2024.09.03. 17:30
Korlátozzák az iskolákban a mobiltelefon használatát, de nem tiltják be
Az idei tanévkezdés talán legnagyobb érdeklődést kiváltó témája a másodfokú hőségriadó mellett a most életbe lépő kormányrendelet. Konkrétan a mobiltelefon iskolai használatának korlátozása, amelyet szeptembertől kormányrendelet szabályoz.
Eddig az iskolák saját házirendjükben szabályozhatták az okoseszközök használatát, ám az új rendelet ezt központilag írja elő minden oktatási intézmény számára. A rendelet lényege, hogy a tanulók bevihetik az iskolába a mobiltelefonjukat, de azt rögtön le is kell adniuk. Az okoseszközök oktatási célra történő használata viszont továbbra is támogatott, amit a pedagógus vagy az igazgató engedélyezhet.
Alapesetben a diák a reggel leadott készüléket az utolsó órája után kaphatja vissza, addig az intézmény házirendjében meghatározott elzárt helyen tárolják az okoseszközöket. Bár a rendelet kapcsán megoszlanak a vélemények, a Nézőpont Intézet legfrissebb kutatása szerint az iskolai mobiltelefon-korlátozással a megkérdezettek nagy többsége, 84 százaléka egyetért. Ráadásul Európa több országában is történtek hasonló intézkedések, hiszen tény, hogy a mobiltelefon – más digitális eszközökkel együtt – túlzott használata kihat a gyerekek alvásminőségére, rontja látásukat, hozzájárul a rossz testtartás kialakulásához, a mozgásszegény életmód pedig növeli az elhízás és a túlsúly kockázatát már az általános iskolásoknál is.
Korábban igazgatókat kérdeztünk erről, akik a szabályozás, korlátozás szükségességét nem vonták kétségbe, hiszen a gyerekek egy részénél nyilvánvalóan függőséget okoz a mobiltelefon, ami mostanra olyan méreteket öltött, hogy az már a teljes társadalmat érinti.