és a sportszerű küzdelmek nemcsak a sportolók elszántságát és kitartását tükrözik, hanem azoknak az áldozatos munkáját is, akik a háttérben állnak. Orvosok, akik életeket mentenek, egészségügyi szakdolgozók, akik fáradhatatlanul gondoskodnak, edzők, akik inspirálnak, családtagok, akik feltétel nélkül támogatnak, egyesületek, amelyek a háttérből segítenek, és támogatók, akik hisznek bennük.
,,Ezek a sikerek mindannyiunkat felemelnek, és erőt adnak, hogy soha ne adjuk fel az álmainkat. A szervátültetés nem egy befejezés, hanem egy új kezdet, egy lehetőség arra, hogy teljes életet éljünk, és akár a sportpályán is kiteljesedjünk. Ezek a sikerek az ismeretlen és az élődonoroké is. Nélkülük nem lehetnének itt ezek a sportolók, nem írhatnánk ezt a történetet. Köszönjük az életet! ... mert a szervátültetés életet ment!" – áll a közleményben.
Gyurkó Alexandra: herendi májtranszplantált sportoló és tanár
Gyurkó Alexandra több mint 27 éve májtranszplantált, 9 hónapos korában édesanyja májlebenye mentette meg az életét. Az elmúlt két évben tanárként dolgozott, német nyelvet és földrajzot tanított. Néhány hete váltott, és csatlakozott a Magyar Szervátültetettek Szövetségéhez, ahol a nemzetközi kapcsolatokat is erősíti.
Emellett több mint 15 éve úszik, rutinos és sikeres versenyzője a Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságának és a Szervátültetettek Világjátékának. Jelentős szerepet vállal a magyar szervátültetett válogatott csapatának vezetésében is. A 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán már versenyzőként, edzőként és team-managerként is résztvevő volt.
Első versenyére így emlékezett: – 2024-et írunk. Számomra ez azt jelenti, hogy az első versenyemhez képest máris eltelt 18 év. Emlékszem, amikor 2006-ban, Pécsett először ballagtam a rajtkőhöz, izgatottan, magamban számtalanszor elmondva, hogy éppen milyen versenyszám következik. Emlékszem arra az is, amit akkor az uszodában éreztem. Megfogott és megtartott. Ez a hetedik kontinensviadalom, alig várom, hogy ismét a rajtkőhöz állhassak.
Az idei Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságának úszóversenyén három aranyérmet és két ezüstérmet szerzett.
Lakatos András: szívátültetett tollaslabdázó
Lakatos András 37 éves ajkai sportoló, 2014-ben hirtelen jött betegség miatt szívátültetésen esett át a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. Gyermekkorától kezdve rendszeresen sportol, és a sikeres szívátültetés után másfél évvel csatlakozott a szervátültetett tollaslabdázókhoz.
Hazai versenyeken többször dobogós helyezést ért el, és aktív tagja a hazai tollaslabda amatőr versenysorozatoknak. Kvalifikálta magát a 2022-ben, Oxfordban rendezett Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságra, ahol egyéni tollaslabdaversenyen ötödik helyen végzett, és férfipáros versenyszámban harmadik helyezést ért el.
A 2023-ban Ausztráliában rendezett Szervátültetettek Világjátékán (World Transplant Games) kislánya születése miatt nem vett részt, de az edzésmunkának és a hazai versenyeken nyújtott eredményeinek köszönhetően idén ismét bekerült a szervátültetett válogatottjába, így újra képviselheti Magyarországot nemzetközi versenyen.
Az idei Európa-bajnokságon a tollaslabdacsapat egyetlen szívátültetett tagjaként külön motivációt jelent számára, hogy az idei Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnoksága a Szív- és Tüdőátültetettek Európa-bajnoksága is egyben, melynek egyéni versenyei végén a dobogó harmadik fokán állhatott. A páros tollaslabdaversenyeken csontvelőtranszplantált női párjával és veseátültetett férfipárjával is ezüstérmet szerzett.