Az olasz meló

2 órája

Végzetes hívások

Megcsörrent a telefonod és el is hallgatott? Mielőtt visszahívnád, nézd meg jól a körzetszámot! Emelt díjas hívásra vehetnek rá, ha nem figyelsz!

Medve Zoltán

Az utóbbi időben ismét felütötték a fejüket a külföldi számról érkező hívások, amelyek ismeretlen külföldi telefonszámokról érkeznek, különösen +39-es, olaszországi körzetszámról. Ez a csalástípus, a „wangiri”, régebben is ismert módszer volt, ám mostanában megint egyre több áldozatot szed Magyarországon és világszerte.

Telefonos csalás
Wangiri telefonos csalás: sok pénzedbe kerülhet a visszahívás
Fotó: Medve Zoltán

Mi az a wangiri csalás?

A „wangiri” elnevezés egy japán szó, ami „egy csengetést, majd bontást” jelent, és ez pontosan leírja a csalás alapját. A hívók egyszeri csengetést hagynak a gyanútlan áldozat telefonján, majd bontják a hívást. A céljuk az, hogy az áldozat kíváncsiságból visszahívja a számot, ami azután magas díjakkal terhelt vonalra irányítja. A hívó fél ilyenkor óránként akár több száz dollárt is kereshet a visszahívásokból. A wangiri csalás először Japánban tűnt fel a 2000-es évek elején, és hamar elterjedt világszerte.
Magyarországon a wangiri típusú csalások az elmúlt években váltak elterjedtté, de az utóbbi időben ismét jelentős növekedést mutatnak. Az átverők a +39-es előhívószámot (Olaszország) használják gyakran, de számos más országból érkező hívások is előfordulhatnak, mint például +225 (Elefántcsontpart), +233 (Ghána) és más afrikai vagy dél-amerikai országok. A +39-es körzetszám különösen gyakori választás, mert az európai országok számai nem tűnnek annyira gyanúsnak, mint távolabbi országokból érkezők. 

Hogyan működik a wangiri csalás?

A wangiri csalás rendkívül egyszerű, de hatékony módszer:

  1. Értesítés egy nem fogadott hívásról: Az áldozat kap egy egyszeri csengetést, majd a hívó bontja a vonalat.
    2. Kíváncsiság felkeltése: Az áldozat értesítést kap a nem fogadott hívásról. Mivel külföldi hívásról van szó, az áldozat gyakran arra gondolhat, hogy fontos, ezért visszahív.
    3. Drága visszahívás: A visszahívás egy magas díjjal terhelt számra irányul, ahol gyakran hosszú időre a vonalon tartják az áldozatot. A vonal másik oldalán felvehetik a hívást, és különféle módokon próbálják elérni, hogy minél tovább vonalban maradjon (pl. várakoztatás, zenék lejátszása, automata üzenetek).
    4. Pénzügyi veszteség: Az áldozat később a számláján látja a rendkívül magas díjakat, amelyek a hívás alatt keletkeztek. 

Hogyan védekezhetünk a wangiri csalás ellen?

A wangiri csalások egyszerű működési mechanizmusa miatt sajnos sok áldozat esik áldozatul. Az alábbi tanácsok betartásával csökkenthetjük a kockázatot:

  1. Ne hívjunk vissza ismeretlen külföldi számokat: Ha nem várunk külföldi hívást és nem ismerjük a számot, ne hívjuk vissza. A kíváncsiság helyett gondoljunk a lehetséges anyagi veszteségre.
    2. Ellenőrizzük a körzetszámot: Egy egyszerű kereséssel az interneten megtudhatjuk, honnan származik a hívás. Ha az adott ország nem ismert számunkra, még nagyobb a gyanú, hogy csalási kísérletről van szó. Az interneten fellelhető adatbázisokban szerepelnek a már regisztrált veszélyes számok, de egy internetes kereséssel vagy akár a telefonos tudakozóból az is könnyen kideríthető, hogy melyik országból érkezett a hívás. (pl. http://www.honnanhivtak.info/)
    3. Kapcsoljuk be a hívásszűrő funkciókat: Az okostelefonok legtöbbje rendelkezik beépített hívásszűrő alkalmazásokkal, amelyek blokkolhatják a nem kívánt hívásokat, vagy figyelmeztetést adhatnak az esetleges csaló hívások ellen.
    4. Telepítsünk hívásfigyelő alkalmazásokat: Számos applikáció létezik, amelyek képesek felismerni és szűrni a gyanús hívásokat. Ezek az alkalmazások adatbázisok alapján dolgoznak, így sokszor jelezhetik, ha a hívó szám ismert csalási szám.
    5. Jelentsük a gyanús hívásokat: Ha wangiri csalás áldozatává válunk, vagy csak gyanús hívást kapunk, jelentsük a szolgáltatónknak. Több szolgáltató is biztosít lehetőséget arra, hogy az ilyen eseteket bejelentsük, és így hozzájáruljunk ahhoz, hogy másokat figyelmeztethessenek. A Magyar Telekom például külön elérhetőséget biztosít a csalások bejelentéséhez: amennyiben a fenti jelenséget tapasztalod, kérik, hogy jelezd nekik a 1414-es telefonszámon vagy ide kattintva, online! Ha a szolgáltatónál nem jutunk eredményre, a panaszvizsgálat eredményét nem fogadjuk el vagy az nem zárul le határidőre (amely 30 nap), abban az esetben az NMMHH-hoz (www.nmhh.hu) fordulhatunk.
    6. Ne hagyjuk, hogy a csalók sürgető taktikája befolyásoljon minket: A csalók gyakran az áldozat türelmetlenségére vagy kíváncsiságára építenek. Ne engedjünk ennek a pszichológiai trükknek!

A wangiri csalások, bár egyszerű módszerre épülnek, mégis rendkívül sikeresek, mivel a kíváncsiságra, illetve a jóhiszeműségre építenek. Magyarországon is számos áldozatot szednek, különösen mostanában, amikor a +39-es körzetszámról érkező hívások megszaporodtak. A legfontosabb védekezési módszer, hogy óvatosak legyünk, és mindig mérlegeljük, érdemes-e visszahívni egy ismeretlen számot. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában