2 órája
Egy bakonyi falunak saját hófelhője van, itt akkor is hull a pelyhes, mikor sehol máshol
Csodás kicsi falu a Bakonyban az Eperjes lábánál, Zirc szomszédságában a franciák alapította Olaszfalu. Van egy téli különlegessége: itt nemcsak az időjárástól, a hóágyúzástól is függ, mikor esik le az első hó. A helyiek hol örülnek neki, hol nem, és a dolog nem annyira egyszerű, mint amilyennek látszik Mindjárt elmagyarázzuk, miért.
Telente sokszor úgy tűnhet, Olaszfalu felett külön a községnek szánt hófelhő helyezkedik el, ami csak szűk sávban biztosít hol vastagabb, hol vékonyabb hóréteget. Az utóbbi években inkább már csak az utóbbi a jellemző – változik a klíma –, de pár esztendeje még turisták tömegeit vonzotta a különleges jelenség a magas-bakonyi faluba, ugyanis szánkózásra alkalmas terepet biztosított. Itt akkor is eshet a hó, ha az országban sehol máshol nem, és az első hó korai megérkezésére, sőt, a fehér karácsonyra is nagyobb az esély, és akkor nem csak a dalban hangzik el a fenyőfa alatt, hogy Hull a pelyhes...
Eleinte ez a különleges okból érkező havazás nem okozott örömöt, hiszen hóeltakarítási munkákat adott a falubelieknek. Söprés, lapátolás. Amiatt se mindig ujjongtak, hogy az "esik a hó Olaszfaluban, és csak itt" mondattal összefoglalható hír hamar elterjedt: emiatt az ország számos részéből érkeztek ide a szánkózni vágyók, és ettől zsúfoltak lettek a település közterületei, ugyanis tömegek jöttek szánkózni. No jó, azért ez a turizmussal foglalkozóknak kedvezett. A Covid idején pedig még felháborodás is lett abból, hogy a havon csúszkálás csak a helyieknek volt megengedett, mert a fertőzésveszélynek gátat kellett szabni.
Az utóbbi években megbarátkoztak az olaszfaluiak a csodás hójelenséggel, nem is okoz jellemzően vastag hóréteget, a vékony pedig romantikusan szép.
Beszéltünk a napokban egy falubelivel, és ő azt említette meg az olaszfalui különleges havazások kapcsán, hogy a mínuszok és a széljárás a kulcsa a jelenségnek. Ha Eplényben csak úgy tudják működtetni a sípályákat, hogy hóágyúzni kell, na akkor számíthatnak ők is egy kis hórétegre, de nem minden esetben.
Az időjárással és a sípályával is csak közvetetten függ össze az a havazás, ami csak Olaszfalut érinti egy sávban, és az előbbi kettő kedvező kombinációjának köszönhető. A különleges jelenség télies, alpesi hangulatot teremt, szép dekorációt kölcsönözhet a falunak akkor is, ha egyébként a Bakony nem havazástól fehér.
Érdekesség még, hogy ha a több évtized után osztálytalálkozót tartó olaszfaluiak beszélgetnek, rendre megemlítik emlékidézéseik közt, hogy mekkora nagy havak voltak gyerekkorukban. Ha leesett az első hó, az nem olvadt el, érkezett rá még több réteg, az hónapokon át csak vastagodott. Mostanában persze már nem ilyen telek jellemzik a Bakonyt sem.
Az első hó a sípályáról is érkezhet
Az eplényi sípálya nincs messze Olaszfalutól – ez a különleges jelenség magyarázata. Nem magukat a hókristályokat viszi el a déli szél, hanem a hóágyúzás hatására keletkező „kondenzációs magokat”, melyek hatására a nedves, páradús levegőből kicsapódik a víz, és abból lesz a hópihe – erről már többször írtunk. Amennyiben kedvezőek az időjárási körülmények, tehát kellően hideg van és a széljárás is a szokásos, Olaszfalu felett esni kezd a hó, hiszen a páradús levegőből hópelyhek formájában kicsapódik a vízgőz. Ilyenkor, vagy akkor, amikor a környéken, Zircen is esik a hó, az olaszfalui Zöldág Lovasudvar vár mindenkit szánkózási lehetőséggel, de erre az utóbbi években nem sokszor nyílt alkalom, mert mindig csak rövid ideig maradt meg a leesett hó, ha volt köze a hóágyúzáshoz, ha nem.