Veszprém

2017.10.02. 11:00

Gazdag programkínálat a Szent Mihály-napi búcsún

A hagyományokhoz híven idén is megrendezték a veszprémi bazilika védőszentje, Szent Mihály tiszteletére a Mihály-napi búcsút. A négynapos rendezvény változatos programokat kínált.

Molnár Sándor

A Szent Mihály-napi búcsú keretében bakonyi és Balaton-felvidéki pásztorokat gyűjtöttek össze a környező falvakból. A pásztorkultúrát, a pásztorhagyományokat népszerűsítették. A kis képen Keve Gábor, a Duna-Tisza Magyar Pásztorkutyás Hagyományőrző és Sport Egyesület elnöke Fotó: Pesthy Márton

A rendezvénysorozat már csütörtökön elkezdődött a Budapesti Stúdió Kórus, a Honvéd Férfikar és a Pannon Filharmonikusok koncertjével a bazilikában. Pénteken kiállításokkal és Szent Mihály arkangyal szobrának megáldásával folytatódtak a programok. Szombaton nyílt meg a népművészeti és kézműves kirakodóvásár. A vásári forgataggal saját értékeit, helyi táncosait, kézműveseit köszöntötte a város a Vár utcán és a Szentháromság téren. A Mihály-napi búcsún mindenki talált kedvére valót: minőségi, kézzel készült portékákat, ékszereket, csipkéket, de kóstolhattak például kézműves sajtokat és palóc lángost is. Emellett tartottak városnéző sétát, kézműves-foglalkozást, és Friedler Magdolna koncertjét is meghallgathatták az orgonamuzsika kedvelői.

Vasárnap Márfi Gyula érsek celebrált ünnepi, búcsúi szentmisét a bazilikában.

– Barátainkat, bakonyi és Balaton-felvidéki pásztorokat gyűjtöttünk össze a környező falvakból. A fő cél az volt, hogy a pásztorkultúrát, a pásztorhagyományokat népszerűsítsük. Ez egy generációról generációra öröklődő kultúra – fogalmazott Vastag Richárd, a népművészet ifjú mestere. A kellemes őszi napsütésben bakonyi táncokat is tanulhattak az Óváros térre látogatók. Délután Rudi Bohóc, bábelőadás és kézműves-foglalkozás várta a gyerekeket a Szaléziánumban. A színházkertben pásztorkutya-bemutatót és birkaterelést is láthattak a veszprémiek.

– Szent Mihály-nap a pásztorhagyományokhoz nagyon szervesen kapcsolódik, hiszen ez a behajtás ünnepe, a számadás időpontja. Az elszámolás nem lett volna sikeres, ha a pásztorok mellett nincs az a társ, amit ma pásztorkutyának hívunk. – mondta el Keve Gábor, a Duna-Tisza Magyar Pásztorkutyás Hagyományőrző és Sport Egyesület elnöke.

A Szent Mihály-napi búcsú keretében bakonyi és Balaton-felvidéki pásztorokat gyűjtöttek össze a környező falvakból. A pásztorkultúrát, a pásztorhagyományokat népszerűsítették. A kis képen Keve Gábor, a Duna-Tisza Magyar Pásztorkutyás Hagyományőrző és Sport Egyesület elnöke Fotó: Pesthy Márton

A pásztorkutyás hagyományőrzők felvonultatták az őshonos magyar pásztorkutyákat: a komondort, a kuvaszt, a pulit, a pumit, a mudit, és bemutatkozott a Hortobágyról származó, de még nem törzskönyvezett pásztorkutya, a sinka is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában