Jelentős védelmet nyújthat az oltás

2 órája

HPV és a torokrák: vigyázz a szexszel!

A megváltozott szexuális szokások miatt egyre gyakoribb, hogy a HPV-vírus torokrákot okoz. Az orális szex és a torok-, valamint garatrák kialakulásának az összefüggésére egy tanulmány mutat rá, amely a Nature Microbiology című tudományos folyóiratban jelent meg. A veszprémi iskolások az idei tanévben is kérhették az ingyenes HPV elleni oltást.

Medve Zoltán

Egy tanulmány, amely a Nature Microbiology című tudományos folyóiratban jelent meg, felhívja a figyelmet az orális szex és a torok-, valamint garatrák kialakulásának az összefüggésére. Az orális humán papillomavírus (HPV) fertőzés és az oropharyngealis (torok- és garat-) rák közötti kapcsolat egyre nagyobb figyelmet kap a kutatók körében. Az oropharyngealis (torok- és garatrák) esetek száma az elmúlt évtizedekben riasztó mértékben növekedett világszerte. A betegség korábban ritkábban fordult elő, de ma már egyike a leggyorsabban növekvő előfordulású daganattípusoknak. A humán papillomavírus (HPV) szerepének felismerése az orális rákos megbetegedések kialakulásában új perspektívát nyitott az oropharyngealis rák megelőzésében és kezelésében. Az elmúlt években készült tanulmányok azt mutatják, hogy a HPV-fertőzés nem csupán a nemi szerveket érinti: egyre nagyobb számban jelenik meg az orális fertőzés is, amely férfiaknál különösen gyakori és veszélyes lehet.

HPV
Michael Douglas színész 2013-ban azt nyilatkozta a Guardiannek, hogy orális szex útján került a szervezetébe a HPV (humán papillomavírus), és ez okozta torokrákját
Fotó: wikipédia

Az Egyesült Államokban az ilyen típusú rákos megbetegedés előfordulása évente közel 2,8 százalékkal növekszik, különösen a HPV-fertőzött populációban. Az adatok azt mutatják, hogy a HPV-vel összefüggésben kialakuló torokrákesetek száma az elmúlt húsz évben több mint kétszeresére nőtt. Míg a 2000-es évek elején évente nagyjából 8-10 új esetet diagnosztizáltak 100 ezer lakosra vetítve, ez a szám mára egyes területeken meghaladta a 20 esetet 100 ezer lakosra.

A kutatások szerint az oropharyngealis rák előfordulása elsősorban a férfiak körében növekszik, különösen a 40–60 év közötti korosztályban. A férfiak esetében a rákos megbetegedés előfordulása akár 4-5-ször nagyobb lehet, mint a nőknél, aminek pontos okai még nem teljesen tisztázottak. A HPV által okozott fertőzés kockázatát növelheti a nem védett orális szex gyakorisága és a partnerek száma. 

Miért emelkedik az oropharyngealis rák előfordulása?

A HPV-fertőzések és a kapcsolódó daganatos betegségek növekedése egy összetett jelenség, amelynek több összetevője van:

  1.    HPV-fertőzések terjedése: Az elmúlt évtizedekben a HPV egyre elterjedtebbé vált, különösen a fiatalok körében.
    2.    Megváltozott életmódbeli szokások: A nemi szokások változása, például a gyakoribb orális szex, növeli a fertőzés terjedésének esélyét.
    3.    Dohányzás és alkoholfogyasztás: Bár a HPV-fertőzött esetek dominálják a növekedést, a dohányzás és alkoholfogyasztás továbbra is fontos kockázati tényező.
    4.    Késői diagnózis: Az oropharyngealis rák korai stádiumban gyakran tünetmentes, így a diagnózis sokszor későn történik, ami hozzájárulhat a halálozási arány növekedéséhez.

HPV és torokrák: Mi a kapcsolat?

A HPV egy rendkívül elterjedt vírus, amely számos altípusban létezik, és egyes formái – különösen a HPV-16 – szorosan összefüggnek bizonyos rákos megbetegedésekkel. Az oropharyngealis rák esetei világszerte növekedést mutatnak, és a kutatások szerint az esetek jelentős részében a háttérben orális HPV-fertőzés áll. Az orális HPV-fertőzés kialakulhat közvetlen érintkezéssel, például orális szex révén, és a férfiak esetében a kockázat nagyobb, mint a nőknél.

Kockázati tényezők és gyakoriság

A közelmúltban az Egyesült Államokban, Mexikóban és Brazíliában végzett vizsgálatok szerint a HPV orális előfordulása eltérő lehet az egyes országokban, de mindenhol növekvő tendencia figyelhető meg. Az amerikai statisztikák szerint a férfiak mintegy 10 százaléka érintett valamilyen HPV-variánssal az élete során, ami jelentős kockázati tényezőt jelenthet. A kutatók azt találták, hogy a dohányzás és az alkoholfogyasztás tovább növeli az orális HPV és az oropharyngealis rák kockázatát, különösen, ha ezek a tényezők a HPV jelenlétével társulnak.

Védőoltás: Az első védekezési vonal

A HPV elleni vakcinát eredetileg elsősorban a méhnyakrák megelőzésére fejlesztették ki, de a kutatások egyértelműen rámutatnak, hogy a vakcina mindkét nem számára jelentős védelmet nyújthat. Az orális HPV-fertőzések és az azokhoz kapcsolódó rákos megbetegedések növekedése miatt a szakértők javasolják, hogy mind a fiúk, mind a lányok részesüljenek HPV elleni oltásban, amelyet már tinédzserkorban el kellene kezdeni.

Vincze Gábor veszprémi szülész-nőgyógyász elsődlegesen 9-15 éves lányoknak javasolja a HPV-oltást, a szexuális élet megkezdése előtt. Másodlagosan a 16-26 éves nőknek. Ajánlott ugyanis a lányoknak/nőknek a szexuálisan aktív időszakot megelőzően megkapniuk a vakcinát. Ennek oka, hogy az oltás abban az esetben adja a legteljesebb védelmet, ha előtte a vakcinában található 4 vírustípus egyikével sem fertőződtek meg.

A veszprémi iskolások az idei tanévben is igényelhették az ingyenes védőoltást, ha betöltötték a 12. életévüket. A védőoltás a HPV hét olyan típusa ellen alakít ki védettséget, amelyek a leggyakrabban okoznak daganatos megbetegedést, továbbá a vírus két olyan típusa ellen is védelmet nyújt, amelyek a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért felelősek. Magyarországon az elmúlt tíz évben összesen 425 ezer tanuló kapott HPV-oltást.

Az oltásnak nemcsak a fiatalok körében, hanem a felnőttek számára is nagy jelentősége van, akik esetleg még nem fertőződtek meg. Az oltás képes megelőzni a legveszélyesebb HPV-típusokat, így jelentősen csökkentheti az orális HPV-fertőzés esélyét és ezzel az oropharyngealis rák kialakulásának kockázatát. Az Egyesült Államokban végzett kutatások szerint azoknál, akik HPV-oltást kaptak, 90%-kal csökkent az oropharyngealis rák kialakulásának kockázata, különösen, ha az oltást tinédzser korban, még a fertőzés bekövetkezte előtt kapták meg.

Mit tehetünk a megelőzésért?

A megelőzés több szinten is alkalmazható. Az oltás mellett fontos szerepe van a megfelelő szexuális egészség fenntartásának, az egyéb kockázati tényezők – mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás – csökkentésének, és a rendszeres orvosi szűrővizsgálatoknak. Mindezek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökkentsük az orális HPV-fertőzés kockázatát, és időben felismerjük a potenciálisan veszélyes elváltozásokat. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában