Kiállítás

2024.08.10. 15:00

Elefánt a porcelánok között

Cirkuszi elefánt a porcelánmúzeumban címmel kiállítást nyitottak a Herendi Porcelánművészeti Múzeumban augusztus 9-én, pénteken a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ (NCMK) és a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. szervezésében. A megnyitón részt vettek mások mellett a magyar művészeti, közélet és artistatársadalom ismert személyiségei.

Kovács Erika

Fotó: Kovács Erika/Napló

– Törékenység, alaposság, megbízhatóság egyaránt jellemző a szervezőkre, a kiállításnak nagyon jelentős társadalmi üzenete van – mondta Fekete Péter. Az NCMK igazgatója hozzátette, a megnyitóra a világ első manufaktúrájánál került sor, amelyre a nyugalom, a mívesség, a kiegyensúlyozottság a jellemző; ezeket „haza kell vinni” a cirkusz világába. – A 13 méteres kör, illetve a manézs a cirkusz közepén kiszakít a világból, ahol származásra, hovatartozásra való tekintet nélkül lépnek fel az emberek. – Ezzel üzenni tudunk a világnak, hogy így kellene élni – jegyezte meg az igazgató, aki meghívta a manufaktúra 600 dolgozóját a Fővárosi Nagycirkuszba egy olyan előadásra, mely csak a meghívottaknak szól.          

Simon Attila, a herendi manufaktúra vezérigazgatója kiemelte, a cirkusz élő, vidám és könnyed. Örömmel szólt arról, hogy a herendi manufaktúra a porcelánkészítés fellegvára, majd aláhúzta: a cirkuszt és a herendi társaságot összeköti a társadalmi felelősségvállalás, a tradicionális gyökerek, az értékteremtés, -megőrzés és -átörökítés, a generációknak átadott szaktudás, leleményesség. Cél, hogy többet hagyjunk az utókorra annál, amit az elődeinktől kaptunk. Mindkét világ hordozza az innovációt is, elsődlegesnek tekinti a minőséget, a cirkusz és a manufaktúra is kultúra- és értékteremtő, őrzik, átörökítik a kiválóságot, az egyediséget. – Ma már nem elegendő a múltból megélni, folyamatosan keresni kell az újat – hangsúlyozta a vezérigazgató. 

A kiállítást Simet László Hortobágyi-díjas artista művész, Magyarország érdemes művésze is méltatta, majd megnyitotta. Mint ismert, a művész ment át egy kötélen a Dunán.  

Az eseményen alkalomhoz illő műsort adott Richter Dániel artista, bohóc és Ádám Rudolf artista, zsonglőr. Richter Dániel herendi tányérokkal is zsonglőrködött, majd egyet Simon Attila vezérigazgatóval együtt aláírt.  

A kiállításon gyönyörű, herendi porcelánból készült, a cirkusz világát idéző figurákat lehet látni, és közszemlére tették a fellépő művészek ruháját, illetve kosztümjét is, jelezve azt, hogy ki és mikor viselte. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában