3 órája
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: megvédjük Magyarországot
Minden erőnkkel, minden eszközünkkel védjük Magyarország és a magyar emberek biztonságát, mondta üzenetében Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Védelmi Tanács szerdai ülése után videóüzenetben adott jelentést az orosz-ukrán konfliktus miatt kialakult helyzetről, írta meg a honvedelem.hu. A miniszter elmondta: „minden eshetőségre felkészülve elrendeltem az újonnan beszerzett légtérellenőrzési és légtérvédelmi eszközöknek és a rájuk épített képességeknek az északkeleti országrészbe történő telepítését.”
A miniszter videóüzenetében elhangzott, hogy az orosz-ukrán háború kiterjedésének veszélye minden eddiginél nagyobb. Az ukránok megkapták a nyugati engedélyeket, hogy mélyen Oroszország területét támadhassák. Az oroszok ezért válaszcsapást helyeztek kilátásba és elfogadtak egy új nukleáris doktrínát.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a magyar kormány változatlanul bízik a konfliktus békés, diplomáciai úton történő rendezésében
A magyar kormány változatlanul bízik a konfliktus békés, diplomáciai úton történő rendezésében, de Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter fontos intézkedést hozott: elrendelte az újonnan beszerzett légtérellenőrzési és légtérvédelmi eszközöknek és a rájuk épített képességeknek az északkeleti országrészbe történő telepítését.
Megkerestük ennek kapcsán a MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központot, a veszprémi "Sziklát" azzal a kérdéssel, hogy rájuk milyen feladatokat ró az új helyzet? Azt a választ kaptuk, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szavai az iránymutatóak, és egyéb kérdések esetén udvariasan az illetékes minisztérium sajtóosztályához irányítottak. Míg onnan válasz jön – amit azonnal megosztunk majd –, érdemes feleleveníteni, hogy mi is az a Szikla?
Ugyancsak a honvedelem.hu írta korábban, hogy a veszprémi „Szikla" eredetileg légvédelmi vezetési pontnak épült valamikor a két világháború között, német tervek alapján. Nagyjából azonos időben, mint a budapesti és a miskolci építmény. A második világháború idején az ország legbiztonságosabb helyének számított, majd az ország hadszíntérré válása után itt őrizték egy hónapon keresztül a Szent Koronát és a Szent Jobbot. A háborút követő évtizedekben is a magyar légvédelem kiemelkedő fontosságú létesítménye volt.
A Szikla az átfogó Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program része
Az elmúlt években útjára indított átfogó Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program részeként a Magyar Honvédség vezetése célként tűzte ki hazánk légi vezetési és irányítási rendszerének az átalakítását és hatékonyabbá tételét. Ez a feladat alapjaiban érintette a veszprémi, nagy múltú katonai szervezeteket. A Magyar Honvédség parancsnoka döntésének megfelelően 2020. július 31-el az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ, valamint az MH 54. Veszprém Radarezred megszűntek. 2020. augusztus 1-el képességeiket és állományukat egyesítve új alakulatként, Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ néven, dandárszintű katonai szervezetként folytatják tevékenységüket. 2022. november 1-től az alakulat a Magyar Honvédség parancsnokának (HVKF) közvetlen alárendeltségében látja el feladatait, szoros együttműködésben az MH Légierő Parancsnoksággal, a HVK Összhaderőnemi Műveleti Vezetési Irányítási Központ műveleti vezetése alatt.