Salföldi Dalföld

2024.06.22. 11:30

Élete a művészete, művészete az élete

A kilencedik alkalommal megrendezett Salföldi Dalföld idén is színes programokkal várja a hétvégén a jazz-, a komolyzene és a művészetek szerelmeseit, ennek keretében Somogyi Győző, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas grafikus- és festőművész kiállítása nyílt meg a Káli Fecske Étterem és Kulturális Központ galériájában.

Tóth B. Zsuzsa

Somogyi Győző Új képek című kiállítása nyílt a Salföldi Dalföld eseményei keretében Salföldön

Fotó: Tóth B. Zsuzsa

A tárlat megnyitójára érkezőket Rosonczy-Kovács Mihály, a Salföldi Dalföld művészeti vezetője köszöntötte, köszönetet mondva a kiállítás kurátorának, Kovács Melindának. – A tájra, a művészetekre és önmagára reflektáló közönséget próbálunk kinevelni az évek során. Győzővel beszélgetve az ember óhatatlanul is a szépség közelében találja magát, és kénytelen elgondolkozni önmagáról, a tájról. Ez nem véletlen, mert ha Salföld közelében bárki megpróbálja keresni a szépséget, akkor lehetetlen, hogy Győző öröksége ne világolna előtte. Aki ezen a vidéken bármit megpróbál tenni a szépségért, az Győző köpönyegéből bújt ki. Nagy öröm, hogy választott hazája, Salföld eddigi leggazdagabb kiállítását üdvözölhetjük itt, a Káli Fecske Kultúrközpontban – mondta a művészeti vezető.   

A kiállítást megnyitó Reha György, a Székesfehérvári Egyházmegye kortárs képzőművészeti gyűjteményének vezetője beszédében hangsúlyozta: Somogyi Győző képein érezni, hogy azok örömmel készültek. – A mai kiállításra az elmúlt tíz év anyagából válogatott, új képein a táj, a csendélet, a család tagjairól készült portrék és vallásos motívumok dominálnak. Aki figyelemmel kíséri munkásságát, az az új művekben nem talál sok újat. Azért, mert az ő művészete állandó. Nem keresi a témáit és stílusát, mert azt már rég megtalálta. Méghozzá úgy, hogy az teljesen egyéni, senkihez sem hasonlítható. Életműve állandóan gazdagodik, mint egy fa, amely terebélyesedik. Somogyi balatoni tájképeit, utcáit, parasztportáit sokszor láttam, de mindig tudok bennük gyönyörködni. Tájképet festeni manapság nem szokás. A tájképfestés nem más, mint hódolat a hely géniusza, a teremtő előtt. Csendéleteit szeretem a legjobban. Ki fest ma csendéletet? Hol van csend a világban? Sehol. Csak az emberben lehet, ha akarja. Somogyiban békesség van, mert azt teszi, amit mindig akart, teremtőjét és annak munkáját dicsérni – méltatta Somogyi Győző művészetét Reha György.

– Csendéleteinek címe már kimondásuknál boldoggá teszik az embert. Napraforgó, mezei csokor, tulipán, pünkösdi rózsa. Kedvenceim az uborka, káposzta, petrezselyem. A kiállítás képeit nézve az Isten, haza, család szavak jutnak eszembe, ami Somogyi életének természetes alapja, s amely művészetére épül. Mert élete a művészete, és művészete az élete. Kevesebb már a kardot forgató kép, hiszen leszállt a lováról, de a szíve fiatal. A gyerekek és a rokonság átveszi a királyok és szentek helyét a képeken, mutatva, hogy a legfontosabb, az értelmes élet alapja a család. Művészete úgy áll előttünk, mint egy útszéli kereszt, magányosan harcol a világgal. Biztos vannak, akiket zavarnak a képei, de semmi baj. Viszont pazarlóan kevés erre a szép kiállításra kiszabott tíz nap. Sőt, kéne itt egy hely képei állandó kiállítására. Idegenforgalmi szenzáció lehetne, egy szellemi Csíksomlyó. A magyar alkotószellem búcsújáró helye – vetette fel a szónok. 

Somogyi Győző Új képek című kiállítását Reha György nyitotta meg
Fotó: Tóth B. Zsuzsa

Somogyi Győző megköszönte a kurátor és a szervezők munkáját és a Magyarhang zenekar közreműködését. 

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter ugyan nem szólt az egybegyűltekhez a megnyitón, azonban lapunknak elmondta, hogy régi családi ismeretség köti Somogyi Győzőhöz.  Már a szüleim is ismerték Győzőt, én ugyancsak évtizedek óta ismerem. A művészete szerintem a Káli-medence és a Balaton-felvidék védjegyévé vált. Győző élete is jó illusztrációja annak, hogy a budapesti értelmiség miként fedezte fel a környéket, hogyan született újjá a térség. Hiszen amilyen közösséget ő teremtett Salföldön, az terjedt ki a Káli-medencére, az hozta divatba a Balaton nyugati medencéjét. Ezek a művészeti alkotások éppen az egyedi hangvételükkel, az alkotó egyedi ábrázolásmódjával adtak egy sajátos színt a közösségnek. Győző abszolút az itteni közösség meghatározó, emblematikus személyisége – mondta a miniszter.  

A Salföldi Dalföld a nyár legkomplexebb zenei fesztiválja, ahol a nép-, a jazz- és a komolyzene kerül fókuszba a társművészetek, a képző-, tánc-, fotó- és színházművészet mellett. A 2014 óta minden évben megrendezett fesztivál küldetése, hogy a balatoni nyár zajától eltávolodva koncertekkel, kiállításokkal, színházi előadásokkal, beszélgetésekkel és további izgalmas programokkal szólítsa meg a tartalmas szórakozásra, elmélyülésre vágyókat, közelebb vigye hozzájuk a Balaton-felvidék emberléptékű hangulatát. A természet közelsége, Salföld és a Káli-medence hangulata emlékezetes pillanatokat szerez az odalátogatóknak.

A rendezvény középpontjában nevéhez méltóan mindig a dal műfaja állt, de ezen belül évről évre változtak a tematikák. Az idei mottónak – a férfihang – megfelelően a zenei programokon túl a kiállításokon és a beszélgetéseken a férfinem szerepét, jelenlétét, kihívásait fogják elemezni. A fesztivál fellépői közt ott lesz a Hot Jazz Band, a Duckshell, a Heveder, a Szent Efrém Férfikar, a Dresch Vonós Kvartett, a Fanfara Complexa, de sor kerül majd a IV. Balaton-felvidéki Néptáncosok Találkozójára is. A Salföldi Dalföldet június 21–23. között, péntektől vasárnapig rendezik, a kiállítás július 2-ig látogatható.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában